Шлюб і партнерство: як новий ЦК має розмежувати різні форми сімейних відносин | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Шлюб і партнерство: як новий ЦК має розмежувати різні форми сімейних відносин

Дискусія
9:34 Ср 13.05.26 752 Переглядів
Версія для друку

Оновлення цивільного законодавства має враховувати різні форми сімейного життя, але не нівелювати правове значення шлюбу. Якщо зареєстрований шлюб і фактичне проживання однією сім’єю поставити в один ряд без чіткого розмежування, виникає питання про зміст самого інституту шлюбу.

Про окремі аспекти проекту нового Цивільного кодексу (проєкт №15150 від 09.04.2026, прийнятий за основу) журналісти говорили в ефірі «Суспільного» із заступницею голови Комітету НААУ з питань сімейного права Світланою Савицькою.

За словами адвокатки, у Комітеті аналізували положення проекту, які стосуються сімейного законодавства і зокрема звертали увагу на нові поняття «шлюбний союз» і «сімейний союз».

На її думку, такі підходи потребують обережного осмислення, оскільки можуть вплинути на розуміння шлюбних відносин у тому вигляді, у якому вони існують зараз. С.Савицька нагадала, що сьогодні в Україні є проблеми із застосуванням конструкції проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу. За її словами, війна підсвітила ці питання: існує різна судова практика і різне розуміння того, що саме означає таке проживання.

У цьому контексті вона поставила питання про співвідношення шлюбу і фактичного проживання однією сім’єю. Якщо ці форми фактично поставити в один ряд, виникає питання: для чого шлюб як правовий інститут, гарантований Конституцією. На думку заступниці профільного комітету НААУ, якщо законодавець прагне розширити партнерства, це має бути сформульовано без надто широкого поширення презумпцій.

Водночас вона позитивно оцінила ідею батьківської відповідальності. За словами адвокатки, це сучасний інструмент, який має запрацювати в Україні, адже традиційно у спорах щодо дітей ідеться переважно про поділ прав та обов’язків. Разом з тим, відповідні положення ще потребують доопрацювання через неузгодженості між нормами.

І Комітет НААУ з питань сімейного права вже неодноразово надсилав свої пропозиції до Верховної Ради.

За словами С.Савицької, фахове обговорення окремих положень триває. Для цього створюються групи, які точково аналізують окремі розділи та статті із залученням адвокатів, нотаріусів та інших спеціалістів.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Англійське право та відбудова: у Лондоні запустили українсько-британський форум

Дискусія

Англійське право та відбудова: у Лондоні запустили…

4 червня у Лондоні відбувся UK–Ukraine English Law Forum, який покликаний стати платформою правничого діалогу між правничими спільнотами України та Великої Британії. Серед ключових тем — застосування англійського права, комерційні спори, арбітраж і медіація в контексті інвестицій та післявоєнної відбудови України.

17:24 Пт 05.06.26 518
Інституційні питання професії адвоката: підгрупа систематизує підходи

Дорожня карта

Інституційні питання професії адвоката: підгрупа систематизує…

3 червня у Національній асоціації адвокатів України відбулося засідання підгрупи «Інституційні питання професії», що працює в межах Робочої групи з виконання Дорожньої карти з питань верховенства права у частині реформування адвокатури.

16:58 Пт 05.06.26 417
Правові інструменти захисту бізнесу в умовах війни проаналізували в НААУ

Дискусія

Правові інструменти захисту бізнесу в умовах війни проаналізували…

Український бізнес працює в умовах війни, браку фінансування, тиску правоохоронних органів, регуляторної непередбачуваності та складного судового захисту. Про те, які правові інструменти можуть допомогти бізнесу зберігати активи, залучати інвестиції, документувати ризики та відшкодовувати збитки, говорили під час круглого столу «Виклики, які зазнає бізнес в 2026 році».

12:36 Пт 05.06.26 393
Сімейне право під час війни: Комітет НААУ підготував новий бюлетень

Видання

Сімейне право під час війни: Комітет НААУ підготував новий бюлетень

Питання утримання дітей, визначення їхнього місця проживання, поділу майна подружжя, міжнародного елемента в сімейних спорах і захисту дітей залишаються серед ключових у практиці сімейного права. Новий бюлетень Комітету НААУ допоможе адвокатам відстежити законодавчі зміни та актуальні підходи Верховного Суду.

16:39 Чт 04.06.26 564
Речником НААУ призначено Андрія Булгарова

Призначення

Речником НААУ призначено Андрія Булгарова

Речником Національної асоціації адвокатів України став український телеведучий та журналіст Андрій Булгаров. Він відповідатиме за реалізацію інформаційної політики, розширення взаємодії із журналістською спільнотою та представлення офіційної позиції Асоціації як в Україні, так і на міжнародному рівні.

9:19 Чт 04.06.26 642
НААУ розвиває напрям правового супроводу постраждалих від війни

Захист військових

НААУ розвиває напрям правового супроводу постраждалих від війни

Комітет НААУ з питань захисту постраждалих від збройної агресії проти України, компенсаційних механізмів та євроінтеграційного правового забезпечення відновлення продовжує роботу над форматами допомоги військовим, ветеранам, членам їхніх родин і бізнесу, що зазнав шкоди внаслідок війни.

17:34 Ср 03.06.26 631
Гендерне врядування як інструмент юридичної практики дослідили адвокати

Дискусія

Гендерне врядування як інструмент юридичної практики дослідили…

27 травня у НААУ відбулася фахова дискусія «Гендерна політика та урядування в юридичній практиці», ініційована Комітетом НААУ з питань гендерної політики. Під час заходу учасники обговорили методичні рекомендації, підготовлені для використання у юридичній практиці та правопросвітництві.

9:28 Ср 03.06.26 510
Гарантії захисту прав громадян на досудовому розслідуванні обговорили у НААУ

Дискусія

Гарантії захисту прав громадян на досудовому розслідуванні…

Захист прав громадян на досудовому розслідуванні потребує передусім належного судового контролю, зрозумілих правил для сторін кримінального провадження та практичних механізмів реагування на порушення.

11:31 Вт 02.06.26 604

Вестник:№5 травень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл