Спадкування частки спільної сумісної і не тільки: адвокати дали зауваження | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Спадкування частки спільної сумісної і не тільки: адвокати дали зауваження

Законодавство
12:16 Пт 16.01.26 1519 Переглядів
Версія для друку

У разі смерті одного із суб’єктів права спільної сумісної власності, вважається, що частки кожного зі співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не було встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

Такою нормою пропонується доповнити статтю Цивільного кодексу про спадкування частки у праві спільної сумісної власності відповідно до проекту Закону «Про внесення змін до Цивільного кодексу України у зв’язку з оновленням (рекодифікацією) положень книги шостої».

У Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань цивільного права та процесу підтримали таке доповнення, водночас звернули увагу, що пропонована редакція норми не описує випадки, коли майно перебуває у спільній сумісній власності, але «титульним власником» є один зі співвласників (наприклад, один із подружжя).

«Непоодинокі випадки зловживань з боку такого «титульного власника» – одноосібне відчуження майна всупереч інтересам спадкоємців померлого «невидимого» учасника спільної сумісної власності, - попередили адвокати. - І саме ці випадки таке доповнення не усуває».

Тож пропонується доповнити ст. 1226 ЦК нормою про те, що що у разі смерті того із суб’єктів права спільної сумісної власності, хто не зазначений у відповідному державному реєстрі як власник майна, за заявою спадкоємців нотаріус, який здійснює оформлення спадщини, вносить запис про розмір його частки.

У такому випадку буде створено механізм, коли за відсутності спору між спадкоємцями, нотаріус зможе в позасудовому порядку оформити права на спадщину, переконані адвокати. А якщо між спадкоємцями буде спір, тоді вже вирішуватиме суд. Критичним є створення позасудового механізму вирішення цього питання, переконані в НААУ.

Також Комітет висловив зауваження щодо інших норм книги шостої, зокрема щодо спадкування аліментного обов’язку, заповідальних покладень (у т.ч. призначення опікуна/піклувальника та обов’язку догляду за твариною), положень про використання репродуктивного біологічного матеріалу та спадкування осіб, зачатих із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій, термінології «заповіт/розпорядження» і місця відповідних норм у структурі ЦК, поділу спадщини (договір про поділ/виділ), коригування черговості спадкування за законом, а також управління спадщиною до отримання свідоцтва, зокрема коли до її складу входять корпоративні права.

Повний текст зауважень і пропозицій НААУ можна переглянути за посиланням.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Організація адвокатури і самоврядування: підгрупа зібрала пропозиції

Євроінтеграція

Організація адвокатури і самоврядування: підгрупа зібрала…

6 березня у Національній асоціації адвокатів України відбулося перше засідання підгрупи «Організація адвокатури і самоврядування» Робочої групи з виконання Дорожньої карти з питань верховенства права у частині реформування адвокатури.

14:56 Пт 06.03.26 162
Спільна опіка після розлучення: дискусія у ВР за участі адвокатів

Дискусія

Спільна опіка після розлучення: дискусія у ВР за участі адвокатів

Дитина має право на контакт з батьками, які проживають окремо, та виховання обома. Тож законодавчі ініціативи повинні сприяти побудові такої моделі спільної батьківської опіки, яка центрує увагу саме на дитині та її найкращих інтересах. При цьому використання дитини як інструменту задоволення забаганок дорослих чи протистоянь між ними, має бути унеможливлено.

12:23 Пт 06.03.26 290
Підгрупа з євроінтеграції провела установчу зустріч

Євроінтеграція

Підгрупа з євроінтеграції провела установчу зустріч

5 березня у Національній асоціації адвокатів України відбулося засідання підгрупи Робочої групи з виконання Дорожньої карти з питань верховенства права у частині реформування адвокатури «Європейська інтеграція, міжнародна практика та цифровізація».

9:28 Пт 06.03.26 235
Тримання під вартою як правило: у НААУ дискутували про стандарти доведення ризиків

Дискусія

Тримання під вартою як правило: у НААУ дискутували про стандарти…

Найбільш інтенсивне втручання у право людини на свободу держава здійснює під час обрання їй запобіжного заходу. На цій стадії стандарт доказування ризиків стає фактичним вимірювачем реального змісту презумпції невинуватості.

16:21 Чт 05.03.26 294
Опікунська рада НААУ підтримала колегу, син якої загинув на війні

Підтримка

Опікунська рада НААУ підтримала колегу, син якої загинув на війні

Шість адвокатів, які через війну опинилися у складних життєвих обставинах, отримають матеріальну допомогу. Рішення про це ухвалили на засіданні Опікунської ради НААУ, яке відбулося 4 березня.

14:46 Чт 05.03.26 256
«Нову посаду» Єрмака у НААУ прокоментувала координаторка комітетів

Самоврядування

«Нову посаду» Єрмака у НААУ прокоментувала координаторка комітетів

Нещодавнє призначення адвоката Андрія Єрмака головою одного із новоутворених комітетів Національної асоціації адвокатів України викликало появу низки критичних публікацій у медіа.

13:14 Чт 05.03.26 690
Дослідники показали, як в Україні створюють медійний резонанс навколо адвокатури

Євроінтеграція

Дослідники показали, як в Україні створюють медійний резонанс…

У публічному просторі помітно активізувалися комунікаційні кампанії, спрямовані на формування уявлення про нібито «кризу легітимності» органів адвокатського самоврядування в Україні. За своєю природою ці процеси виходять за рамки звичайної професійної дискусії чи обґрунтованої критики.

9:41 Чт 05.03.26 414
Юстин і Софія — нові цифрові спікери НААУ

Різне

Юстин і Софія — нові цифрові спікери НААУ

У межах цифровізації сервісів Національна асоціація адвокатів України вдосконалює власні канали комунікації та запроваджує цифрових спікерів. Знайомити адвокатів із подіями, рішеннями та ініціативами, що впливають на професію, відтепер будуть AI-моделі Юстин та Софія.

17:16 Ср 04.03.26 508

Вестник:№1-2 січень-лютий 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл