"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Результати НСРД не можна використовувати у дисциплінарках проти адвокатів - РАУ

Етика
16:58 Сб 13.12.25 4608 Переглядів
Версія для друку

Матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, отримані шляхом втручання у приватне спілкування, не можуть передаватися й використовуватися в дисциплінарних провадженнях щодо адвокатів. Адже КПК не дозволяє слідчому чи прокурору використовувати їх поза межами кримінального процесу.

Відповідне розʼяснення щодо неприпустимості використання матеріалів НСРД у дисциплінарному провадженні щодо адвоката дала Рада адвокатів України під час засідання 12 - 13 грудня.

РАУ відзначила, що це питання набуває особливої актуальності саме з огляду на гарантії адвокатської таємниці, закріплені в Конституції та Законі «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Також існують гарантії таємниці кореспонденції, визначені ст. 31 Основного Закону.

Відповідно до Кримінального процесуального кодексу НСРД проводяться виключно з метою запобігання вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину, якщо іншим способом одержати інформацію неможливо (ст. 246). При цьому інформація, отримана внаслідок втручання у спілкування, не може бути використана інакше як для вирішення завдань кримінального провадження (ст. 14). Інформація про приватне життя особи, отримана в порядку, передбаченому КПК України, також не може бути використана інакше як для виконання завдань кримінального провадження (ст. 15). Якщо ж у результаті проведення НСРД виявлено ознаки кримінального правопорушення, яке не розслідується у даному кримінальному провадженні, то отримана інформація може бути використана в іншому кримінальному провадженні тільки на підставі ухвали слідчого судді (ст. 257).

Жодна норма законодавства не передбачає можливості передання результатів НСРД, отриманих унаслідок втручання у приватне спілкування, для їх використання в дисциплінарному провадженні щодо адвоката.

Натомість на практиці для легалізації таких дій використовуються письмові дозволи слідчого або прокурора, які посилаються на ст. 222 КПК.

Нагадаємо, згідно з цією статтею відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

Але до таких «дозволів» варто ставитися критично, констатувала РАУ. Бо ст. 222 КПК не надає слідчому чи прокурору права передавати результати НСРД, отримані внаслідок втручання у приватне спілкування, для їх використання в дисциплінарному провадженні. Положення цієї статті необхідно тлумачити в системному зв'язку іншими нормами КПК, які однозначно забороняють використання результатів НСРД поза межами кримінального провадження.

На підставі проведеного аналізу, РАУ розʼяснила, що передання результатів НСРД, отриманих унаслідок втручання у приватне спілкування, та їх використання в дисциплінарному провадженні щодо адвокатів не має відповідної правової основи в національному законодавстві України.

Використання таких даних у дисциплінарному провадженні щодо адвоката суперечить статті 31 Конституції, а також порушує право на повагу до приватного життя та кореспонденції, гарантоване ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З іншого боку, КДКА, якщо використовує матеріали НСРД як докази, порушує право особи на справедливий суд, гарантоване статтею 6 Конвенції.

І якщо дії адвоката є настільки ганебними та суспільно небезпечними, що виправдовують втручання у право на таємницю кореспонденції, адвокат, за наявності для цього підстав, повинен постати перед судом, уповноваженим законом установити істину у кримінальній справі, у належній правовій процедурі.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Від соло-практики до команди: що врахувати адвокату

Навчання

Від соло-практики до команди: що врахувати адвокату

Масштабування адвокатської практики починається тоді, коли кількість клієнтів, обсяг справ і нові запити вже потребують підтримки команди. Новий офіс чи розширення штату мають бути наслідком цієї потреби.

16:47 Пн 06.07.26 145
Адвокатів запрошують на ІІІ Арбітражну академію

Анонс

Адвокатів запрошують на ІІІ Арбітражну академію

НААУ за ініціативи Комітету з питань альтернативного врегулювання спорів запрошує адвокатів, юристів, студентів, суддів, державних службовців та всіх, хто цікавиться міжнародним арбітражем, взяти участь в ІІІ Арбітражній академії UAA (III UAA Arbitration Academy 2026).

16:04 Пн 06.07.26 240
Як адвокату відновлювати ресурс, якщо після вихідних втома не минає

Навчання

Як адвокату відновлювати ресурс, якщо після вихідних втома не минає

Втома після тривалого навантаження не завжди минає після сну, вихідних або відпустки. В умовах хронічного стресу адвокатам важливо не лише «брати паузу», а розуміти, який саме ресурс виснажений і який тип відпочинку потрібен.

9:20 Пн 06.07.26 421
Скарги, строки і прокурорські повноваження: які прогалини КПК бачать адвокати

Дискусія

Скарги, строки і прокурорські повноваження: які прогалини КПК…

На стадії досудового розслідування ефективність захисту значною мірою залежить від належної реалізації процесуальних гарантій: своєчасного розгляду скарг, доступу адвоката до інформації про рух провадження тощо.

15:47 Пт 03.07.26 717
Розʼяснення НАЗК щодо декларування членства в НААУ слід уточнити – РАУ

Гарантії діяльності

Розʼяснення НАЗК щодо декларування членства в НААУ слід уточнити –…

Членство адвоката України в НААУ є елементом професійного статусу, що виникає в силу закону, а не добровільним приватним членством в об’єднанні. Тому його незазначення в декларації не має автоматично тягти висновок про недоброчесність або приховування приватного інтересу.

10:38 Пт 03.07.26 1039
Репутація адвоката починається з передбачуваності – думка

Дискусія

Репутація адвоката починається з передбачуваності – думка

Сильна професійна репутація адвоката формується через передбачувану поведінку, якісну комунікацію з клієнтами й колегами та здатність відповідально виконувати взяті на себе зобов’язання.

9:17 Пт 03.07.26 507
Адвокати оцінять правові ризики законопроєкту про спорт

Законодавство

Адвокати оцінять правові ризики законопроєкту про спорт

Проєкт Закону №15169 «Про спорт» покликаний змінити правила для спортивних клубів, федерацій, інвесторів, організаторів змагань і цифрових сервісів у цій сфері. До його доопрацювання запросили долучитися адвокатів профільних комітетів НААУ.

17:28 Чт 02.07.26 569
Захист кредиторів: судова практика випереджає законодавство?

Дискусія

Захист кредиторів: судова практика випереджає законодавство?

У спорах про борги суди аналізують фактичну поведінку боржника: мету правочинів, контроль над активами, момент їх відчуження та наслідки для кредиторів. Субсидіарна відповідальність і оскарження фраудаторних правочинів уже застосовуються в судовій практиці, але законодавство не дає достатньо чітких правил.

14:19 Чт 02.07.26 723

Вестник:№6 червень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл