Статус українських адвокатів, які працюють за законами РФ, пояснила правозахисниця | НААУ

Головна цитата

«Серед них є адвокати — громадяни України, які були вимушені отримати право від Росії здійснювати свою адвокатську діяльність, і адвокати, які захищають наших політв’язнів в умовах окупації»

Публікація

Статус українських адвокатів, які працюють за законами РФ, пояснила правозахисниця

11:25 Вт 30.01.24 Автор : Громадське радіо 7553 Переглядів Версія для друку

На окупованих територіях продовжують працювати українські адвокати. Зокрема, ті адвокати, які вимушені були отримали право на ведення такої діяльності за російським законодавством.

Таку думку висловила та обгрунтувала адвокат, експертка коаліції «Україна. П’ята ранку» Дар’я Свиридова у випуску програми «Звільніть наших рідних» на Громадському радіо.

Журналісти нагадали, що після початку окупації Криму, Росія, порушуючи міжнародне право, незаконно поширила на територію Криму дію свого законодавства. Відтоді на окупованому півострові почали з’являтися так звані суди, правоохоронні органи, а також справи перших політв’язнів, яких почали судити в рамках сфальсифікованих процесів. Зараз, після початку повномасштабного російського вторгнення, на території окупованого півострова перебувають тисячі українців, яких утримує російська пенітенціарна система. І адвокати, які працюють на території півострова — це часто єдиний спосіб дізнатися про стан полоненого, але працюють ці адвокати у полі російського законодавства.

Правозахисниця вважає, що держава визначилась із статусом цих адвокатів, прийнявши у 2014 році Закон «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Адже дія цього закону була поширена на всі окуповані та анексовані Російською Федерацією території. Він каже про те, що, будь-які органи, акти, документи, які створюються окупантом в порушеннях законів України на окупованих територіях, не мають жодних правових наслідків.

«Виходячи з однієї з ключових норм цього закону, ми можемо робити висновок, що будь-які структури адвокатського самоврядування, зокрема які створені на цій території в порушення українського законодавства, згідно з законодавством Росії. Україна не визнавала і не визнає наслідки їхньої діяльності, - зауважила Д.Свиридова. - Але не визнавати той факт, що на цій території встановлено окупаційний режим, що цю територію анексовано, на цій території Росія створила свої незаконні суди та правоохоронні органи, неможливо. Ми про це кажемо, це фіксують міжнародні місії, це фіксує Україна, зокрема в рамках кримінальних проваджень, і досліджуються документи, які створюють незаконні структури. Як і факт роботи адвокатів на цій території й захист ними прав наших громадян, так само є фактом, який ми не можемо ігнорувати, попри те, що це визначає наше законодавство».

Адвокат також прокоментувала роботу колег, які вимушені були отримати право на діяльність за російським законодавством. «На цій території справді продовжують працювати українські адвокати. Зокрема, ті адвокати, які отримали право на ведення такої діяльності вже в умовах окупації за російським законодавством. Серед них є адвокати — громадяни України, які були вимушені отримати право від Росії здійснювати свою адвокатську діяльність, і адвокати, які захищають наших політв’язнів в умовах окупації. Це факти. Ми можемо їх ігнорувати», - зазначила Д.Свиридова.

Повністю її інтерв’ю можна переглянути за посиланням.

«Україна. П’ята ранку» - це коаліція правозахисних організацій, які збирають та документують воєнні злочини і злочини проти людяності, вчинені в ході російської збройної агресії в Україні. Коаліція почала роботу 25 лютого 2022 року - наступного дня після нового етапу збройної агресії РФ проти України. До неї приєдналися організації, багато з яких мають значний досвід документування міжнародних злочинів, порушень прав людини, вчинених на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, м. Севастополь, частин Донецької та Луганської областей з 2014 року.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Інші публікації автора

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл