Право на відпустку: чи є воно в адвоката та що про це думають судді | НААУ

Головна цитата

«Заяву про відкладення судового засідання адвокат обґрунтував тим, що цей день припадає на свято — день незалежності Мексики, а він солідарний з народом Мексики та буде пити текілу та їсти буріто»

Публікація

Право на відпустку: чи є воно в адвоката та що про це думають судді

12:03 Ср 14.06.23 Автор : Ніка Романова, «Закон і Бізнес» 3561 Переглядів Версія для друку

Адвокати хочуть відпочивати як і будь-які інші представники різноманітних професій. Суд із цим не завжди погоджується, пропонуючи «перенести» плановану відпустку. Та й захисники інколи підходять до вибору дат відпочинку занадто креативно.

Неповажна причина

У Вищій школі адвокатури відбувся вебінар «Право адвоката на відпустку: законодавчі гарантії, судова та дисциплінарна практика». Лекторами заходу виступили голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Віктор Вовнюк та адвокат, голова комітету з трудового права НААУ Вікторія Поліщук.

На початку заходу В.Поліщук озвучила здавалося б просту істину: «Ми всі живі люди і хочемо мати право на відпустку». Однак на практиці цю тезу доводиться захищати і відстоювати. До того ж, чинне законодавство цьому мало сприяє. При цьому відпочинок, до прикладу, для судді вважається природним станом речей, адже у суді просто відбувається повторний розподіл справ.

Як же ставляться суди до відпусток адвокатів? Практика є неоднозначною. Наприклад, у справі №396/972/23 адвокат просить про перенесення розгляду справи у зв’язку із відпусткою, при цьому захисник подає клопотання з інформацією про заброньоване житло для відпочинку. Суд ставиться із розумінням та 31.05.2023 виносить ухвалу про задоволення клопотання.

На противагу цьому є протилежна позиція — рішення Касаційного цивільного суду від 3.08.2022 у справі №309/2629/19. Суть полягає в тому, що адвокат не з’явився на засідання, однак заздалегідь попередив про відпустку, яку запланував провести за межами України, й у клопотанні надав у якості доказу ваучер. Позиція суду полягала у тому, що на минулому засіданні в цій справі дату наступного було узгоджено, і тоді адвокат не зазначав про відпустку. І це при тому, що між цими двома засіданнями пройшло кілька місяців.

Тобто виходить, що права на відпустку у адвоката ніби не існує. Сам адвокат, до речі, аргументував своє право тим, що для адвоката по суті працедавцем є його клієнт. І саме з ним доречно узгоджувати такі питання. Водночас Верховний Суд взагалі не згадав про право на відпустку, а лише зазначив, що доводи касаційної скарги є неприйнятними, а відпустка не є поважною причиною для неявки в судове засідання.

Краматорський міський суд у справі №234/15749/20 зазначив, що представник зловживає процесуальними правами та в клопотанні немає належно оформлених документів. Однак є і два позитивних рішення, в яких суди враховували, що адвокат перебуває у відпустці. Це — ухвала Господарського суду м.Києва у справі № 916/2432/21 та ухвала Дніпровського апеляційного суду у справі №183/1980/21.

Що ж говорить законодавство? З одного боку, це конституційне право на відпочинок кожного, хто працює (ст.45). Однак профільний закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не містить будь-яких норм щодо відпустки. На допомогу могли б прийти Кодекс законів про працю та закон «Про відпустки», однак і в них немає жодної згадки про відпустки для самозайнятих осіб.

Адвокатам, які практикують у кримінальному праві, дещо простіше. Адже ст.138 Кримінального процесуального кодексу в якості однієї із поважних причин неявки визнає подорож (відпустку). До подорожей, до речі, належать також поїздки по Україні, а не тільки за її межами. Однак аналогічних поважних причин не передбачено для цивільного чи адміністративного процесу.

В.Поліщук також нагадала, що йдеться не лише про щорічну відпустку, а й, до прикладу, про соціальну. Так, у справі №815/7460/18 суд досліджував право чоловіка на соціальну відпустку по догляду за дитиною, враховуючи, що його дружина є адвокатом. Однак висновок виявився негативним: суд зазначив, що таке право не передбачене.

Буріто та повний бак

В свою чергу В.Вовнюк представив дисциплінарну практику ВКДКА у тих справах, де так чи інакше йшлося про відпустку адвоката. Спікер звернув увагу на рішення ВКДКА №І-012/2023 від 27.01.2023. Судді Вищого антикорупційного суду скаржились на адвоката через неявку в судові засідання, мотивуючи це таким чином: «перебування у відпустці залежить від волі самого захисника, який має право скасувати, перервати відпустку або змінити її графік». Тобто суд став на позицію, що адвокат може перенести свою відпустку, а якщо мова йде про адвокатське об’єднання — адвоката може замінити його колега.

ВКДКА у рішенні врахувала  той факт, що адвокат завчасно, майже за два місяці до судового засідання, попередив суд про дати перебування у відпустці й підтримала рішення КДКА про відмову в порушені дисциплінарної справи стосовно адвоката. Однак, у ВКДКА зазначили, що, адвокат, реалізуючи своє право на відпочинок, повинен діяти у спосіб, який найменше вплине на утруднення можливості надання професійної правової (правничої) допомоги клієнту.

Однак справжня заслужена відпустка і просто використання права на відпустку в якості прикриття свого небажання з’являтись у судові засідання — це зовсім різні ситуації. В.Вовнюк порадив колегам мінімізувати ризики впливу суддів на адвокатів через встановлення факту безпідставності або неповажності неявки в судове засідання. Адже, за словами спікера, все ще багато колег вважають, що затягування судового  розгляду — це вид надання правової допомоги. Але такого не може бути.

Саме тому кожна підстава для неявки адвоката має бути обґрунтована.  Про всі відпустки повідомляти судові органи та своїх клієнтів слід завчасно. Також варто взяти до уваги обмеження воєнного часу та закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (строком до 24 календарних днів за поточний робочий рік).

Другий важливий момент — це подача доказів щодо причин неявки. Це, як вже зазначалось раніше, можуть бути документи про бронювання готелю чи ваучер, однак, В.Вовнюк відзначає винахідливість колег. Так, деякі адвокати в якості доказів надають виписки про повністю заправлений бак авто, якщо у планах — поїздка Україною на автомобілі.

Якщо судді вважають такі підстави неявки в судове засідання неповажними, вони мають це правильно оформити. Адже часто суддя не фіксує причину неявки у процесуальний спосіб.

Адвокатам, у свою чергу, слід пам’ятати, що відпустка — це не привід для зловживання правом. А такі випадки непоодинокі, коли кожне третє засідання адвокат повідомляє про відпустку на 2 дні. Варто пам’ятати про те, що неявка адвоката в судове засідання — це найпопулярніша підстава для скарги на адвоката в КДКА.

Адже інколи гумор адвоката і його витівки стають зовсім не до вподоби суду. Надумані причини перенесення судового засідання можуть розцінюватися учасниками процесу як прояв неповаги до них та суду. Наприклад, свою заяву про відкладення судового засідання на визначену дату адвокат обґрунтував тим, що цей день припадає на свято — день незалежності Мексики, а він солідарний з народом Мексики та буде пити текілу та їсти буріто (рішення ВКДКА № VI-005/2022 від 27.06.2022).

Матеріал опубліковано у виданні «Закон і Бізнес»

Інші публікації автора

Вестник:№7-8 липень-серпень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл