Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Галина Ковбасінська: Нова система підвищення кваліфікації вирішує проблему «гонитви за балами»

Головна цитата

Нові правила впроваджують більше відповідальності – і для майбутніх адвокатів, і для КДКА, і для рад адвокатів регіонів, і для керівників стажування, і для операторів, які проводять освітні заходи для адвокатів. Більше не буде девальвації знань

Галина Ковбасінська: Нова система підвищення кваліфікації вирішує проблему «гонитви за балами»

9:00 Ср 18.09.19 Автор : Галина Ковбасінська 2747 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

Голова Ради старійшин при НААУ, багаторічний керівник КДКА Київської області, адвокат з 1970 року, Галина Ковбасінська прокоментувала останні зміни до системи підвищення кваліфікації адвокатів та стажування. Перебуваючи на більшості засідань Ради адвокатів України, Голова Ради старійшин є активним учасником дискусій щодо змін, які приймає Рада для модернізації стандартів професійної освіти. У таких дискусіях практичний досвід в адвокатурі, експертиза старшого покоління є неоціненними і, безумовно, враховуються.

Великий етап історії адвокатури, ще до прийняття закону 2012 року, передбачав, по-перше, високі вимоги для доступу в професію і надзвичайну дисциплінованість адвокатів-керівників стажування, майбутніх адвокатів, членів кваліфікаційно-дисциплінарних комісій. По-друге, за радянських часів існували обмеження щодо кількості адвокатів на кожну область. Якщо квота була заповнена, стати адвокатом було просто неможливо, які б амбіції у вас не були.

Тобто, бар’єри для входження у професію були дуже високими. Старих добрих часів, коли все було легко, а потрапляння в адвокатуру і робота адвоката не вимагали серйозних зусиль, - їх просто не існувало.  Це міф, що раніше було легше, а тепер, з новим порядком підвищення кваліфікації 2019 року, усе стало складно

Як згадує Галина Василівна, формального ставлення до кандидатів не було, і кожен був зацікавлений у тому, щоб належно перевірити знання, так само як і кандидат в адвокати прагнув продемонструвати високий рівень теоретичної і практичної підготовки. Перший етап був складний. Далі, адвокат вважався молодим перші 5 років з моменту отримання свідоцтва. Це покладало на нього обов’язок більш інтенсивно підвищувати кваліфікацію. Незалежно від попереднього стажу в юриспруденції, перші п’ять років в адвокатурі необхідно було проходити 8 годин підвищення кваліфікації кожного місяця. І це було обов’язком, який просто не можна було обійти.  

Адвокати з досвідом направлялися на місяць на курси підвищення кваліфікації, які організовувало Міністерство юстиції. Окрім того, в колегіях були щотижневі лекції або семінари у приміщеннях колегій. Присутність була обов’язкова.

Це зараз є величезна кількість заходів, і можна обрати зручний час, цікаву тему чи певних лекторів. А тоді цей обов’язок адвоката взагалі не обговорювався.

Звичайно, що останні зміни до порядку підвищення кваліфікації, зміни до проходження стажування, передбачають , що демократії стане менше. «Мені на це вказували деякі колеги мого віку, жартували, що демократія закінчилася», - каже Галина Ковбасінська про комплексну реформу підвищення кваліфікації, яка розпочалася з лютого 2019 року. Але не в тому сенсі, що буде менше вибору курсів для навчання чи менше свободи. Це значить, що нові правила впроваджують більше відповідальності – і для майбутніх адвокатів, і для КДКА, і для рад адвокатів регіонів, і для керівників стажування, і для операторів, які проводять освітні заходи для адвокатів. Більше не буде девальвації знань, вважає Галина Ковбасінська.

Власне реформа, за її словами, - логічний крок, оскільки монополія адвокатури стимулює прихід в професію багатьох юристів і кількість адвокатів стрімко зростає. Важливо, щоб свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю було для всіх не просто формальним допуском до участі в судових засіданнях, а якісним етапом професійного розвитку і усвідомленням своєї професійної місії.

Об’єктивною умовою є і те, що в сучасний період зміни до законодавства відбуваються надзвичайно швидко, і це вимагає від адвокатів постійного навчання. Опанувати самостійно всі зміни просто неможливо, і це одна з причин, чому підвищення кваліфікації є абсолютно виправданим. Тим більше, це стосується молодих адвокатів, яким доводиться опановувати швидкими темпами великі обсяги інформації.

Тому Галина Василівна не радить навчатися заради балів, а свідомо ставитися до оновлення знань. «Має бути усвідомлення, навіщо це робиш. Якщо ти хочеш бути класним спеціалістом, мати повагу колег, навчитися витримувати всі ситуації, з яким стикається адвокат в судах, то треба вдосконалюватися, поглиблювати свої знання. Весь світ навчається. Зараз іншого варіанту немає», - говорить Галина Ковбасінська. За її словами, якість навчання залежить не тільки від відданості чи фаховості викладача, але і від того, як ставляться до цього процесу ті, кого навчають.

«Гонитва за балами – це не підвищення кваліфікації. Якщо людина просто прийшла відмітити свою присутність і пішла, це нічого не дає. Але система, яка є зараз, вона вирішує проблему формального ставлення до балів», - переконана Галина Ковбасінська.

«Система занять має бути ефективною. І має бути контроль отриманих знань, щоб не обходили цю систему оцінювання. Треба бути чесними насамперед із собою», -додає голова Ради старійшин.

 

Аналогічно вона позитивно оцінює і зміни до порядку проходження стажування. Цей процес вимагає високої фаховості керівника стажування, який фактично вперше відкриває для людини практичний бік адвокатської професії. У цьому процесі має відбутися передача і практичних навичок, і етичних принципів, і порад щодо кризових ситуацій чи складного морального вибору. Галина Василівна постійно наголошує на тому, що стажування найчастіше передбачає поглиблення в одній спеціалізації , проте, має бут баланс і стажист повинен вивчити різні практичні аспекти діяльності адвоката. Саме на це спрямований адаптаційний онлайн-курс для стажистів, який є обов’язковим і включає широкий спектр запитань з різної тематики. Окрім того, зараз адвокат може бути керівником стажування, якщо має 5-річний досвід в адвокатурі. Чи достатньо такого досвіду для того, щоб навчати стажистів, питання дискусійне. Власне, чинний закон фактично відносить до «молодих» адвокатів зі стажем 5 років. Наприклад, після 5 років можна кандидувати до органів адвокатського самоврядування. Тому логічно, щоб і зараз до категорії молодих були віднесені адвокати у перший п’ятирічний період діяльності (зараз – 3 роки), а для керівництва стажування відповідно також був на два роки підвищений бар’єр.

Цікаво, що до технологічних інновацій Голова ради старійшин ставиться з відкритістю: «Зараз у людей старшого віку не буде проблем з тим, що реєстрація, нарахування балів, тестування відбувається через комп’ютер. Зараз всі мають мобільний телефон, смартфон. Я змогла розібратися, як працює нова система. Якщо хтось не зможе самостійно справитися, то Рада адвокатів України передбачила допомогу з комп’ютерною грамотністю, щоб кожен навчився користуватися своїм особистим кабінетом адвоката і всіма послугами, які він включає», - сказала Галина Ковбасінська.

 Голова Ради старійшин наголосила, що старше покоління має продемонструвати приклад не лише досвідченості та фаховості в адвокатській діяльності, але і відданості справі постійного вдосконалення знань і стандартів професії. Саме такий підхід сприяє зміцненню репутації та престижу адвокатури.

Автор публікації: Галина Ковбасінська

 

 

Інші публікації автора

Вестник:№12 грудень 2019 - Вісник;
Річний звіт НААУ 2018;
Партнерська програма 2019;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування