18:31 Чт 20.08.26

Допуск адвокатів до ТЦК та СП слід нормативно врегулювати – Омбудсман

print version

Практика недопуску адвокатів до приміщень ТЦК та СП має ознаки системної протидії адвокатській діяльності й позбавляє людей можливості невідкладно скористатися професійною правничою допомогою. Порядок такого доступу необхідно закріпити у нормативних актах Міноборони.

Про це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявив під час круглого столу «Конвенція Ради Європи про захист професії адвоката: майбутня частина законодавства України».

Він підтримав якнайшвидшу ратифікацію документа, наголосивши, що «без інституту незалежної та фахової адвокатури взагалі неможливо побудувати систему захисту прав людини в Україні».

Окреслюючи проблеми, з якими Офіс Омбудсмана стикається майже щодня, він звернув увагу, що упродовж 2025–2026 років отримав численні звернення щодо блокування діяльності адвокатів представниками ТЦК та СП. За його наполяганням до міністра оборони вже направлялися документи щодо нормативного врегулювання допуску адвокатів — через внесення змін до актів Міноборони та (або) Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабміну від 23.02.2022 №154. Д.Лубінець повідомив, що продовжуватиме порушувати це питання перед новим очільником міністерства.

За словами Омбудсмана, керівництво системи ТЦК та СП вважає, що відсутність окремо встановленого порядку дає юридичні підстави не допускати адвокатів до приміщень центрів. При цьому на те, що такого порядку немає, представники командування Сухопутних військ неодноразово посилалися у відповідях Уповноваженому. Але відсутність спеціального порядку, за його словами, не створює юридичних підстав для недопуску захисників. «Під час особистого спілкування я неодноразово зазначав, що відсутність нормативно-правового акта не дає вам підстав порушувати Конституцію України. І в будь-якому випадку ви будете нести за це відповідальність», — наголосив Уповноважений.

Згодом до повідомлень про недопуск додалися погрози вилучити мобільні телефони, застосування фізичної сили та заподіяння тілесних ушкоджень адвокатам під час виконання професійних обов’язків. В одному з випадків працівник ТЦК та СП травмував адвокатку з Харкова. Відомості до ЄРДР внесли лише після втручання Офісу Омбудсмана, однак тривалий час розслідування фактично не просувалося. Слідчі дії розпочалися після повторного реагування.

Інша проблема стосується осіб, яких тримають в ізоляторах тимчасового тримання. Допуск до них адвоката фактично залежить від надходження повідомлення органу досудового розслідування про залучення захисника. Після звернення Уповноваженого МВС повідомило, що Національна поліція розробляє зміни до відповідної інструкції з урахуванням пропозицій НААУ.

Також під час воєнного стану адвокатам, які надають правничу допомогу особам у справах про кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки, заборонили проносити власну комп’ютерну техніку до СІЗО, запропонувавши користуватися обладнанням установи. На думку Д.Лубінця, опрацювання матеріалів захисту на такій техніці прямо загрожує адвокатській таємниці. Уповноважений звернувся до Мін’юсту та підтримав пропозицію НААУ вилучити спірні положення.

Д.Лубінець наголосив, що правоохоронні органи та профільні міністерства повинні ефективно реагувати на блокування адвокатської діяльності. Україна як кандидатка на вступ до ЄС має демонструвати належне застосування демократичних принципів, що неможливо без незалежної адвокатури.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2026 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.