НААУ створила робочу групу з напрацювання змін до процесуальних кодексів для захисту прав адвокатів | НААУ

НААУ створила робочу групу з напрацювання змін до процесуальних кодексів для захисту прав адвокатів

Законодавство
16:51 Чт 25.04.19 3039 Переглядів
Версія для друку

У НААУ створено робочу групу, яка займатиметься напрацюваннями змін до  процесуальних кодексів.

Про необхідність реформування норм законодавства та професійної етики в частині зловживання процесуальними правами йшлося під час науково-практичного семінару  "Зловживання правом в юридичному процесі".

Захід організували спільно НААУ, Київський регіональний Центр Національної академії правових наук України, Центр проблем правосуддя та формування єдиної судової практики. У дискусії взяли участь заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников, голова Комітету захисту прав адвокатів Ганна Боряк та комітету захисту прав людии - Тетяна Гнатюк; голова Ради суддів України Олег Ткачук, керівник Центру проблем правосуддя Микола Шумило, віце-президент Академії правових наук Наталя Кузнецова, судді, науковці, адвокати, Голова КДКА м. Києва Ігор Орлов та інші представники органів адвокатського самоврядування Києва.

Темою семінару стала ситуація навколо застосування поняття «зловживання правами» за новими процесуальними кодексами; зловживання правом у цивільному і нотаріальному процесах; зловживання правом з боку суду, а також проаналізовано теоретичну модель зловживання правом у кримінальному процесі, форми зловживання правом учасниками судового провадження.

РСУ надала аналітичну інформацію, відповідно до якої «практично не залишилось жодного процесу, у якому прокурори й адвокати не зловживали б своїми правами задля досягнення бажаного результату у справі». Як зазначив під час обговорення теми Голова Ради суддів України Олег Ткачук, найбільш простим і поширеним зловживання правом серед прокурорів та адвокатів є неявка у судове засідання чи заява про відвід судді. "Не скажу, що така поведінка суттєво впливає на розгляд справи в цілому, але те, що у такий спосіб судові засідання критично затягуються – це факт. І все це відбувається на фоні збільшення кількості звернень громадян до суду за відновленням справедливості і законності", - цитує прес-служба РСУ.

Водночас, секретар РАУ Ігор Колесников наголосив на тому, що зловживання процесуальними правами є поширеним і серед самих суддів. «Перекладати усю вину на сторін процесу, визначати на законодавчому рівні лише можливість зловживання процесуальними правами сторонами та учасниками відповідного процесу — це є порушення принципів верховенства права, правової визначеності тощо. Усі процесуальні кодекси України містять вимогу про необхідність дотримання вимог процесуального законодавства судом, і що не дотримання процесуального законодавства судом це є в певних випадках підстава для скасування рішення. Але прямої заборони зловживання судом процесуальними правами в законі не має», - зауважив Ігор Колесников. За його словами, дотримання процесуальної дисципліни сторонами процесу має передбачати і мінімізацію можливостей зловживання з боку самого суду. В іншому разі, вирішення питання про зловживання процесуальними правами сторонами процесу, навпаки, породжує додаткові зловживання – уже  боку самого суду. Це не сприяє довірі до судочинства з боку громадян.

Валентин Гвоздій повідомив, що погіршення процесуального статусу адвокатів було передбачено у проекті нової редакції закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Законопроект №9055 передбачав зміни до процесуальних кодексів, які фактично перетворювали захисника на номінального учасника процесу. Більшість класичного інструментарію захисту фактично перетворювалися на зловживання процесуальними правами з подальшими санкціями для адвоката.

Цей ризик законопроекту був одним із найбільших, і саме він мотивував адвокатську спільноту до консолідованої протидії прийняттю законопроекту №9055. Валентин Гвоздій наголосив на тому, що чинне законодавство уже насичене ризиками усунення захисника внаслідок застосування норм про зловживання процесуальними правами. Відтак, у НААУ формується робоча група, яка працюватиме над внесенням змін до чинного законодавства, які б мінімізували ризики відсторонення або тиску на адвокатів у процесуальних кодексах. Валентин Гвоздій оголосив, що робоча група відкрита до залучення експертів, юристів, адвокатів.

Відповідні принципи мають бути втілені і у правилах професійної етики правосуддя, над якими працюють Рада суддів, Рада прокурорів та НААУ.

За даними органу суддівського самоврядування, у 2018 році на розгляді у судів усіх інстанцій перебувало близько 3,9 млн. справ. У судах першої інстанції розглядалося 3 млн. 343 тисячі 284 справи. Кількість розглянутих справ збільшилася на 369 тисяч у порівнянні із 2017 роком.У порядку кримінального судочинства розглянуто 132 тисячі кримінальних справ та 1 млн. 90 тисяч інших матеріалів. Фактично, суддя першої інстанції слухає близько 120 справ на місяць, тобто 5 справ на кожний робочий день у році.

Більш детально про зловживання процесуальними правами Ігор Колесников пишу у публікації "Чи готові українські судді до новели законодавства — зловживання правом! Міркування практика."

Популярні новини

Оновлення моделі суду присяжних: за чи проти?

Дискусія

Оновлення моделі суду присяжних: за чи проти?

Нова модель суду присяжних, яка нещодавно була схвалена за основу Верховною Радою України, викликає чимало спорів у професійній спільноті. Адже є обгрунтовані сумніви у її відповідності українським реаліям.

16:45 Пн 16.12.24 835
Щорічний внесок адвоката у 2025 році: РАУ змінила розподіл

Самоврядування

Щорічний внесок адвоката у 2025 році: РАУ змінила розподіл

У 2025 році щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування становитиме, як і раніше, один прожитковий мінімум для працездатних осіб ( 3028 гривень, згідно із Законом про держбюджет). Водночас, зміниться його розподіл.

14:08 Пн 16.12.24 3354
Презентовано першу книгу оповідань адвокатів

Видання

Презентовано першу книгу оповідань адвокатів

Побачила світ збірка художніх творів українських адвокатів «Щоденник мого адвоката». Видання поєднує в собі оповідання, есе та повісті, написані адвокатами – учасниками першого Всеукраїнського конкурсу прози серед адвокатів «Особистий погляд».

14:19 Сб 14.12.24 4006
Новий Порядок підвищення професійного рівня адвокатів затвердила РАУ

Самоврядування

Новий Порядок підвищення професійного рівня адвокатів затвердила…

Починаючи з 1 січня 2025 року українські адвокати підвищуватимуть свій професійний рівень за оновленими правилами. Рада адвокатів України затвердила відповідний Порядок, який передбачає 14 форм підвищення рівня та кількість залікових годин, які адвокат має отримати протягом року.

13:09 Сб 14.12.24 9093
Офіційно: в Україні більше 70 тис. адвокатів

ЄРАУ

Офіційно: в Україні більше 70 тис. адвокатів

Нещодавно кількість адвокатів у нашій країні перевалила за позначку у 70 тисяч осіб. Якщо точно, то станом на сьогодні Єдиний реєстр адвокатів України містить відомості про 70152 адвокати.

17:08 Пт 13.12.24 5349
Євроінтеграція і адвокатура: розвиток інституту – через конструктивний діалог

Євроінтеграція

Євроінтеграція і адвокатура: розвиток інституту – через…

Сьогодні, на жаль, зʼявилося багато псевдоекспертів, які упевнено беруться реформувати інститут адвокатури. При цьому вони не бажають вивчати питання зсередини і свідомо ігнорують згубні для країни наслідки реалізації своїх ініціатив.

15:59 Пт 13.12.24 4569
Про особливості юридичної освіти у США розповіли на вебінарі

За кордоном

Про особливості юридичної освіти у США розповіли на вебінарі

У США підхід до навчання є дуже гнучким. Студенти можуть більш самостійно обирати навчальні дисципліни та кількість, в якій і в якому саме семестрі їх будуть вивчати. Натомість в Україні цей процес є більш формалізованим.

11:14 Чт 12.12.24 3324
Чому військова служба і адвокатська діяльність несумісні пояснила член РАУ

Гарантії діяльності

Чому військова служба і адвокатська діяльність несумісні пояснила…

Необхідно відрізняти мобілізованого адвоката, який фізично не встиг подати заяву про зупинення діяльності і не здійснює таку діяльність, від того, хто свідомо поєднує несумісні види діяльності.

11:56 Ср 11.12.24 3881

Вестник:№ 11 листопад 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл