НААУ закликає Президента створити Коордраду із захисту прав людини | НААУ

НААУ закликає Президента створити Коордраду із захисту прав людини

Законодавство
17:21 Вт 02.10.18 2146 Переглядів
Версія для друку

НААУ звернулася до Президента України із закликом створити Координаційну раду із захисту прав людини.

Така ініціатива спричинена ситуацією із дотриманням прав людини в Україні та зростанням тиску на адвокатуру, яка, за Конституцією, є незалежним інститутом, що надає професійну правничу допомогу.

Просимо Вас створити Координаційну раду з питань захисту прав людини у складі представників Кабінету міністрів України, Генеральної прокуратури, НАБУ, СБУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У сьогоднішніх обставинах, коли професія адвоката позбавлена законодавчих механізмів захисту, що має безпосередній вплив на законний захист прав кожного громадянина України, вбачаємо необхідність у роботі спільного міжвідомчого органу, спроможного визначити сфери відповідальності та скоординованість дій правоохоронних органів за розслідування фактів порушень прав захисників та запобігання таким злочинам у подальшому”, - ідеться у зверненні НААУ.

НААУ звертає увагу Глави держави на тенденцію зростання кількості порушень прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, особливо в резонансних справах. “Характерною ознакою 2018 року стало не лише продовження тенденції зростання тиску на адвокатську професію, але радикалізація проявів незаконного втручання в адвокатську діяльність. Небезпечним є те, що погрози та тиск перейшли з інформаційного поля до реального фізичного впливу на окремих адвокатів та діяльність адвокатури в цілому. При цьому безпосереднім учасником системних атак як на окремих адвокатів у резонансних справах, так і на Національну асоціацію адвокатів України та органи адвокатського самоврядування є праворадикальна організація С14. Дивує, що проекти цієї організації отримують фінансування з бюджету Міністерства молоді та спорту”, - ідеться у зверненні НААУ.

Після численних звернень Національної асоціації адвокатів України до Президента України, керівництва правоохоронних органів, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, міжнародних організацій та дипломатичних представництв вказані факти стали предметом вивчення Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). У 23-й Доповіді Верховного комісара ООН з прав людини місія висловлює занепокоєння нападами на адвокатів та їх залякуванням із боку членів крайніх правих груп. УВКПЛ задокументувало три фізичні напади на адвокатів, скоєні групою «С14». При цьому міжнародні спостерігачі звертають увагу на те, що поліція у цих випадках “поводилася недбало, не втручаючись під час нападів або не розслідуючи належним чином ці інциденти”.

У Доповіді також висловлено стурбованість УВКПЛ повідомленнями про тиск, що здійснюється на Національну асоціацію адвокатів в Києві, щодо справ, пов'язаних із конфліктом (на Сході України), або справ обвинувачених, які, за твердженнями, зв'язані з озброєними групами.

Натомість, неодноразові звернення НААУ до національних державних органів та інституцій з приводу вказаних нападів на адвокатів та заклики до належного розслідування бездіяльності працівників Національної поліції, які не перешкоджали грубим порушенням прав захисників, не отримали жодної офіційної реакції. Навіть якщо окремі факти порушень вносяться до ЄРДР, вони не отримують кваліфікації з урахуванням профільного закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Таким чином, злочини проти адвокатів не пов”язуються правоохоронцями з професійною діяльністю навіть у тих випадках, коли це є очевидним.

По суті, бездіяльність правоохоронних органів та байдужість вищого керівництва державних органів стали чинниками формування атмосфери безкарності та стимулом до ще більш зухвалих злочинів щодо адвокатів”, - констатовано у зверненні.

У ніч на 1 жовтня 2018 року в центрі Києва сталося озброєне пограбування будинку адвоката Андрія Буша, застосовані тортури до нього та членів його родини. Попри суспільний резонанс, у офіційних повідомленнях Національної поліції про цей випадок побіжно вказано, що будинок належить адвокату, а ціллю злочинців названо пограбування. При цьому, з інформації ЗМІ, зловмисники довідалися про майновий стан родини адвоката завдяки даним з е-декларації, поданої його дружиною — суддею Деснянського районного суду м. Києва.

Спільним викликом для безпеки професійної діяльності адвокатів та суддів є події 28 вересня 2018 року, які сталися у приміщенні Корольовського районного суду. Активісти праворадикальної організації С14 провокували адвоката Андрія Гожого, який є захисником у справі про державну зраду, не давали можливості вийти з приміщення після вимушеного оголошення суддею перерви у судовому засіданні та спричинили сутичку. Працівники поліції були відсутні, хоча очевидним є те, що у цій ситуації й інші учасники процесу опинилися під ризиком застосування фізичного впливу від осіб, які з”явилися у судове засідання організованою групою, поводилися агресивно та провокаційно. Сам факт масової присутності під час будь-якого судового процесу осіб спортивної зовнішності у балаклавах та, можливо, із зброєю повинен розглядатися як загроза безпеці всім сторонам процесу і грубий тиск на незалежність правосуддя.

“Переконані, що держава має всі інструменти та ресурси для того, аби принцип відкритості та змагальності судових процесів не перетворювався на вразливе місце системи правосуддя та безпеки професійної діяльності адвокатів і суддів. Конституційні права кожної людини на професійну правничу допомогу, вільний вибір захисника, законні права адвокатів, які передбачають незалежну безперешкодну діяльність для захисту прав людини, не можуть бути обмежені на догоду політичній доцільності чи радикальним ідеологіям окремих груп”, - ідеться у зверненні НААУ.

 

 


 

Популярні новини

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 2584
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 3129
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 3862
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 4692
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3553
Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката?

БПД

Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката?

«Захисник надає пріоритет кримінальним провадженням, у яких здійснює захист неповнолітніх за дорученням центру, зокрема, шляхом вжиття відповідних дій щодо перенесення участі в інших кримінальних провадженнях».

17:06 Вт 28.01.25 4586
Ще 5 адвокатів отримали матеріальну підтримку від Опікунської ради НААУ

Підтримка

Ще 5 адвокатів отримали матеріальну підтримку від Опікунської ради…

28 січня 2025 року відбулось перше у цьому році засідання Опікунської ради НААУ. Розглянуто було 8 заяв від адвокатів, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну.

16:13 Вт 28.01.25 4586
Ордер є дійсним і без номеру справи - Верховний Суд

Cудова практика

Ордер є дійсним і без номеру справи - Верховний Суд

Чинне законодавство не містить вимоги про те, що в ордері на надання правничої допомоги повинно бути зазначено номер кримінального провадження, в якому адвокат має повноваження на надання допомоги, і процесуальний статус клієнта.

15:24 Вт 28.01.25 3583

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл