"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
ООН занепокоєна нападами на НААУ та порушеннями прав адвокатів в Україні

До 23-ої доповіді Верховного комісара ООН з прав людини включено порушення прав адвокатів та факти нападу на Національну асоціацію адвокатів України.
Чергова квартальна доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні, підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ). Вона охоплює період з 16 травня до 15 серпня 2018 року.
“УВКПЛ стурбоване повідомленнями про тиск, що здійснюється на Національну асоціацію адвокатів в Києві, щодо справ, пов'язаних із конфліктом (на Сході України), або справ обвинувачених, які, за твердженнями, зв'язані з озброєними групами”, - ідеться у доповіді.
УВКПЛ, крім того, занепокоєне нападами на адвокатів та їх залякуванням із боку членів крайніх правих груп. УВКПЛ задокументувало три фізичні напади на адвокатів, скоєні групою «С14», де поліція поводилася недбало, не втручаючись під час нападів або не розслідуючи належним чином ці інциденти. В одному випадку після нападу в соціальній мережі були розміщені погрози смертю на адресу одного адвоката і його сім’ї.
У доповіді описано ці випадки. Зокрема, 28 липня 2018 р. група учасників організації «С14» словесно принижували й спробували завдати удару головою адвокатові, якого вони звинуватили у сепаратизмі через представлення інтересів відповідачів у справах, пов'язаних з конфліктом. Це трапилося у приміщенні суду у присутності поліції, яка не відреагувала належним чином. Три дні потому близько 50 членів «С14» ввійшли у приміщення Національної асоціації адвокатів де агресивно вимагали скасування ліцензії вищезгаданого адвоката і заважали Комітетові захисту прав адвокатів проводити його засідання. 7 серпня 2018 р. троє членів «С14» вдалися до фізичного насильства щодо іншого адвоката після того, як він прокоментував їхню поведінку в залі суду. Це відбувалося також у присутності поліції, але вони не втручалися. УВКПЛ нагадує, що адвокатів не слід ототожнювати з їхніми клієнтами й що органи влади мають забезпечувати безпеку і охорону приміщень судів для захисту представників юридичної професії під час виконання ними своїх обов’язків.
УВКПЛ, як і раніше, занепокоєне тим, що адвокати, яких призначають представляти інтереси осіб, затриманих у зв'язку з конфліктом, лише формально виконують свої функції з захисту. Складається враження, що надання адвоката здійснюється з метою легітимізації «засудження». Це занепокоєння ще більше посилюється через перешкоди, встановлені «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою» для приватних адвокатів, найнятих для участі у провадженнях, наприклад, перешкоди у спілкуванні з клієнтами й наданні інформації про них.
У доповіді також згадано, що 24 травня 2018 року адвокат, який представляє інтереси жертв нападу на ромське поселення у Вільшанах, що мало місце у травні 2017 року, зазнав жорстокого нападу з боку групи чоловіків, у складі якої, як повідомлялося, був місцевий прокурор. Адвокатові погрожували смертю в разі, якщо він не відмовиться від цієї справи.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини рекомендує Генеральній прокуратурі та правоохорнним органам України забезпечити належну кваліфікацію, ефективне і своєчасне розслідування, а також притягнення до відповідальності учасників крайніх правих груп або інших осіб, які скоїли злочини за ознакою раси, статі, віросповідання, мови, національного чи етнічного походження, політичних або соціальних переконань, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності або будь-якими іншими ознаками, дискримінація за якими заборонена міжнародними стандартами у сфері прав людини.
Квартальні доповіді УВКПЛ ґрунтуються на основі інформації, зібраної ММПЛУ шляхом проведення інтерв’ю (з жертвами, свідками, родичами жертв і адвокатами), під час поїздок на місця, зустрічей з представниками Уряду, громадянським суспільством та іншими співрозмовниками, моніторингу судових засідань, а також аналізу судових документів, офіційних звітів, інформації із відкритих джерел та інших відповідних матеріалів.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.