Як діяти, коли суд намагається усунути незручного адвоката? | НААУ

Як діяти, коли суд намагається усунути незручного адвоката?

Гарантії діяльності
14:26 Ср 08.05.24 9519 Переглядів
Версія для друку

Одним із найчастіших порушень, яких під час кримінального провадження зазнають учасники, є посягання на вільний вибір захисника. Так, суд може усунути обраного адвоката і залучити більш «зручного». Якось вплинути на це обвинувачений не може.

На таку проблему звернула увагу голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини Ганна Колесник, яка організовує круглий стіл на тему «Підготовче засідання: залучення захисника БПД на окрему процесуальну дію».

Відповідно до ст. 59 Конституції кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Разом із тим, ст. 53 КПК допускає залучення  захисника для проведення окремої процесуальної дії. Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожний обвинувачений має право захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд. Або - за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника - одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя.

«Обвинувачених часто позбавляють можливості відмовитися від призначеного захисника БПД, навіть якщо той підтримує цю відмову та заявляє про неможливість здійснення захисту, - говорить Г.Колесник. - Звідси виникає запитання, наскільки реальними є положення ст. 54 КПК, які дають обвинуваченим право на відмову захисника».

Адвокат посилається на практику Європейського суду з прав людини, згідно з якою формального призначення захисника, який би виступав від імені обвинуваченого, недостатньо. Адже право на правничу допомогу має здійснюватися практично та ефективно, щоб забезпечити достатній захист (рішення у справах «Артіко проти Італії», «Імбріоша проти Швейцарії»). «Тож чи є надання неналежної (неефективної) правничої допомоги свідченням порушення прав обвинуваченого», - ставить ще одне запитання Г.Колесник.

Розглянути ці та інші проблеми планується в ході дискусій на круглому столі, який запланований на 14:00 10 травня. Учасники дадуть практичні поради щодо порядку дій захисника за договором, коли його клієнта примушують прийняти правничу допомогу захисника БПД і забороняють відмовитися від захисника БПД в порядку, встановленому законом. Також захисники за призначенням отримають правову позицію щодо того, як в подібних ситуаціях необхідно діяти, щоб не порушити норми законодавства та присягу адвоката.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Як діяти, коли орган опіки і піклування не надсилає письмовий…

Сімейний кодекс України покладає, в тому числі на орган опіки та піклування, обов'язок подати письмовий висновок щодо розв'язання спору. Проте не рідко державний орган ігнорує це зобов’язання.

15:23 Пт 17.05.24 3944

Етика

Валентин Гвоздій: Чому адвокат не може свідчити проти свого клієнта

Коли адвокат без згоди клієнта розголошує довірену йому інформацію (наприклад, аби досягти угоди у кримінальному провадженні і зменшити собі покарання), це містить ознаки дисциплінарного правопорушення.

13:52 Пт 17.05.24 3968

Законодавство

На автотранспорті пропонується запровадити контрольні закупівлі -…

Сьогодні в держави відсутні дієві інструменти для контролю за ринком автомобільних пасажирських перевезень. Чимало послуг надаються з порушенням закону в частині оплати. Задокументувати рух грошей або регулярність надання послуг на маршруті досить складно.

18:43 Чт 16.05.24 5058

Дискусія

Проблеми повернення земельних ділянок у державну власність…

У спорах про повернення земельних ділянок у державну власність сформувалась судова практика, коли нерідко порушуються права власників цих земель. Як цього уникнути – досліджували під час круглого столу адвокати та судді.

16:18 Чт 16.05.24 5507

Навчання

Як правильно подати електронний доказ - матеріали вебінару

Як і всі інші галузі, судочинство сьогодні зазнає відчутних змін у напрямі цифровізації процесів. Зокрема, стало можливим використання електронних доказів. Як правильно подати електронні докази, щоб їх прийняв суд?

11:12 Чт 16.05.24 6304

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

16:46 Ср 15.05.24 8978

Законодавство

Позитивні зрушення у процедурі усиновлення назвала голова Комітету…

Цифровізація процесу усиновлення, збільшення фінансової підтримки та розширення кола дітей, які можуть потрапити під сімейну опіку - ці зміни, що відбулися останнім часом, можна вважати позитивними для дітей, що втратили сім’ю через негаразди війни.

11:29 Ср 15.05.24 7130

Гарантії діяльності

У прагненні дістатися до адвокатської таємниці слідчий ігнорував…

Попри відсутність дозволу суду на вилучення ноутбука і смартфона адвоката, слідчий під час обшуку все ж зробив це. Навіть коли слідчий суддя потім не дозволив арештовувати ці гаджети, їх відмовилися повертати власнику. У ситуацію втрутилася Національна асоціація адвокатів України.

13:43 Вт 14.05.24 5095

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл