Круглий стіл на тему: «Чи загрожує наявність ст.375 КК України незалежності судової системи України?» | НААУ

Круглий стіл на тему: «Чи загрожує наявність ст.375 КК України незалежності судової системи України?»

Дискусія
18:13 Пт 10.04.15 2702 Переглядів
Версія для друку

За ініціативи Національної асоціації адвокатів України спільно з Радою суддів України 09 квітня 2015 року було проведено круглий стіл на тему: «Чи загрожує наявність ст.375 КК України незалежності судової системи України?»

«Події останніх двох місяців, які пов’язані з масовим відкриттям кримінальних проваджень стосовно суддів, викликали серйозне занепокоєння адвокатської спільноти», відкриваючи дискусію Круглого столу зауважила Голова Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Лідія Ізовітова. Як відомо, Вища рада юстиції вже рік як не діє, що є також одним із наслідків втрати незалежності судової гілки влади.

Керівництвом Національної асоціації адвокатів України заплановано проведення ряду заходів із залученням суддів, членів ВККСУ, членів Вищої Ради юстиції, експертів Ради Європи, Європейського Союзу та адвокатів. На заходах планується обговорення таких важливих питань як дисциплінарна відповідальність суддів, порушення присяги та кримінальної відповідальності суддів. Адже, відповідно до Закону України "Про право на справедливий суд" скарги до ВККСУ можуть подавати лише адвокати.

«Я раніше не міг подумати, що тема незалежності суддів стане настільки актуальною серед адвокатів і ми зберемося за одним столом, щоб відстоювати незалежність судової влади», - сказав адвокат Євгеній Солодко розпочинаючи свою промову.

Станіслав Кравченко, заступник Голови ВССУ зауважив, що немає різниці чи є ст. 375 КК України, чи ні. Ми не бачимо гострої необхідності щодо виключення цієї статті з Кодексу, або щодо її зміни. Важливо розуміти, що завжди буде сторона, яка незадоволена рішенням і це не може бути підставою для відкриття кримінального провадження стосовно судді.

Наталія Марчук, суддя ВССУ наголосила, про те, що де закінчується дисциплінарна відповідальність і де починається кримінальна потрібно говорити насамперед з прокурорами. За словами пані Марчук, рішення суддів часто не відповідають закону. В нашій країні досі не сформувалося правове суспільство. Так, для прикладу, принцип невинуватості, який гарантується ст. 62 Конституції України, зазвичай, нехтується правоохоронними органами та громадянами нашої держави.

Інна Рафальська, Голова Ради адвокатів м. Києва у своїй промові підтримала необхідність збереження незалежності судової влади: «Захистити суддю в конкретній справі допоможе адвокат, захистити судову владу від розвалу – лише судді».

Адвокат Ганна Колесник, висловила думку, що адвокати від суду чекають законних і справедливих рішень. Але, на жаль, таких рішень не можливо отримати, коли судді відчувають тиск зі сторони прокуратури та політиків. Більш того, через винесення рішення, яке не задовольняє прокуратуру, суддя може сам опинитися за гратами. Адвокати відстоюють рівність в процесі з прокурорами, але ця рівність має ризик залишитись лише задекларованою, при умові якщо судова гілка влади не буде незалежною».

На круглому столі, ні адвокати, ні судді не залишили осторонь проблем, які виникають при здійсненні правосуддя. Також, обговорювалися такі актуальні питання як порушення присяги, винесення незаконних та неправосудних рішень та у чому полягає поняття «неправосудність» та чим воно відрізняється від поняття «незаконності».

Суддя Михайло Новіков, навів вражаючі приклади судової практики щодо притягнення до відповідальності суддів за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 375 КК України та провів аналіз понять «неправосудність» та «незаконність».

Про «неправосудність» судового рішення можна говорити у тому випадку, коли таке рішення прийняте судом, або суддею, який не мав права в силу положень процесуального законодавства здійснювати правосуддя. Наприклад, розгляд суддею справи, яка не підсудна суду, у якому він працює; отримання суддею справи у спосіб, який є іншим, ніж той, що передбачений приписами процесуальних законів та положенням про автоматизовану систему документообігу суду; розгляд суддею справи, у якій беруть участь його родичі; здійснення суддею, який брав участь у розгляді справи, нового розгляду цієї ж справи у разі скасування рішення, ухвали, постанови, прийнятої за його участю, або у перегляді прийнятих за його участю рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами; рішення прийнято не тими суддями, які входили до складу колегії, що розглядала справу, тощо.

Отже, незаконність та неправосудність рішення не можна вважати тотожними поняттями, оскільки правосудність є лише складовою частиною законності рішення, як більш фундаментального поняття, та характеризує у першу чергу порядок прийняття рішення з точки зору дотримання вимог процедури розгляду судових справ, тобто у площині процесуального права.

Таким чином, хибне ототожнення понять «неправосудний» та «незаконний» є наслідком формування неправильного підходу до визначення об’єктивної сторони злочину, передбаченого статтею 375 Кримінального кодексу України.

За результатами круглого столу створено робочу групу, яка підготує розширений коментар до ст. 375 КК України, розтлумачить поняття «правосудність», відмінність понять «неправосудності» та «незаконності» і визначить межі між дисциплінарною відповідальністю та кримінальною.

Популярні новини

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 1151

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 1462

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 2709

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 2815

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2130

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3135

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3475

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 8007

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл