"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокатура підтримала нотаріусів у протидії корупційній реформі нотаріату

Рада адвокатів України провела позачергове засідання в електронному режимі голосування, в ході якого ухвалила відкриту заяву з приводу ситуації в нотаріаті та підтримки нотаріусів України.
«Національна асоціація адвокатів України в особі Ради адвокатів України, яка діє як вищий орган адвокатського самоврядування у період між з’їздами адвокатів України, розглянувши звернення Нотаріальної палати України, висловлює солідарність з позицією професійної організації нотаріусів України щодо неприпустимості встановлення невиправданих обмежень на здійснення професійної діяльності нотаріусів», - ідеться у заяві РАУ.
Рада адвокатів України безумовно дотримується принципів незалежності юридичних професій, що має забезпечуватися шляхом дотримання європейських та міжнародних стандартів та їх адаптації до національного законодавства. РАУ занепокоєна тим фактом, що законодавче регулювання нотаріальної діяльності змінюється без публічних консультацій з самоврядною організацією нотаріусів та передбачає порушення професійних прав.
Запровадження Кабінетом міністрів України та Міністерством юстиції України так званого «експериментального проекту у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», що передбачено постановою КМУ №860 від 24 жовтня 2018 року та відповідним наказом Мінюсту, може призвести до критичної ситуації в сфері надання нотаріальних послуг. Вказані нормативні акти створюють серйозні корупційні ризики та дискримінують права нотаріусів на здійснення професійної діяльності. Всупереч чинному профільному закону передбачено обов’язок нотаріуса додатково підтверджувати професійну компетентність. Такі штучні фільтри для допуску в професію можуть порушити не лише права однієї з юридичних професій, але права та законні інтереси фізичних і юридичних осіб, які звертаються до нотаріуса як до державного реєстратора.
Надання права вчиняти нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію уповноваженими особами є очевидною спробою створення «квазінотаріату» паралельно до передбаченого законом «Про нотаріат» професійного корпусу нотаріусів. РАУ поділяє оцінки Нотаріальної палати України щодо наявності ознак корупції та рейдерства в цій ініціативі.
Рада адвокатів України закликає органи державної влади забезпечити сталий розвиток українського нотаріату на основі системи нотаріату «латинського типу». Реформування системи контролю в сферах державної реєстрації має відбуватися у прозорий спосіб, з обов’язковим запровадженням конкретних критеріїв (диференціації критеріїв) для застосування відповідальності (санкцій) за порушення в сфері державної реєстрації та розмежування видів відповідальності в залежності від відповідного виду порушення допущеного нотаріусом або державним реєстратором. Такий процес має передбачати повноцінну участь громадськості, нотаріусів, адвокатів в розгляді скарг у сфері державної реєстрації; запровадження прозорих механізмів, які забезпечуватимуть процесуальні права скаржників, суб’єктів оскарження в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації (постанови КМУ №1128, 990).
Рада адвокатів України наголошує на неприпустимості використання будь-яких способів тиску на нотаріусів з боку Міністерства юстиції України та переслідування за публічні висловлювання нотаріусами своїх поглядів та переконань.
Звертаємо увагу на необхідність в обов’язковому порядку залучати Нотаріальну палату України до розробки будь-яких законодавчих змін у нотаріальній діяльності, що відповідає вимогам демократичного урядування та ключових міжнародних документів щодо регулювання юридичних професій.
Уся правнича спільнота України готова конструктивно брати участь у реформуванні законодавства з метою зміцнення принципів поваги до закону, верховенства права та викорінення корупції.
Як відомо, 25 лютого нотаріуси з усієї країни проводять мирну акцію протесту “Нотаріат проти корупційних схем”.
Популярні новини

Анонс
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів
У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

Гарантії діяльності
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…
Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Законодавство
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…
Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

Гарантії діяльності
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання
Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

Навчання
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка
Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.