Спецдоповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів закликав Президента переглянути законопроект 9055 через невідповідність міжнародним стандартам | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Спецдоповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів закликав Президента переглянути законопроект 9055 через невідповідність міжнародним стандартам

Різне
11:48 Ср 06.02.19 4560 Переглядів
Версія для друку

Спеціальний доповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів Дієго Гарсія-Саян звернувся до Президента України Петра Порошенка з листом щодо змісту законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055. У листі зазначено одразу, що законопроект  включає низку положень, що можуть поставити під загрозу вільне та незалежне здійснення юридичної професії і здатність національної асоціації адвокатів захищати інтереси своїх членів і незалежність адвокатської професії в цілому.

Зауваження спецдоповідача ООН до тексту законопроекту викладено на 7 сторінках. Зокрема, вони стосуються таких розділів законопроекту, як доступ до професії, дисциплінарні провадження, вимоги до несумісності та незалежність професійної організації адвокатів.

В зв’язку з цим відповідно до мандату, який доручила Рада ООН з прав людини, спецдоповідач рекомендує «переглянути законопроект «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» з метою забезпечення його відповідності існуючим міжнародним стандартам прав людини, що стосуються незалежності адвокатської професії».

Загалом, рекомендації містять 4 пункти та окремий коментар щодо порядку розробки змін до законопроекту.

«Я також хотів би рекомендувати, щоб такий огляд проводився в тісній консультації з практикуючими юристами та їх професійними організаціями, аби забезпечити, щоб їхні законні очікування та занепокоєння були враховані і відображені в тексті закону», - ідеться у листі.

У lдокументі на ім"я Глави держави згадано, що з моменту створення мандату декілька Спеціальних доповідачів ООН з питань незалежності адвокатів та суддів підкреслили той факт, що професійні асоціації адвокатів відіграють фундаментальну роль у сприянні та захисті незалежності та цілісності адвокатської професії та захисту професійних інтересів адвокатів. Про цю роль асоціацій йшлося у звіті спецдоповідача, який був поданий до Генеральної асамблеї ООН у жовтні 2018 року.

Так, «адвокатські об'єднання відіграють вирішальну роль у демократичному суспільстві, щоб забезпечити вільне та незалежне здійснення адвокатської діяльності та забезпечити доступ до правосуддя та захист прав людини, зокрема гарантій належного процесу та справедливого судового розгляду. Вони захищають окремих членів юридичної професії, особливо в ситуаціях, коли правники не здатні адекватно захищатися; розробити та впровадити вимоги та процедури для отримання доступу до юридичної професії; розробляти кодекси професійної поведінки і розглядати дисциплінарні проваджень щодо адвокатів. Професійні об'єднання адвокатів також співпрацюють з державними установами у наданні послуг з надання безоплатної правової допомоги бідним, неповнолітнім, знедоленим особам та юридичну освіту і підготовку юристів протягом усього їхнього існування кар'єри».

 «У світлі вищезгаданих стандартів я занепокоєний тим, що деякі положення законопроекту можуть бути невідповідні зобов'язанням України в рамках норм і стандартів прав людини», - ідеться у листі до Президента України.

Спецдоповідач також зауважує, що, в даній справі обмежена участь національної асоціації адвокатів у розробці законопроекту про адвокатську діяльність та відхилення занепокоєння представників адвокатури щодо питань, пов'язаних з доступом до адвокатської професії та дисциплінарним провадженням, може вважатися порушенням незалежності адвокатської асоціації.

Згідно з отриманою інформацією, під час розробки законопроекту, консультації з представниками адвокатури - окремо та через їх професійні асоціації - були обмежені. Як стверджується, лише кілька представників національної асоціації адвокатів мали право брати участь у консультативному процесі, внаслідок чого їхні погляди не були враховані під час підготовки проекту. Крім того, здається, що остаточний проект був оприлюднений офісом Президента, не надаючи національній асоціації адвокатів будь-яку можливість надати коментарі щодо її змісту.

"Відсутність належної консультації з адвокатами під час законотворчого процесу є джерелом занепокоєння", - ідеться у листі.

Законодавство, що регулює роль і діяльність адвокатів і адвокатів, має бути спрямоване на посилення незалежності, саморегулювання та цілісності адвокатської професії. 

"Мандат Спеціального доповідача неодноразово підкреслював, що законодавство, що стосується юридичної професії, має бути розроблено безпосередньо представниками цієї юридичної професії. У встановленому законодавством порядку юридична професія повинна належним чином консультуватися на всіх етапах законодавчого процесу", - сказано в документі.

Повний текст листа англійською мовою можна переглянути тут

Повноваження та статус спецдоповідача ООН з питань незалежності суддів та адвокатів описано тут

 

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 799
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 459
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 552
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 914
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 642
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 598
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 551
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 420

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл