Спецдоповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів закликав Президента переглянути законопроект 9055 через невідповідність міжнародним стандартам | НААУ

Спецдоповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів закликав Президента переглянути законопроект 9055 через невідповідність міжнародним стандартам

Різне
11:48 Ср 06.02.19 4384 Переглядів
Версія для друку

Спеціальний доповідач ООН з питань незалежності суддів та адвокатів Дієго Гарсія-Саян звернувся до Президента України Петра Порошенка з листом щодо змісту законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055. У листі зазначено одразу, що законопроект  включає низку положень, що можуть поставити під загрозу вільне та незалежне здійснення юридичної професії і здатність національної асоціації адвокатів захищати інтереси своїх членів і незалежність адвокатської професії в цілому.

Зауваження спецдоповідача ООН до тексту законопроекту викладено на 7 сторінках. Зокрема, вони стосуються таких розділів законопроекту, як доступ до професії, дисциплінарні провадження, вимоги до несумісності та незалежність професійної організації адвокатів.

В зв’язку з цим відповідно до мандату, який доручила Рада ООН з прав людини, спецдоповідач рекомендує «переглянути законопроект «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» з метою забезпечення його відповідності існуючим міжнародним стандартам прав людини, що стосуються незалежності адвокатської професії».

Загалом, рекомендації містять 4 пункти та окремий коментар щодо порядку розробки змін до законопроекту.

«Я також хотів би рекомендувати, щоб такий огляд проводився в тісній консультації з практикуючими юристами та їх професійними організаціями, аби забезпечити, щоб їхні законні очікування та занепокоєння були враховані і відображені в тексті закону», - ідеться у листі.

У lдокументі на ім"я Глави держави згадано, що з моменту створення мандату декілька Спеціальних доповідачів ООН з питань незалежності адвокатів та суддів підкреслили той факт, що професійні асоціації адвокатів відіграють фундаментальну роль у сприянні та захисті незалежності та цілісності адвокатської професії та захисту професійних інтересів адвокатів. Про цю роль асоціацій йшлося у звіті спецдоповідача, який був поданий до Генеральної асамблеї ООН у жовтні 2018 року.

Так, «адвокатські об'єднання відіграють вирішальну роль у демократичному суспільстві, щоб забезпечити вільне та незалежне здійснення адвокатської діяльності та забезпечити доступ до правосуддя та захист прав людини, зокрема гарантій належного процесу та справедливого судового розгляду. Вони захищають окремих членів юридичної професії, особливо в ситуаціях, коли правники не здатні адекватно захищатися; розробити та впровадити вимоги та процедури для отримання доступу до юридичної професії; розробляти кодекси професійної поведінки і розглядати дисциплінарні проваджень щодо адвокатів. Професійні об'єднання адвокатів також співпрацюють з державними установами у наданні послуг з надання безоплатної правової допомоги бідним, неповнолітнім, знедоленим особам та юридичну освіту і підготовку юристів протягом усього їхнього існування кар'єри».

 «У світлі вищезгаданих стандартів я занепокоєний тим, що деякі положення законопроекту можуть бути невідповідні зобов'язанням України в рамках норм і стандартів прав людини», - ідеться у листі до Президента України.

Спецдоповідач також зауважує, що, в даній справі обмежена участь національної асоціації адвокатів у розробці законопроекту про адвокатську діяльність та відхилення занепокоєння представників адвокатури щодо питань, пов'язаних з доступом до адвокатської професії та дисциплінарним провадженням, може вважатися порушенням незалежності адвокатської асоціації.

Згідно з отриманою інформацією, під час розробки законопроекту, консультації з представниками адвокатури - окремо та через їх професійні асоціації - були обмежені. Як стверджується, лише кілька представників національної асоціації адвокатів мали право брати участь у консультативному процесі, внаслідок чого їхні погляди не були враховані під час підготовки проекту. Крім того, здається, що остаточний проект був оприлюднений офісом Президента, не надаючи національній асоціації адвокатів будь-яку можливість надати коментарі щодо її змісту.

"Відсутність належної консультації з адвокатами під час законотворчого процесу є джерелом занепокоєння", - ідеться у листі.

Законодавство, що регулює роль і діяльність адвокатів і адвокатів, має бути спрямоване на посилення незалежності, саморегулювання та цілісності адвокатської професії. 

"Мандат Спеціального доповідача неодноразово підкреслював, що законодавство, що стосується юридичної професії, має бути розроблено безпосередньо представниками цієї юридичної професії. У встановленому законодавством порядку юридична професія повинна належним чином консультуватися на всіх етапах законодавчого процесу", - сказано в документі.

Повний текст листа англійською мовою можна переглянути тут

Повноваження та статус спецдоповідача ООН з питань незалежності суддів та адвокатів описано тут

 

Популярні новини

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і недієздатних осіб

Дискусія

Пріоритетне право на опіку: новий крок до захисту прав дітей і…

Запровадження механізмів завчасного визначення майбутніх опікунів забезпечить реалізацію прав та інтересів дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також повнолітніх осіб, які можуть втратити дієздатність внаслідок психічних розладів чи інших обставин.

15:37 Пн 03.02.25 780
Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію відповідальності

Законодавство

Втручання у діяльність адвоката: 5 аргументів «за» деталізацію…

Національна асоціація адвокатів України висловила підтримку проекту Закону № 12320 від 16.12.2024 про внесення змін до КУпАП, КК та КПК щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності».

12:23 Пт 31.01.25 5789
Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Самоврядування

Сьогодні останній день сплати адвокатами внеску за 2025 рік

Згідно з п.2.5 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 №4, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року. Порушення порядку та строків сплати внесків є невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.

10:07 Пт 31.01.25 6832
Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник арештованого майна?

Законодавство

Рішення прийматиме управитель, а відповідатиме - власник…

З прийняттям арештованих активів в управління до управителя не мають переходити зобов’язання власника активів, які пов’язані зі здійсненням ним права власності.

12:38 Чт 30.01.25 6916
Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Дискусія

Звільнення, переведення, перевірки: що змінилось у трудовому праві

Воєнний стан, який триває у країні вже майже три роки, суттєво вплинув на організацію трудових відносин, які законодавцю довелося адаптувати до нових умов. Але практику застосування нових законів безумовно формують суди.

11:18 Чт 30.01.25 7417
Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Законодавство

Поняття сталкінгу має бути юридично визначеним, - Комітет НААУ

Запровадження в Україні кримінальної відповідальності за незаконне переслідування (сталкінг) має на меті імплементацію відповідних положень Стамбульської конвенції. Втім, пропонована диспозиція нової статті Кримінального кодексу містить деякі юридичні вади.

11:42 Ср 29.01.25 3736
Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката?

БПД

Хто має визначати пріоритетність справ для адвоката?

«Захисник надає пріоритет кримінальним провадженням, у яких здійснює захист неповнолітніх за дорученням центру, зокрема, шляхом вжиття відповідних дій щодо перенесення участі в інших кримінальних провадженнях».

17:06 Вт 28.01.25 4860
Ще 5 адвокатів отримали матеріальну підтримку від Опікунської ради НААУ

Підтримка

Ще 5 адвокатів отримали матеріальну підтримку від Опікунської ради…

28 січня 2025 року відбулось перше у цьому році засідання Опікунської ради НААУ. Розглянуто було 8 заяв від адвокатів, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну.

16:13 Вт 28.01.25 4916

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл