Президент вніс до Верховної Ради законопроект “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” | НААУ

Президент вніс до Верховної Ради законопроект “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”

Законодавство
15:31 Чт 06.09.18 10616 Переглядів
Версія для друку

Проект закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність” внесено до Верховної Ради. Документ зареєстрований 6 вересня під номером 9055. Текст законопроекту та супровідні документи відсутні.

Рада адвокатів України як вищий орган адвокатського самоврядування з грудня 2016 року до січня 2018 року неодноразового висловлювала публічно свою позицію про те, що процес реформи адвокатури так і не був організований владою у відповідності до міжнародних стандартів регулювання адвокатської професії, принципів демократичного урядування, публічності та відкритості дій влади.

Право адвокатури, яку у відносинах з органами влади представляє Національна асоціація адвокатів України, на участь у напрацюванні змін до профільного закону не було дотримано, а офіційне представництво професії було підмінено у маніпулятивний спосіб шляхом залучення окремих громадських організацій та окремих адвокатів. НААУ не лише була позбавлена адекватного представництва в Раді з питань судової реформи, на яку було покладено відповідальність за здійснення реформи, але і не мала доступу до тексту законопроекту, над яким ці органи працювали впродовж двох років.

З приводу невідповідності процесу розробки законодавства про адвокатуру до керівництва України були направлені інтервенційні листи ССВЕ. У інтервенційному листі до Президента України від 23 грудня 2016 року ССВЕ наголосила на тому, що запровадження змін до законодавства без консультацій з адвокатською спільнотою шкодить демократії. Адже незалежність адвокатської професії та її самоврядність визнаються як Рекомендаціями Ради Європи від 25 жовтня 2000 року, так і Основними принципами ООН щодо ролі адвокатів (14 грудня 1990 року).

Також, ключові документи ССВЕ, як-от Хартія основних принципів європейської юридичної професії та Кодекс поведінки європейських адвокатів на рівні з іншими визнають незалежність професії та її самоврядність ключовими цінностями. ССВЕ в своєму інтервенційному листі підтримала Національну асоціацію адвокатів України та рекомендувала утриматися в подальшому від запровадження будь-яких змін до профільного законодавства без консультацій з Національною асоціацією адвокатів України.

ССВЕ у своєму другому інтервенційному листі до Президента України від 2 листопада 2017 року  року знову висловила занепокоєння з приводу ситуації довкола реформи адвокатури та закликала утриматися від внесення змін до профільного закону без належної консультації з НААУ. Зокрема, було звернуто увагу Глави держави на те, що Адміністрація Президента не інформує НААУ стосовно напрацювання таких змін та не надає можливості ознайомитися з текстом документу. 

Було вказано на те, що ключові сторони мають бути залучені до процесу реформи від самого її початку, і для надання коментарів та пропозицій мають відбуватися публічні консультації та дискусії. Як йшлося у листі, цей підхід має насамперед застосуватися до юридичної професії, незалежність якої становить одну з основ демократичного правового суспільства. ССВЕ чітко вказувала на те, що незалежність юридичної професії не може бути гарантована без незалежної професійної асоціації та саморегулювання професії. Все законодавство, яке стосується адвокатського самоврядування, не може бути змінено без повідомлення та консультацій і тим більше, у таємний спосіб. При цьому було вказано на те, що такі спроби суперечать двом ключовим цінностям юридичної професії — незалежності та саморегулюванню.

НААУ неодноразово надавала консолідовані та погоджені всередині адвокатської спільноти пропозиції змін до чинного законодавства про адвокатуру – починаючи від першої версії проекту змін до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у 2014 році (затверджена з”їздом адвокатів України), до подачі до РСР альтернативного законопроекту у лютому 2018 року. Окрім того, на фінальному етапі опрацювання законопроекту НААУ також надала пакет змін до Кримінального Процесуального кодексу з метою посилення прав адвокатів та до Податкового кодексу в аспектах оподаткування адвокатської діяльності.

В частині змін до самоврядування НААУ пропонувала взяти за основу базову модель та відмовитися від експериментів перебудови системи. На жаль, у результаті законопроект ігнорує фактично весь масив пропозицій, офіційно внесених адвокатурою.
Процедурна невизначеність підготовки законопроекту створила сприятливі умови для ігнорування найбільш принципових заперечень з боку адвокатури та маніпуляцій текстом законопроекту на його подальшому шляху до парламенту.

 

 

Популярні новини

Підтримка

Опікунська рада НААУ підтримала родини ще 7 адвокатів

Опікунська рада НААУ підтримала родини двох загиблих на війні адвокатів, а також надала матеріальну допомогу колегам, що втратили житло через бойові дії в Україні.

10:12 Пт 26.04.24 764

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 1913

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 2186

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 3244

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 3111

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2151

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3148

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3478

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл