Комітет захисту прав адвокатів звернувся до міжнародних партнерів з приводу порушення прав адвоката | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Комітет захисту прав адвокатів звернувся до міжнародних партнерів з приводу порушення прав адвоката

Гарантії діяльності
16:42 Пн 20.08.18 3787 Переглядів
Версія для друку

На адресу НААУ надійшло звернення від захисників адвоката Богатиря В.В. щодо порушення співробітниками ГПУ їх професійних прав та гарантій адвокатської діяльності Богатиря В.В.

Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності було проведено перевірку викладених фактів та встановлено їх достовірність.

За результатами проведеної перевірки Комітет від імені НААУ звернувся до Спеціального доповідача ООН з питань про незалежність суддів і адвокатів, Міжнародної асоціації юристів (IBA), Міжнародної комісії юристів (ICJ) та Ради адвокатських та правничих товариств Європи (ССВЕ) у зв’язку з порушенням гарантій адвокатської діяльності адвоката Богатиря Володимира Вікторовича та професійних прав його захисників.

Звернення до міжнародних організацій направила голова НААУ Лідія Ізовітова.

Зокрема, йдеться про порушення вимог встановлених пунктом 13 частини 1 статті 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та пунктом 1 частини 1 статті 481 КПК України, якими адвоката віднесено до окремої категорії осіб, стосовно яких існує спеціальний порядок кримінального провадження та передбачено, що  письмове повідомлення про підозру адвокату у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснене виключно Генеральним прокурором України, його заступником, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя в межах його повноважень.

Так, 1 вересня 2017 року органом досудового розслідування було складено повідомлення про підозру відносно адвоката Богатиря В.В. за підписом заступника Генерального прокурора України Столярчука Ю.В. Проте, спробу вручити повідомлення про підозру адвокату Богатирю В.В. було здійснено слідчим  Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Крупкою А.О. шляхом направлення поштового відправлення. Комітет вбачає у цьому невідповідність вимогам КПК України, адже спробу вручити повідомлення про підозру було здійснено особою без будь-яких належних та законних повноважень.

Також у зверненнях йдеться про систематичні порушення професійних прав захисників адвоката Богатиря В.В. Зокрема, співробітники ГПУ вчиняють дії, якими перешкоджають адвокатам Богатиря В.В. здійснювати захист його прав, шляхом недопуску до матеріалів кримінального провадження та шляхом невизнання адвокатів такими, що здійснюють захист прав адвоката Богатиря В.В. Слідчі та прокурори всупереч вимогам статті 50 КПК України вчиняють дії по наданню (вимаганню) у адвокатів додаткових документів на підтвердження їх повноважень як захисників, зокрема письмової згоди Богатиря В.В. на здійснення його захисту у даному кримінальному провадженні.

Більше того, слідчі та прокурори Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ систематично не виконують рішення судів, якими зобов’язано допустити захисників адвоката Богатиря В.В. до кримінального провадження та надати їм доступ до матеріалів кримінального провадження. Таким чином порушуючи основну засаду судочинства передбачену статтею 129 Конституції України «обов’язковість судового рішення».
В офіційному листуванні слідчі та прокурори у стверджувальній формі висловлюють свою незгоду з рішеннями судів:

«Ухвала слідчого судді є безпідставною, незрозумілою та такою, що не ґрунтується на нормах законодавства…».
«Рішення слідчого судді не може являтися підтвердженням повноважень адвоката Плавана О.О. на участь у кримінальному провадженні як захисника підозрюваного Богатиря В.В.».
«Рішення слідчого судді є незрозумілим, що об’єктивно перешкоджає його виконанню».

Крім того, з матеріалів звернення вбачається, що Департамент міжнародного поліцейського співробітництва (Interpol) відмовив у задоволенні запиту ГПУ щодо оголошення адвоката Богатиря В.В. в міжнародний розшук, вважаючи що дана справа є політично вмотивованою.

Про результати розгляду відповідних звернень міжнародні організації мають найближчим часом повідомити керівництво НААУ

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 753
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 415
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 514
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 870
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 597
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 560
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 537
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 420

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл