Висновки Звіту РЄ “Щодо проекту закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” є неповними — звернення РАУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Висновки Звіту РЄ “Щодо проекту закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” є неповними — звернення РАУ

Законодавство
15:58 Пн 15.01.18 3473 Переглядів
Версія для друку

Рада адвокатів України під час засідання 15 січня прийняла Відкрите звернення щодо проекту Закону «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (нова редакція) та інших пов’язаних законодавчих актів України».

12 січня 2018 року до НААУ від робочої групи при Раді з питань судової реформи був направлений новий варіант законопроекту, в якому враховані висновки Звіту експертів Ради Європи “Щодо проекту закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” та інших пов'язаних законодавчих актів України. Власне звіт виконаний в рамках проекту РЄ “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні”. Оновлений варіант законопроекту запропоновано обговорити та схвалити під час засідання робочої групи, призначеного на 15 січня.

РАУ зауважує, що у Звіті міжнародних експертів немає жодної згадки про позицію Національної асоціації адвокатів України щодо законопроекту. Також не згадується сам факт зустрічі експертів Ритіса Йокубаускаса та Вахе Грігоряна з представниками НААУ 11 жовтня 2017 року, коли обговорення змісту законопроекту не відбулося через його приховування від представників НААУ. Натомість експерти посилаються на обговорення законопроекту з українською владою та зацікавленими сторонами, які не поіменовані.

Підхід авторів звіту, який виключив консультації з офіційним представником адвокатури, прямо суперечить європейським та міжнародним стандартам”, - наголошено у Зверненні РАУ.

Важливо нагадати, що за підсумками зустрічі з експертами Ради Європи у жовтні 2017 року НААУ звернулася до Голови ПАРЄ Стелли Кіріакідес з проханням зробити усе можливе для направлення законопроекту до Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) з метою надання висновку про відповідність європейським стандартам та цінностям ще до внесення до ВРУ.

Занепокоєння викликає і висновок звіту про те, що надмірно детальне регулювання діяльності адвокатського самоврядування “може бути виправдане значними змінами в структурі самоврядування, але після перехідного періоду, потрібного для завершення реформи адвокатури, слід прагнути до дерегуляції самоврядування”. Адвокатура в Україні є конституційним інститутом, якому гарантується незалежність. Реальну незалежність адвокатура здобула в результаті прийняття закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” 2012 року, ухваленого в рамках виконання умов підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом та у відповідності до Спільного висновку Венеціанської комісії та Директорату правосуддя і захисту людської гідності Генерального Директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи.

Той факт, що створена на підставі чинного закону система органів адвокатського самоврядування відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії, як власне і сам чинний закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” у Звіті не згадується. Ігнорування цього факту ставить під серйозний сумнів повноцінність проведеної експертної оцінки та її об'єктивність”, - вважає РАУ.

При підготовці Звіту експертами не було проаналізовано корупційні ризики, які містить законопроект. Зокрема, численні суперечності між різними статтями законопроекту, термінологічна невизначеність та наявність оціночних суджень, особливо в частині регулювання доступу до професії та притягнення до дисциплінарної відповідальності, розподілу адвокатських внесків.

Положення законопроекту щодо можливості адвокатів на державній службі зберігати право на представництво в судах також потребує більш уважного вивчення з огляду на колізійність цього положення з гарантіями адвокатської діяльності та обсягом професійних прав, суперечність принципу незалежності адвокатури.

Рада адвокатів України наполягає на тому, що законопроект “Про внесення змін до закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” після доопрацювання має бути направлений до Венеціанської комісії для проходження комплексної оцінки на відповідність європейським стандартам і лише після цього може бути направлений на розгляд Верховної Ради.

Популярні новини

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів без дозволу суду

Гарантії діяльності

Офісу Генпрокурора нагадали про незаконність обшуків у адвокатів…

Хоча обшук житла має проводитися лише за вмотивованим рішенням суду, закон передбачає невідкладні випадки, коли слідчий, дізнавач чи прокурор можуть увійти до володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді. Цим винятком із правила правоохоронці часто зловживають.

16:57 Пт 16.05.25 466
Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо зниклих безвісти

Законодавство

Шість місяців від моменту загрози: варто уточнити зміни до ЦК щодо…

Розкриття змісту конкретних обставин, наявність яких надає суду підстави для застосування не дворічного, а шестимісячного строку для оголошення зниклого безвісти в умовах воєнних дій померлим, убачається правильним.

11:53 Пт 16.05.25 328
Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

Анонс

Триває збір заявок на другий літературний конкурс серед адвокатів

У Національній асоціації адвокатів України збирають заявки на другий всеукраїнський конкурс «Мовою прози», який покликаний виявити творчо обдарованих адвокатів та популяризувати їх мистецькі твори.

11:20 Чт 15.05.25 416
РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну» адвокатуру

Гарантії діяльності

РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну»…

Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

15:54 Ср 14.05.25 1452
Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері охорони ПЗФ

Законодавство

Більше штрафів – більше ризиків: адвокати оцінили зміни у сфері…

Саме лише посилення відповідальності за порушення правил охорони та використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду, хоча і сприятиме збереженню природних ресурсів, водночас не усуває існуючих корупційних ризиків.

11:18 Ср 14.05.25 451
Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Гарантії діяльності

Конвенція РЄ про захист професії адвоката відкрита для підписання

Тринадцять країн-учасниць Ради Європи підписали Конвенцію про захист професії адвоката, що була ухвалена Комітетом Міністрів РЄ 12 березня 2025 року. Ще чотири країни зроблять це сьогодні. України серед них немає.

8:49 Ср 14.05.25 637
Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Навчання

Самотність як виклик: адвокатам нагадали, що дружба – це навичка

Сьогодні більше половини людей у світі почуваються самотніми. І це не просто емоційна скарга. Самотність впливає на здоров’я так само руйнівно, як куріння чи алкогольна залежність. Адвокати – не виняток.

15:54 Вт 13.05.25 757
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у витоку інформації

За кордоном

Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…

Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

17:46 Пн 12.05.25 559

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл