НААУ звертається до Президента із закликом зупинити тіньову реформу адвокатури
Вельмишановний пане Президенте!
Звертаюся до Вас від імені Національної асоціації адвокатів України – єдиної професійної організації в державі, яка об’єднує всю 35-тисячну адвокатську спільноту та є представником української адвокатури у відносинах з органами державної влади та міжнародними організаціями.
НААУ в черговий раз змушена апелювати до Вас, як до ініціатора проведення судової реформи, яка, зокрема, передбачає і реформування інституту адвокатури. Звертаюся, щоб привернути Вашу особисту увагу до серйозних викликів і загроз для демократичності, прозорості та професійності цього процесу.
04 жовтня 2017 року на нашу адресу надійшов лист Заступника Голови Офісу Ради Європи в Україні з пропозицією організувати зустріч експертів та представників Ради Європи для обговорення питань, пов’язаних з оцінкою законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (нова редакція) та інших пов’язаних законодавчих актів України» на відповідність стандартам та рекомендаціям Ради Європи.
Під час зустрічі з експертами та представниками Ради Європи, що відбулась 11 жовтня 2017 року, ми довідались про існування у секретний спосіб, без відома та участі професійної організації адвокатів країни, опрацьованого законопроекту, який стосується статусу та діяльності усіх адвокатів України.
Пане Президенте, текст цього профільного адвокатського законопроекту, який надійшов на експертизу до проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», настільки секретний, що навіть без дозволу Ради судової реформи міжнародні експерти Ради Європи пан Ритіс Йокубаускас та пан Вахе Грігорян не наважились його надати представникам Національної асоціації адвокатів України та представникам адвокатів регіонів України під час нашої зустрічі. Отже, з означених причин його обговорення як таке не відбулось.
Пане Президенте, це не перша спроба у таємний спосіб «протягнути» зміни до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», про що ми Вас інформували в грудні 2016 року. З самого початку НААУ було обмежено у співпраці, а на найбільш відповідальному завершальному етапі – повністю виключено з процесу шляхом позбавлення безпосередньої участі, реального впливу, і навіть поінформованості української адвокатури щодо змісту та суті законопроекту.
У зв’язку з цим, зверну Вашу увагу на те, що 15 грудня 2016 року Рада адвокатів України у відкритій заяві наголосила на неприйнятності закритої форми роботи та схваленого робочою групою проекту змін до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Також, одна з найбільш впливових професійних адвокатських організацій - Рада адвокатських і правничих товариств Європи (ССВЕ) 23 грудня 2016 року надсилала на адресу керівництва Української держави так званого інтервенційного листа, в якому посилалася на те, що незалежність адвокатської професії та її самоврядність визнаються як Рекомендаціями Ради Європи від 25 жовтня 2000 року, так і Основними принципами ООН щодо ролі адвокатів (14 грудня 1990 року). Також, ключові документи ССВЕ, як-от Хартія основних принципів європейської юридичної професії та Кодекс поведінки європейських адвокатів на рівні з іншими визнають незалежність професії та її самоврядність ключовими цінностями.
Знаючи про ситуацію з закритим процесом схвалення проекту закону “Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ССВЕ закликала надалі утриматися від запровадження будь-яких змін до профільного законодавства без консультацій з Національною асоціацією адвокатів України. Проте нічого, як ми бачимо, не змінилось.
У зв’язку з цим, від імені Національної асоціації адвокатів України звертаюсь з проханням невідкладно вжити заходів щодо виправлення ситуації з метою уникнення конфлікту всередині країни та не створення підстав для міжнародної спільноти вкотре вказати Україні на неінклюзивність процесу судової реформи, а також активно залучити НААУ до процесу обговорення та остаточного узгодження редакції проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (нова редакція) та інших пов’язаних законодавчих актів України», направити цей законопроект до Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) для надання висновку про відповідність європейським стандартам та цінностям ще до внесення його до Верховної Ради України.
З повагою
Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова
Популярні новини
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.