РАУ закликає Верховну Раду утриматися від репресивних змін до КПК | НААУ

РАУ закликає Верховну Раду утриматися від репресивних змін до КПК

Законодавство
12:52 Сб 04.02.17 2783 Переглядів
Версія для друку

Рада адвокатів України ухвалила заяву стосовно проекту змін до Кримінального процесуального кодексу (законопроект 5490).  

Аналіз законопроекту дає достатні підстави для тверджень про те, що, у разі його прийняття, буде створено умови для ліквідації інституту професійної правничої допомоги на стадії досудового розслідування. Принцип змагальності перетвориться на суто декларативний, оскільки передбачається повне “панування” сторони обвинувачення під час досудового провадження. А сама назва законопроекту, цитуємо: “удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження”, не має нічого спільного із репресивним характером основних його положень», - констатує РАУ.

На думку РАУ, законопроект напряму суперечить статтям 8, 19, 29, 59, 62, 63, 64, 131-1,131-2 Конституції України, європейським зобов'язанням України у сфері прав людини. «Пропоновані зміни мають небезпечні ознаки руйнування гуманних демократичних правових основ системи кримінального процесу, який натомість буде супроводжуватися масовими порушеннями прав людини та основоположних прав у кримінальному провадженні»,- ідеться у тексті заяви.

          Рада адвокатів України закликала голову Верховної Ради Андрія Парубія та народних депутатів України відмовитися від повторного включення до розгляду цього проекту закону та відхилити подібні законодавчі ініціативи в разі їхнього повторного внесення.

          РАУ аргументує свою позицію тим, що авторами законопроекту пропонується радикальний відступ від європейських стандартів, які закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та конкретизовані в рішеннях ЄСПЛ. Так, занепокоєння адвокатської спільноти викликали пропозиції перенести відкриття матеріалів кримінального провадження сторонами із стадії досудового розслідування на судову стадію - стадію підготовчого провадження. «Фактично, у такий спосіб особа позбавляється можливості навіть на останньому етапі досудового розслідування захищати себе особисто чи використовувати практичну та ефективну професійну правничу допомогу захисника, у тому числі й у аспекті поінформованості про остаточну підозру та можливості її спростування, права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого тощо», - ідеться у заяві до парламенту.

          РАУ вважає, що це обмежить змагальність сторін та свободу в наданні ними суду своїх доказів, і в результаті — обмежить конституційне право громадянина на захист. При цьому, відповідно до ст. 6 Конвенції про права людини, право на змагальне провадження означає головним чином можливість сторін знайомитися з усіма представленими доказами або зауваженнями і коментувати їх з метою законного впливу на рішення суду.

          Суперечить конституційним нормам та європейській практиці і положення законопроекту, яким пропонується збільшити до 18 місяців максимально допустимий строк тримання під вартою для випадків, коли йдеться про особливо складні кримінальні провадження щодо особливо тяжких злочинів, скоєних організованими групами, злочинним організаціями.

Запропонований законодавцем у законопроекті підхід щодо збільшення граничного строку тримання особи під вартою суперечитиме принципу правової визначеності. Оскільки очевидним є ризик того, що за відсутності визначеного в законі поняття “особливе складне кримінальне провадження” таке виключення перетвориться на загальне правило, для застосування якого достатньо буде формально зазначити під час кваліфікації про те, що злочин вчинено організованою групою чи злочинною організацією”, - ідеться у заяві РАУ. По суті в сучасних умовах не є виправданим й значне збільшення тривалості ув'язнення, що може свідчити лише про наміри використати тривале ув'язнення як засіб тиску або як покарання за злочини, у яких підозрюються відповідні особи. При цьому не можна ігнорувати резолюцію ПАРЄ 2077 (2015) від 1.10.2015 р. «Зловживання досудовим затриманням у державах – учасницях Європейської конвенції з прав людини», якою ПАРЄ навпаки закликає держави – учасниці КЗПЛ вжити заходів для скорочення випадків досудового затримання, включаючи також і обмеження використання такого заходу, як досудове затримання з метою, іншою ніж здійснення правосуддя, і звільнення затриманих, які наразі знаходяться під вартою за принизливих умов

          Застереження РАУ викликало і те, що законопроект, за відсутності у КПК ефективних засобів юридичного захисту, відкриває необмежені можливості і для зловживання стороною обвинувачення своїм правом на повторне направлення обвинувального акту до суду без виправлення відповідних недоліків. Передбачається, що суд не матиме права повторно повернути наданий прокурором обвинувальний акт і всі недопрацювання слідчих і прокурорів пропонується перекласти на суди, що в свою чергу безсумнівно вплине негативним чином на якість судового розгляду.

          У заяві також вказано на те, що у порушення норм Основного Закону, законопроектом також пропонується продовжити функції досудового розслідування органів прокуратури до листопада 2019 р, всупереч тому, що з Конституції України вилучені відповідні її повноваження.

Популярні новини

Захист військових

Адміністративно-дисциплінарна відповідальність…

За загальним правилом, якщо військовий вчиняє адміністративне правопорушення, він притягається до відповідальності за Дисциплінарним статутом. Із цього правила є винятки, передбачені КУпАП.

14:48 Пн 25.11.24 631

Cудова практика

На особливість подання ордеру через «Електронний суд» звернув…

Якщо ордер на надання правничої допомоги додано до документа, що посвідчений електронним підписом адвоката, додаткового накладення окремого власноручного («фізичного») чи електронного підпису на ордер не вимагається.

10:57 Пн 25.11.24 865

Підтримка

Одразу два адвокати загинули на Сумщині: Опікунська рада НААУ…

Родини двох загиблих адвокатів, поранених колег та адвокатів, які втратили житло через війну підтримала Опікунська рада НААУ.

15:32 Пт 22.11.24 5494

Законодавство

Апеляційне оскарження ухвал має враховувати інтереси всіх…

Деталізуючи положення Кримінального процесуального кодексу щодо групи судових рішень, які можуть бути оскарженні в апеляційному порядку, потрібно врахувати інтереси усіх учасників (сторін) кримінального процесу.

10:18 Пт 22.11.24 5299

Анонс

Творчий вечір та виставку художніх робіт адвокатів організували в…

22 листопада о 16:30 розпочнеться творчий вечір «Лірика перемоги, або поезія, народжена війною», в ході якого свою поезію представлять адвокати Іванна Голуб, Таміла Алексик, Володимир Віхляєв, Марина Черненька та Юрій Романюк.

18:06 Чт 21.11.24 5796

Анонс

Молоді юристи проведуть форум у Києві

30 листопада 2024 року у Києві відбудеться Форум молодих юристів, в рамках якого обиратимуть молодих правників року.

17:27 Чт 21.11.24 5716

Анонс

У незламному Харкові пройде Міжнародний форум адвокатів

5-6 грудня на базі факультету адвокатури Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого відбудеться Міжнародний форум адвокатів.

12:37 Чт 21.11.24 5577

Cудова практика

Соціальні права військовослужбовців: огляд судової практики

Військовослужбовцям, як і іншим громадянами України, іноді доводиться відстоювати свої права у судах. Відповідні спори частіше за все повʼязані із виконанням державними органами соціальних гарантій, установлених для військових.

11:48 Чт 21.11.24 2200

Вестник:№ 10 жовтень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл