"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Законопроект про медіацію обмежує права адвокатів — Олександр Дроздов

Проект Закону України “Про медіацію” (реєстраційний номер №3665), ухвалений Верховною Радою у першому читанні, містить обмеження прав адвокатів.
З листом про такі невідповідності до Голови Верховної Ради Андрія Парубія звернувся президент Спілки адвокатів України, голова ВКДКА Олександр Дроздов, який також входить до комітету з питань медіації НААУ.
У статті 7 запропонованого законопроекту закріплено, що медіатором не може виступати адвокат, представник та/або законний представник сторони медіації. Особа не може виступати адвокатом або представником сторони медіації у справі (провадженні), в якій вона надавала або надає послуги медіатора. Наведені положення на нашу думку прямо суперечать положенням Конституції України та Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.
Стаття 59 Конституції України встановлює, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. В свою чергу стаття 131-2 Основного закону вказує на те, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Незалежність адвокатури гарантується. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Статтею 4 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” встановлено, що Адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів. Конфлікт інтересів - суперечність між особистими інтересами адвоката та його професійними правами і обов’язками, наявність якої може вплинути на об’єктивність або неупередженість під час виконання адвокатом його професійних обов’язків, а також на вчинення чи невчинення ним дій під час здійснення адвокатської діяльності (ст. 1 цього Закону). При цьому саме адвокат під час здійснення адвокатської діяльності зобов’язаний невідкладно повідомляти клієнта про виникнення конфлікту інтересів (ст. 21 даного Закону)
Водночас у статті 21 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” зазначається, що Адвокату забороняється: 1) використовувати свої права всупереч правам, свободам та законним інтересам клієнта; 2) без згоди клієнта розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб; 3) займати у справі позицію всупереч волі клієнта, крім випадків, якщо адвокат впевнений у самообмові клієнта; 4) відмовлятися від надання правової допомоги, крім випадків, установлених законом.
Таким чином ні на конституційному рівні, ні на рівні профільного закону встановлено коло підстав за наявності яких адвокат може бути обмежений у наданні професійної правничої допомоги. При цьому з'ясування наявності або відсутності таких обставин відбувається у кожному конкретно випадку з урахуванням наведених критеріїв, як правило між адвокатом та його клієнтом., а тому навряд чи може бути так би мовити a priori законом без відносно до наведених підстав заборонено адвокату здійснювати свою діяльність лише тому, що він добросовісно реалізовував своє конституційне право на надання професійної правничої допомоги своєму клієнтові.
Важливим є й те, що обираючи з-поміж інших учасників правовідносин саме адвоката, як суб'єкта на який планується покласти відповідні обмеження, законопроект стає доволі вразливим з огляду на дотримання стандартів у сфері основоположних прав та свобод людини в аспекті загальної заборони дискримінації. Оскільки крім іншого позбавляє адвокатові без належних на підстав реалізовувати свої професійні здібності й у інших сферах суспільних відносин, наприклад виступати у якості медіатора.
Разом з тим запропонований законопроект про медіацію закладає основи для обмеження конституційних прав осіб, які під час кримінального провадження чи іншого судового процесу вирішили взяти участь у медіації на вільний вибір захисника у цьому альтернативному (позасудовому) методі вирішення спорів та позбавляють професійної правничої допомоги учасників судових процесів, що призведе до порушення права адвоката на надання професійної правничої допомоги та суттєво обмежить вимоги ст. 131-2 Конституції України.
Посилаючись на Закон України “Про Регламент Верховної Ради України” Олександр Дроздов просить довести до відома профільного комітету Верховної Ради України думку Спілки адвокатів України з метою запобігання можливого обмеження конституційних прав кожного на отримання професійної правничої допомоги та щодо вільного вибору захисника своїх прав.
Популярні новини

Законодавство
Як ідентифікувати пряму рекламу?
Після оновлення у 2023 році Закону «Про рекламу» практика його застосування виявила необхідність доопрацювання окремих положень. Зокрема, виникла потреба у чіткому відмежуванні поняття прямої реклами як окремої форми реклами.

Cудова практика
Надсилання заяви на електронну пошту суду не є належною формою…
Із запровадженням обов’язкових для адвокатів електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі існує дві форми подання процесуальних документів. Верховний Суд нагадав, що не кожен цифровий підпис і не кожне електронне звернення є належними.

За кордоном
Тимчасовий захист, робота, навчання: що українцям варто знати про…
Яка процедура отримання статусу тимчасового захисту у Франції та Великій Британії? Коли можуть відмовити у його наданні та чи реально оскаржити таке рішення? Які є варіанти легалізації та зміни статусу? Що з працевлаштуванням, навчанням та бізнес-можливостями?

Регіони
У Львові зʼявився унікальний освітній простір для…
У Навчально-науковому інституті права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка» урочисто відкрили навчальну аудиторію «Історія адвокатури України».

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за грудень 2024 - березень 2025 року.

Навчання
Лайфхаками організації робочого місця поділилися адвокати
Успішний адвокат завжди організований та відповідальний. Він опора та осередок спокою для свого клієнта. Ефективність його роботи часто залежить не лише від знань і навичок, а й від порядку в робочому просторі.

Дискусія
Як молодому адвокату будувати особистий бренд у соцмережах –…
Люди схильні довіряти адвокатам, які мають упізнаваний особистий бренд. Він допомагає залучати нових клієнтів, які шукають спеціаліста з певними навичками та досвідом.

Видання
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року
Публікуємо черговий номер Вісника НААУ за березень 2025 року