Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради | НААУ

Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради

Різне
10:17 Вт 27.09.16 1184 Переглядів
Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України стурбована системним порушенням діючого законодавства при вчиненні процесуальних дій органом досудового розслідування щодо адвокатів. Зокрема, ідеться про порушення власне гарантій адвокатської діяльності.

Ситуація, що склалась, потребує створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів порушення гарантій адвокатської діяльності в Україні, що має наслідком тиск на адвокатів, необґрунтоване порушення кримінальних проваджень у зв’язку із професійною діяльністю адвокатів, проведення обшуків за місцем здійснення професійної діяльності.

Про таку позицію заявила член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк. Вона роз"яснила, що у відповідності до ст..44, 45 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат в Україні має соціально-правовий статус (ст. ст.. 2-4 Закону), який відносить його до спеціального суб’єкту кримінального процесуального права, та його діяльність до об’єкту кримінального права (ст. 397, 398, 400 КК).

Спеціальним законом (ст. 23 Закону) регламентований порядок вчинення процесуальних дій щодо спеціального суб’єкту у зв’язку із підозрою у вчинення ним будь-якого кримінального правопорушення, передбаченою спеціальною частиною кримінального закону.

Разом з тим, «адвокатська діяльність» - це правовий термін, який визначений ст. 1, 3 Закону, та розуміється як законна професійна діяльність особи із спеціальним статусом, на підставі законодавства України. Тобто, закон визначає три основних елементи статусу адвоката – соціальний (незалежна професійна діяльність само зайнятої особи), правовий – діяльність, як така, можлива лише у межах правового поля, та спеціальний – держава узяла на себе гарантії професійної діяльності адвоката. Останнє передбачає, у тому числі, і належний рівень компетенції та відповідальність органу досудового розслідування та суду при вчиненні дій щодо адвоката.

Тобто, адвокатська діяльність, яка захищена державними гарантіями, не може бути приводом до підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки вона є законною де-юре (ст.. 3 Закону). Порушення закону адвокатом можливе лише за умови виходу ним за межі правового поля, та вчинення дій, за які настає відповідальність (дисциплінарна адміністративна, кримінальна). У такому випадку, він діє не як адвокат, а як громадянин із спеціальним правосуб’єктним статусом.

Обгрунтування органом досудового розслідування підстав для проведення обшуку, або інших процесуальних дій, зокрема тим, що «адвокат вчинив правопорушення під приводом здійснення професійної діяльності», не витримує ніякої критики, та констатує некомпетентність представників досудового розслідування та слідчих суддів, які задовольняють клопотання сторони обвинувачення, та вчинення ними посадових злочинів щодо особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, яка забезпечена конституційним гарантіями (ст. 59 Конституції).

Разом із тим, ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначене поняття потенційного конфлікту інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Та реального конфлікту інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З огляду на прийняті органом досудового розслідування рішення, та вчинення процесуальних дій щодо адвокатів, у переважній більшості випадків, може йти мова про реальний конфлікт інтересів, враховуючи, що адвокатська діяльність пов’язана безпосередньо із процесуальною противагою стороні обвинувачення.

При цьому, слід розрізняти статус адвоката у суспільно-правових взаємовідносинах, та його діяльність, яка забезпечена конституційними гарантіями, а тому, посягання на ці гарантії є посадовим злочином, за який настає кримінальна відповідальність. Вилучення адвокатського досьє та інших інформаційних носіів не допустимо з позиції не втручання у адвокатську діяльність, та є злочинним впливом на правову позицію сторони захисту у кримінальному процесі.

 

Популярні новини

БПД

В Омбудсмана занепокоєні станом системи БПД

Секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини готовий долучитися до опрацювання розроблених у Національній асоціації адвокатів України пропозицій змін до нормативно-правових актів, які покращать стан функціонування системи безоплатної правничої допомоги.

18:54 Чт 28.03.24 973

Анонс

Українських адвокатів запрошують на стажування до Німеччини

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

13:42 Чт 28.03.24 1394

БПД

Зупинення кримінального провадження блокує виплати адвокатам БПД…

В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.

17:34 Ср 27.03.24 2689

Гарантії діяльності

Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника

Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.

14:23 Вт 26.03.24 4285

За кордоном

Оформлення паспортів за кордоном: про що варто знати українцям?

Через воєнні дії в Україні понад 180 тисяч українських громадян перебувають на території Великої Британії. Консульства України в цій країні надають всіляку підтримку українцям, в тому числі, і в оформленні паспортів.

13:08 Вт 26.03.24 4502

Взаємодія

Омбудсман за підтримки НААУ надаватиме правничу допомогу –…

Пілотний проект із надання професійної правничої допомоги громадянам п’яти регіонів України започаткували в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

10:17 Вт 26.03.24 4047

Гарантії діяльності

Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.

15:42 Пн 25.03.24 4697

Сумна звістка

Помер відомий адвокат Сергій Гончаренко

На 61-му році перестало битися серце відомого адвоката, науковця та практика, Заслуженого юриста України Сергія Гончаренка.

15:45 Нд 24.03.24 6148

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл