Е-декларації можуть стати інструментом тиску на суддів-Павло Гречківський
Через безпрецедентну відкритість даних системи електронного декларування, яка запроваджується відповідно до закону "Про запобігання корупції", виникають ризики, які можуть вплинути на незалежний статус суддів. Ідеться про те, що детальна інформація про майно та фінансовий стан буде загальнодоступною, і нею можуть скористатися у кримінальних цілях. Зухвале пограбування судді Вищого господарського суду, яке сталося у ніч на 24 серпня, свідчить про реальність такої загрози.
"Декларації, безумовно, потрібні як механізм проти корупції, як спосіб звітування чиновників перед суспільством. Але при системі повного доступу до даних декларацій реформа може мати несподіваний і руйнівний ефект, що підірве довіру не тільки до самого декларування", - пише секретар РАУ Павло Гречківський у блозі "Розбійний напад на київського суддю, або Чому е-декларації можуть стати інструментом тиску на суддів і не тільки".
"У правовій державі судді мають гарантії незалежності, і це важливо для ефективної роботи правосуддя і верховенства права в цілому. Щоб забезпечити ці гарантії, перш за все, мінімізуються можливості політичного впливу на суддів. В українській судовій системі ця мінімізація, як очікується, буде досягнута в ході великої судової реформи. Прописуються особливі процедури призначення і звільнення, що захищають суддів від політичних рокіровок. І це вірно. Ось тільки навіщо законодавство тут же робить суддів вразливими для таких кримінальних злочинів", - ідеться у тексті публікації.
Потрібно відзначити, що судова реформа принесе кратне підвищення офіційних суддівських зарплат. Економічна мотивація розглядалася як антикорупційний механізм. "Таким чином, професіонали, які пройшли всі етапи оцінювання та конкурсів, антикорупційні фільтри для роботи в реформованій системі, будуть іншим законом поставлені під ризик вторгнення озброєних людей у масках. Не можна виключити, що для грабежів будуть замовники, незадоволені винесеним суддею рішенням, або ті, хто хоче залякати суддю, щоб отримати потрібний результат у суді. Варіантів виконання може бути маса, але у них один підсумок — зростання злочинності, серйозний удар по антикорупційній політиці і пряме попадання по судовій реформі, яка повинна була перезапустити систему за рахунок нових принципових професіоналів і надання реальної незалежності судовій владі", - прогнозує Павло Гречківський.
За його пропозицією, важливо професійно обговорити зазначені ризики, проаналізувати міжнародну практику подібного законодавства і ці ризики усунути. "Це тільки посилить головну ідею антикорупційного закону", - констатує Павло Гречківський.
Повний текст блогу доступний за посиланням
Популярні новини
Дискусія
Виконавче провадження в «цифрі»: стан та перспективи обговорили на…
Діджиталізація виконавчого провадження передбачає повний перехід документообігу в електронний вигляд за допомогою електронних кабінетів в ЄСІКС. Для виконавців, сторін та їх представників це перш за все зручність, економія часу та ресурсів.
Cудова практика
Судову практику з трудових спорів у 2024 році зібрали у дайджесті
Переведення на роботу в іншу місцевість, зупинення дії трудового договору, зміна істотних умов праці, систематичне невиконання трудових обов’язків, звільнення за власним бажанням, скорочення, знищення виробничих потужностей, закінчення дії трудового контракту, допуск до роботи без оформлення трудових відносин…
Законодавство
Факт батьківства установлюватимуть в окремому провадженні - НААУ…
Статтю 315 (Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення) ЦПК пропонується доповнити нормою щодо встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 Сімейного кодексу в порядку окремого провадження.
Привітання
Вітання з нагоди 12-ої річниці створення Національної асоціації…
Дорогі колеги!
Cудова практика
4 висновки ЄСПЛ у справі «Сергієнко проти України»
Україна має виплатити адвокату Олександру Сергієнку 15 тис. євро компенсації за порушення його прав з боку посадовців Національного антикорупційного бюро України під час розслідування справи проти його клієнта.
Підтримка
Стартує проект з підтримки ментального здоровʼя адвокатів
Національна асоціація адвокатів України за підтримки Міжнародної асоціації юристів (International Bar Association, IBA) започатковує новий проект «Підтримка ментального здоровʼя українських адвокатів під час війни».
За кордоном
У Римі працюватиме представник НААУ
Представником Національної асоціації адвокатів України у Італійській Республіці призначено Граціано Бенедетто. Він працюватиме у Римі.
Видання
Київська адвокатура на зламі епох: презентовано монографію
Вийшов друком третій том серії «Регіональна історія адвокатури», присвячений столичним адвокатам, який висвітлює процес розвитку інституту у період з другої половини XIX ст. до її «розгрому» у 1930-х роках XX століття в умовах панування «революційної правосвідомості» під час Великого терору.