НААУ пропонує встановити у КПК чіткий термін для вручення підозри | НААУ

НААУ пропонує встановити у КПК чіткий термін для вручення підозри

Законодавство
13:43 Вт 16.02.16 2216 Переглядів
Версія для друку

Термін вручення повідомлення про підозру необхідно чітко визначити в Кримінальному процесуальному кодексі України, щоб запобігти обмеженням прав людини, які виникають через часову невизначеність цієї процедури в законодавстві.

Відповідний законопроект розробив Комітет законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності, що діє при НААУ.

Так, п. 1 статті 276 КПК “Випадки повідомлення про підозру” пропонується встановити, що повідомлення про підозру здійснюється не пізніше 6 місяців з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо у цей термін повідомлення не буде вручено, прокурор, слідчий суддя зобов'язанні закрити провадження у справі на підставах ст. 283, 284 КПК.

У виняткових випадках строк вручення письмового повідомлення про підозру може бути подовжений слідчим суддею до 12 місяців.

Розробники законодавчих змін посилаються на позицію Європейського суду з прав людини, який неодноразово наголошував на необхідності дотримання розумних строків під час кримінального провадження.

В українському законодавстві у Кримінальному кодексі задекларовано, що всі процесуальні дії або рішення повинні виконуватися у розумні строки. Разом з тим, практика застосування КПК засвідчує, що органи досудового розслідування, знаючи про недоліки законодавства, ігнорують розумні терміни для вручення підозри.

Фактично, сотні тисяч громадян України, щодо яких внесені відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань, стикаються з обмеженням своїх прав на невизначений період. Адже з моменту внесення таких відомостей до ЄРДР щодо конкретних громадян або за фактом можуть проводитися слідчі дії, зокрема, обшуки, контролюється письмова переписка, можуть обмежуватися інші права.

“Увесь цей період до вручення повідомлення про підозру людина не має процесуального статусу і не може захищатися. У такий спосіб обмежується право людини на захист”, - вважає Голова Комітету законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності Ярослав Зейкан.

Як правило, такі справи реєструються на підставі рапортів про безпосереднє виявлення правопорушень, але ці рапорти не містять достатніх фактичних даних, які б вказували на злочин. Повідомлення про підозри не надсилаються, в результаті громадяни не можуть користуватися такими правами, як допитувати свідків обвинувачення, вимагати, щоб їх допитали, вимагати виклику і допиту свідків захисту на тих самих умовах, що і свідків обвинувачення. “За таких умов внесення відомостей до ЄРДР сприймається нашими громадянами як тиск на них з метою спонукання до внесення коштів до благодійних фондів міліції і СБУ або до дій корупційного характеру”, - пояснює адвокат Зейкан.

Повний текст документу міститься за цим посиланням.

Пропозиції, та або зауваження до проекту змін КПК можна направляти за електронною адресою: a.gumenyuk@unba.org.ua; контактна особа - Анжела Гуменюк.

Популярні новини

Підтримка

Опікунська рада НААУ підтримала родини ще 7 адвокатів

Опікунська рада НААУ підтримала родини двох загиблих на війні адвокатів, а також надала матеріальну допомогу колегам, що втратили житло через бойові дії в Україні.

10:12 Пт 26.04.24 2596

Анонс

РАУ перевірить справедливість застосування формули оплати БВПД

Тлумачення центром безоплатної вторинної правничої допомоги норм щодо оплати послуг адвокатів, які надають БВПД, протиставило інтереси адвоката інтересам його підзахисного у кримінальній справі.

16:58 Чт 25.04.24 3753

Самоврядування

Вчена-конституціоналіст Ставнійчук: НААУ не є громадською…

Говорити про невідповідність Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" статті 36 Конституції (яка гарантує свободу об'єднання у громадські організації) некоректно. Адже НААУ, яка обʼєднує усіх адвокатів України, за статусом кардинально відрізняється від громадських обʼєднань.

11:43 Чт 25.04.24 4014

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 3363

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 3181

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 2181

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 3168

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3491

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл