14:00 Пн 07.08.23

Чому варто захищати воєнних злочинців пояснив королівський адвокат

print version

Головна цитата

«Легко захищати благородну справу, набагато важче захищати когось, хто викликає обурення, змушує нас відчувати огиду. Але саме тоді право опиняється під найбільшим ризиком»

Люди схильні асоціювати адвокатів з їхніми клієнтами. І це дуже прикро. Захищати ― це важлива робота, і що серйозніші звинувачення, то вона важливіша. Ось чому справедливий судовий розгляд є частиною Женевських конвенцій, це фундаментальне право.

Чому захищати треба навіть тих, кого суспільство вважає дияволами, - про це в інтерв’ю виданню «Бабель» розповів королівський адвокат, юрист з багаторічним стажем, який з 2015 року допомагає розслідувати злочини Росії в Україні Вейн Джордаш.

«Легко захищати благородну справу, набагато важче захищати когось, хто викликає обурення, змушує нас відчувати огиду. Але саме тоді право опиняється під найбільшим ризиком», - переконаний він. Адвокат знає, що в Україні існує проблема асоціації адвоката з клієнтом. «Але вона є багато де, - говорить В.Джордаш. - Я займався обвинуваченням і захистом щонайменше в семи — дев’яти країнах і всюди стикався з такими проблемами».

Щоправда, у Британії, говорить він ця проблема є найменшою. «А якщо ви адвокат у міжнародному кримінальному трибуналі, вас вважають не адвокатом з прав людини, а людиною, яка заважає міжнародному правосуддю».

Також В.Джордаш пояснив, чому для України важливо, щоб суди над російськими злочинцями були справедливими та відкритими, щоб якісно працювали не лише прокурор, а й адвокати.

«Ознакою цивілізованого суспільства є те, що ставлення до людей з владою і без неї — однакове. Чи ти був лідером Революційного об’єднаного фронту, чи президентом Сербії, чи президентом росії — коли ти обвинувачений у кримінальному процесі, ти більше не маєш влади. Для мене справедливий суд і, відповідно, сильний захист є ознакою цивілізованого суспільства. І є небагато інших прав, які були б настільки ж важливими, - зауважив він. Частково така проблема є і в системі міжнародних кримінальних трибуналів, бо там ознакою успішності вважають обвинувальний вирок. Система стане зрілою та ефективною, коли зрозуміє — насправді важливо те, що вони поводяться зі своїми обвинуваченими гідно і з повагою до їхніх прав на належну правову процедуру».

В.Джордаш понад двадцять років займається міжнародним гуманітарним правом, співпрацював з урядами різних країн і Міжнародним кримінальним судом. Він працював на двох трибуналах — у Руанді та у Спеціальному суді для Сьєрра-Леоне. В обох випадках Вейн був адвокатом.

Повний текст інтерв’ю можна прочитати за посиланням.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.