![]() |
18:33 Ср 16.07.25 |
Мобілізація і закон: дотримання правил важливіше, ніж здається |
|
![]() Головна цитата
Проблеми мобілізації та прав військових стали одними з найгостріших під час війни. Порушення підривають довіру до держави та викликають опір. Як забезпечити оборону, не втрачаючи законності та справедливості — запитання, що потребує відповіді. Правила мобілізації Під час війни мобілізація — ключове питання безпеки. Та навіть у цих умовах держава має діяти за законом. Втім, кількість скарг на зловживання посадовців зростає: тиск, порушення процедур, ігнорування документів під час призову. Згідно з Основним Законом посадові особи зобовʼязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правову основу у цій сфері становлять закони «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов'язок і військову службу». Відповідальність закріплена Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом. Закони чітко визначають, хто підлягає мобілізації, хто має право на відстрочку, а хто взагалі не може бути призваним за станом здоров'я чи соціальним статусом. А відповідальність за дотримання цих норм покладена не лише на ТЦК та СП, а й на органи місцевої влади, керівників підприємств, працівників соціальних служб, медичних установ. У 2024 – 2025 роках типовими порушеннями, що ставлять під сумнів легітимність мобілізаційних заходів, викликаючи недовіру до державних інституцій, були:
Їх скоєння можна пояснити браком навчання серед посадових осіб, відсутністю контролю з боку прокуратури та Омбудсмана, а також відчуттям безкарності, бо «ми ж на війні». Та війна не виправдовує порушень. Бо коли держава допускає зловживання всередині себе, вона втрачає довіру. І це не менш небезпечно, ніж втрата територій. Важливо розуміти, що мобілізація – це не засіб покарати, залякати чи перекрити план. Це спосіб забезпечити оборону держави на основі чесного, прозорого і справедливого процесу. І саме посадовці несуть відповідальність за те, як цей процес реалізовується на місцях. Убачається, що для усунення порушення необхідно проводити регулярні тренінги з мобілізаційного та адміністративного законодавства серед посадових осіб, впроваджувати стандартні процедури для оброблення звернень громадян щодо мобілізації. Також необхідна електронна фіксація вручення повісток та збереження документів для прозорості. Не зайвою буде окрема «гаряча лінія» або чат-бот для посадовців і громадян з питань правового супроводу мобілізації. І до оцінки дотримання прав військовозобов’язаних має бути залучений Омбудсман або громадські моніторингові групи. Захист військових Ще одне важливе питання - дотримання прав діючих військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, членів родин загиблих та зниклих безвісти. Це ключовий чинником у підтримці боєздатності Збройних Сил, зміцненні довіри до держави та захисті прав громадян, які виконують або виконували військовий обов’язок. Тут правову основу складають закони «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про військовий обов’язок і військову службу», Кодекс законів про працю, Бюджетний кодекс (у частині фінансування військових витрат), а також безліч наказів та постанов виконавчої гілки влади. Аналіз практики та звернень громадян свідчить про наявність низки системних проблем, пов’язаних, зафіксованих протягом 2024 – 2025 року, зокрема:
Службова залежність, соціальна нерівність, правова необізнаність, окупації частин території, мобілізаційні заходи, право заявника на оскарження дій в судовому порядку – не можуть бути підставами для виправдання порушень. Для усунення цих порушень слід посилити внутрішній контроль в органах державної влади, у тому числі запровадити чіткі протоколи дій державного чиновника. Можна цифровізувати звернення та збір необхідних документів, запровадивши принцип: для отримання будь-якої послуги людина має подати лише одну заяву з мінімально-необхідними відомостями, що в ній зазначені, для отримання конкретної послуги (виплати). Також доречним буде запровадження регулярного моніторингу дотримання соціальних гарантій для військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, підвищення рівня правової обізнаності посадових осіб через навчання та інструктажі, швидке реагування на звернення та скарги військовослужбовців. *** Дотримання законодавства посадовими особами в умовах війни — ключова умова для збереження довіри громадян, ефективної мобілізації та забезпечення прав військовослужбовців. Сила держави має поєднуватися з правовою справедливістю, а порушення — не залишатися безкарними. Захист прав тих, хто вже служить або лише готується стати до лав Збройних Сил, є не лише юридичним обов’язком, а й моральною відповідальністю держави. Лише дотримання закону всіма суб’єктами дозволить уникнути соціального опору, зменшити напругу та зміцнити легітимність державних інституцій у найтяжчі часи. ![]() Світлана Бринцева заступник голови Комітету НААУ з питань захисту прав осіб з інвалідністю ![]() Олег Романішин член Ради Комітету НААУ з питань захисту прав осіб з інвалідністю Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram. |
|
© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені |