14:42 Пн 13.05.24 | |
Розірвання шлюбу за кордоном: що варто знати українцям |
|
Процедура розірвання шлюбу, якщо один із подружжя знаходиться за кордоном, має певні особливості. Поради українцям у разі розлучення дали адвокати на прикладі Великої Британії. Вебінар на тему «Як розлучитись українцям, які перебувають за кордоном» організували представник НААУ в Шотландії, Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії Олександр Черних та адвокат Анна Бобровська. Так, розірвання шлюбу в позасудовому порядку можливо здійснити через органи ДРАЦС у таких випадках:
Винятком є те, коли один з подружжя вчинив кримінальне правопорушення, злочин, домашнє насилля, а також батьківство дитини визнано іншим чоловіком або відомості про батька народженої дитини віком до 1-го року виключено з актового запису про народження дитини на підставі судового рішення. Державна реєстрація розірвання шлюбу під час воєнного стану проводиться будь-яким відділом Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за зверненням заявника (п.14 гл. 1 розділу 2 Правил державної реєстрації актів цивільного стану). Консульська установа або дипломатичне представництво України у країні перебування має право розірвати шлюб, якщо хоча б один з подружжя постійно проживає за межами України: 1. за спільною заявою подружжя; 2. за заявою одного з подружжя, якщо:
Також можливо звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) у разі розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке не має дітей. Розлучення в порядку позовного провадження можливо в таких випадках:
Розлучення в порядку окремого провадження здійснюється:
Для розірвання шлюбу в судовому порядку необхідно звернутися до місцевого загального суду:
Перебуваючи за кордоном, подати документи до суду можна: 1. Через канцелярію суду за допомогою уповноваженого представника. 2. Надіслати позовну заяву з документами, завірену електронно-цифровим підписом на електронну пошту суду. 3. Самостійно звернутися до суду онлайн за допомогою підсистеми «Електронний суд». Для звернення до суду потрібні такі документи: 1. Позовна заява до суду. 2. Копія паспорта, РНОКПП ( ідентифікаційний номер) позивача. 3. Копія паспорта РНОКПП ( ідентифікаційний номер) відповідача ( при наявності). 4. Свідоцтво про шлюб. 5. Копія свідоцтва про народження дитини (дітей). 6. Копія позовної заяви з додатками для відповідача. 7. Квитанція про сплату судового збору (1211,20 грн). Після подання позовної заяви відслідкувати дату реєстрації, дізнатися номер справи та дату судового засідання можна на сайті «Судова влада України». Після отримання позовної заяви суд приймає до розгляду на призначає дату судового засідання. Якщо один з подружжя перебуває за кордоном, то можливо: 1. Не брати участь у судовому засіданні, заздалегідь попередивши про це суд шляхом надсилання заяви про розгляд справи без участі позивача/відповідача, зазначити в заяві про підтримку позовних вимог у повному обсязі. 2. Взяти участь у судовому засіданні за допомогою адвоката, який як представник позивача/відповідача, представляє інтереси сторони на підставі відповідних документів. 3. Особисто взяти участь в режимі відеоконференції. Для цього за 5 днів до призначеної дати засідання подається клопотання через підсистему «Електронний суд» або надсилається на електронну пошту завірене ЕЦП клопотання про участь позивача/відповідача в судовому засіданні в режимі відеоконференції. У той же час копія такого клопотання повинна бути направлена іншій стороні та доказ направлення надсилається до суду разом із клопотанням. Суд розглядає клопотання та заздалегідь повідомляє учасника процесу про технічну можливість розглядати справу з використанням відеозв’язку. Отримати судове рішення можливо:
Завершальна стадія розірвання шлюбу – це реєстрація розірвання шлюбу в органах ДРАЦС. Якщо подружжям було подано спільну заяву про розірвання шлюбу, державна реєстрація розірвання шлюбу здійснюється органами ДРАЦС після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо заява не була відкликана у присутності хоча б одного з подружжя. Якщо подружжя через поважну причину не може з'явитися до відділу ДРАЦС в установлений день, строк такої реєстрації на прохання подружжя може бути перенесений на інший день, але не пізніше одного року з дня подання заяви. Якщо подружжя не з'явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність. У разі розірвання шлюбу судом шлюб припиняється в день набрання чинності судовим рішенням. Рішення суду про розірвання шлюбу надсилається судом до відділу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб. Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram. |
|
© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені |