13:26 Чт 02.05.24

Релокований бізнес: з якими проблемами стикаються підприємства?

print version

В Україні від початку повномасштабного російського вторгнення релокувалися майже 19 тис. підприємств. Найпопулярнішими напрямками, куди рухається бізнес, виявилися Київська та Закарпатська області. Серед усіх компаній найчастіше релокуються оптові компанії.

Такі дані з Єдиного державного реєстру озвучив голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков в ефірі Громадського Інтерактивного Телебачення.

Найпопулярнішим для релокації підприємств став маршрут з Києва до Київської області. Фактично на цей маршрут припадає 30 % усіх випадків переїзду. На другому та третьому місцях шляхи від Львівської до Київської області та з Києва до Закарпаття — 2,7 % та 2,6 % відповідно.

Водночас, адвокат зазначив, що ще два роки тому для бізнесу, який хотів переїхати на нове місце, діяли державні програми. Зокрема, подаючи заявку через Prozorro, можна було скористатися безкоштовним сервісом з перевезення «Укрзалізниці» та «Укрпошти». Крім того, держава надавала разову допомогу у 100 тис грн для релокованих підприємств, які мають до 12 робочих місць. На сьогодні таких преференцій немає.

«Чого б хотів бізнес? Найголовніше хотілося б зменшення адміністративного та податкового тиску. Ті самі проблеми, як у бізнеса, хвилюють і релокований бізнес. Бізнесу потрібно відчувати себе впевнено. Потрібні держзамовлення, особливо це стосується підприємств, які є виробниками. Якщо буде держзамовлення, якщо підприємець буде розуміти, що він на рік має замовлення від держави на високому рівні, то, зрозуміло, він може прогнозувати свої доходи, видатки і таким чином і потужності збільшувати або хоча б повернутися на довоєнний рівень. На сьогодні більшість підприємств не повернулись досі на довоєнний рівень виробництва», - наголосив А. Шабельніков.

За словами голови Комітету НААУ, ще однією проблемою для підприємств на сьогодні є брак персоналу. Вирішити проблему допоможе бронювання основних працівників, переконаний адвокат.

«Враховуючи економічну ситуацію, нові реалії і релокацію важко перейти бізнесу до такого самого доходу або таких самих показників, які підприємство мало до релокацій. І персонал також це відчуває, тому і є прохання від релокованого бізнесу так само, як і від загального, щодо можливості бронювання основних працівників на підприємстві», - зазначив адвокат.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.