15:46 Пт 27.11.15

Всеукраїнський круглий стіл "Адвокатура України: історія та сучасність"

print version print version print version print version print version

24 листопада 2015 р. за ініціативи і організації Центру досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України у залі засідань вченої ради юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся Всеукраїнський круглий стіл "Адвокатура України: історія та сучасність" (на пошану адвоката, президента Української Народної Республіки в екзилі Степана Порфировича Витвицького).

Співорганізаторами круглого столу виступили Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України та Львівський національний університет імені Івана Франка.

Тема для наукової спільноти виявилася дуже цікавою. Подали заявки і тези до круглого столу по історії адвокатури і по адвокатській практиці більше 47 учасників з Кракова, Львова, Тернополя, Чернівців, Івано-Франківська, Києва, Харкова, Ужгорода, які представляють 20 інституцій,  зокрема:

- Ягеллонський університет, відділ права та адміністрації;

- Львівський національний університеті імені Івана Франка, юридичний факультет;

- Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України;

-  Інститут історії України НАН України;

- Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Центр українознавства;

- юридичний факультет ПВНЗ «Європейський Університет», м. Київ;

- Науково-дослідний інститут вивчення проблем злочинності імені академіка В.В.Сташиса НАПрН України, м. Харків

- Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича;

- Національний університет “Львівська політехніка”;

- Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України;

- Національний університет державної податкової служби України;

- Інститут кримінально-виконавчої служби Національної академії внутрішніх справ, м. Київ;

- Ужгородський національний університет;

- Львівський державний університет внутрішніх справ;

- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького;

- Національний університет біоресурсів і природокористування України, відокремлений підрозділ «Бережанський агротехнічний інститут»;

- Кременецький педагогічний інститут ім. Тараса Шевченка 

- Галицький коледж імені В’ячеслава Чорновола, м. Тернопіль;

- Державний історико-архітектурний заповідник в м. Бережани, Тернопільська область;

- Національного історико-меморіального заповідника “Биківнянські могили”, м. Київ;

У дискусії також взяли участь: Степан Кобута, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; представники з Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України; Львівського навчально-наукового інституту ДВНЗ "Університет банківської справи"; Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника; кафедри гуманітарних дисциплін Львівського державного університету фізичної культури; Микола Маланюк  представник Львівської області у РАУ, адвокат, представники Львівської ради адвокатів.

Результатом круглого столу стало підписання меморандумів про співробітництво  між Національною асоціацією адвокатів України, Львівським національним університетом імені Івана Франка та між НААУ і Інститутом українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України.

НААУ у роботі круглого столу представляли заступник голови Ради адвокатів України Національної асоціації адвокатів України Валентин Гвоздій та керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик. Вітаючи учасників круглого столу Валентин Гвоздій наголосив на необхідності досліджень історії адвокатури і на основі наукових розробок, зокрема з історії, маємо виховувати нове покоління студентів та адвокатів. Сьогодні маємо будувати нову, європейську адвокатуру, яку неможливо збудувати без історичного досвіду минулих поколінь. Тому важливою є співпраця з науковими інституціями для розробки цих проблем і з навчальними закладами для їхнього впровадження. Заступник голови розповів про діяльність НААУ у цьому напрямку, вів досвід організації органів адвокатського самоврядування інших країн, в тому числі й наукових установ при них, зокрема Польщі, Німеччини, США і залучення цього досвіду для розвитку української адвокатури.

У своєму виступі керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик підкреслила про співпрацю, між Проектом “Історія адвокатури України”, започаткованим у 2011 р. та представленими інституціями, однак з часу створення НААУ це перша така робоча зустріч і дискусія провідних дослідників історії адвокатури України. Вона зазначила, що у 2014 р. році виповнилося 130 років від дня його народження адвоката, президента УНР в екзилі Степана Витвицького, проте жодних урочистостей з цього приводу не було. В 2015 р. - 50 роковини з часу його смерті і НААУ цим заходом вшановує пам'ять провідного адвоката, політика і президента УНР. Доповідач назвала основні напрацювання Центру досліджень адвокатури і права НААУ і окреслила основні наукові напрямки історії, які ще потребують системного дослідження і аналізу.

Проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат історичних наук, доцент Мар’ян Лозинський наголосив на продовженні конструктивної співпраці з Національною асоціацією адвокатів України, особливо у питаннях стажування студентів, впровадження нових дисциплін по адвокатурі та її історії у навчальний план юридичного факультету та схвально прийняв пропозицію НААУ про відкриття в університеті аудиторії імені провідного адвоката.

Директор Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, професор, доктор історичних наук Микола Литвин підкреслив про давню співпрацю у рамках проекту, яку потрібно розширювати і яка повинна бути системною. Інститут має свої напрацювання у цьому напрямку, є захищені кандидатські дисертації про громадсько-політичну діяльність низки адвокатів, однак їхня професійна діяльність не ставала об'єктом наукових досліджень. Тому результатом наукової співпраці між НААУ та Інститутом повинні стати такі наукові дослідження і монографії.

У роботі круглого столу взяли участь провідні науковці і дослідники нових напрямків історії адвокатури. Так цікавою і дещо критичною була доповідь адвоката Михайла Петріва, який одним із перших в Україні почав займатися дослідженнями з історії адвокатури України, є автором низки книг. Доповідач крім своєї основної теми про діяльність адвоката-філателіста Івана Чернявського охарактеризував деякі джерела для дослідження адвокатури регіонів і персоналій, а також наголосив на тому, що праці і книги з історії адвокатури видані НААУ, повинні публікуватися також і в англомовній версії, таким чином про них зможе дізнатися більше коло читачів і науковців за кордоном.

Про важливість наукової розробки напрямків історії адвокатури і вшанування пам'яті адвокатів висловився професор Борис Йосипович Тищик, завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових вчень Львівського національного університету імені Івана Франка.

Тарас Андрусяк (канд. юр. Наук, ЛНУ) та Ольга Швед (канд.іст.наук, НУ “Львівська політехніка”) свої доповіді присвятили постаті адвоката, президента УНР в екзилі Степана Витвицького, висвітлили його громадсько-політичну діяльність та роль у розвитку української правової думки.

Діяльності адвоката і президента ЗУНР Євгена Петрушевича була присвячена цікава доповідь доцента кафедри новітньої історії України Львівського національного університету імені Івана Франка Олега Павлишина, який учасникам круглого столу та у музей адвокатури НААУ подарував книгу спогадів судді Адольфа Слижа.

Портрет корпорації адвокатів проілюстрували доповіді Мар'яни Байдак, Олени Ганусин  та Ольги Лазурко. Про діяльність закарпатських адвокатів — братів Бращайків розповіла Тетяна Безега — кандидат історичних наук, доцент кафедри адміністративного, фінансового, інформаційного та європейського публічного права Ужгородського національного університету, адвокат; про джерельну базу для дослідження тернопільської адвокатури розповів Антон Гловацький.

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Микола Посівнич розповів про особливості захисту адвокатами членів УВО-ОУН 1921–1939 рр. Цей напрямок потребує окремого грунтовного  дослідження і аналізу. Як зазначив доповідач, у цей час було 606 резонансних політичних процесів (арештовано понад 20 тис. осіб, засуджено 2510 осіб), у яких брали участь провідні адвокати, їхня стратегія і тактика захисту буде цікавою сучасним практикуючим адвокатам, студентам, науковцям тощо.

Одним із цікавих і досі недосліджених напрямків в історії адвокатури є напрямок про організацію судочинства і діяльність адвокатів у церковних інституціях. Так, Андрій Ханас, юрист, каноніст (факультет державного і канонічного права Папського Лятеранського Університету (Рим-Ватикан), суддя Трибуналу Львівської митрополії УГКЦ виголосив цікаву доповідь про роль адвоката у церковному судочинстві і канонічному процесі, зосередивши основну увагу на структурі церковних судових інстанцій та на практичних аспектах діяльності так званих “церковних адвокатів”.

Усіма учасниками круглого столу шляхом відкритого голосування була прийнята ухвала круглого столу (рішення прийнято одноголосно), у якій закладаються дуже важливі підвалини для подальшого розвитку не тільки історії, а й адвокатури в цілому і пропонуються важливі проекти для реалізації спільної співпраці, прошу обговорити їх,  окреслити шляхи їх реалізації.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.