14:40 Пт 12.02.21

У НААУ обговорили новели законодавства, що регулює питання оренди державного і комунального майна

print version

Зміни правового режиму оренди державного й комунального майна, які відбулися у 2020 році, запроваджують нові парадигми правовідносин. Законодавчі інновації кардинально змінили процедуру та механізми передачі державного й комунального майна в оренду.

Так, оновлений Закон України «Про оренду державного та комунального майна» встановлює принципово новий порядок передачі державного й комунального майна в оренду, що буде здійснюватися шляхом продажу права оренди на майно державної та комунальної власності на електронному аукціоні в електронній торговій системі, яка включає центральну базу даних та електронні майданчики. 

Зважаючи на важливість зазначених законодавчих змін 11 лютого в НААУ за ініціативою Комітету з питань інвестиційної діяльності та приватизації у співпраці з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях  (далі – РВ ФДМУ) відбувся Круглий стіл на тему: «Законодавчі новації оренди державного майна: практичні аспекти».

Під час заходу представники РВ ФДМУ розповіли про особливості правового регулювання процедури укладання договорів оренди державного майна відповідно до норм  оновленого законодавства, особливості та нюанси продовження строку дії таких договорів, правила передачі майна в оренду через аукціон та без нього, а також порядок проведення аукціону. Зокрема спікери зазначили, що на сьогодні поточні орендарі опинилися в ситуації, коли старий порядок уже не працює, а новий, хоч і був прийнятий, функціонує не повною мірою. Через це орендодавці державного й комунального майна не в змозі приймати рішення щодо довгострокового продовження старих договорів оренди. Саме тому адвокатам, що працюють у цій сфері, необхідно розуміти всю процедуру продовження вже наявних договорів оренди для мінімізації можливих ризиків у подальшому. Крім того, експерти проаналізували типові помилки під час оформлення електронних документів для участі в аукціонах.

Відповідно до нововведень, інформацію про потенційний об’єкт оренди не будуть публікувати в ЗМІ чи інших джерелах оголошення про оренду майна. Уся інформація про це міститиметься  в одній системі — «Prozorro. Продажі». Крім того, відтепер підприємствам, установам й організаціям, що отримали в оренду державне та/або комунальне майно без проведення аукціону, заборонено укладати договори суборенди щодо цього майна.

Нова редакції Закону вводить нові категорії суб’єктів, від яких безпосередньо залежить,  чи буде укладено договір оренди:  балансоутримувач, уповноважений орган управління, представницький орган місцевого самоврядування або визначені ним органи такого представництва.

Також забороняється вимагати від потенційних орендарів здійснювати власним коштом ринкову оцінку майна, що передається в оренду. Ринкова вартість майна визначає баланс попиту на це майно з боку потенційних орендарів.

Спікери закцентували увагу учасників на тому, що новий Закон, на відміну від попереднього, не має переліку істотних умов договору оренди, проте він містить посилання на примірний договір, який затверджується КМУ щодо майна державної власності або представницькими органами місцевого самоврядування – щодо майна комунальної власності.

До заходу долучилися: адвокат, кандидат юридичних наук, Голова Комітету з питань інвестиційної діяльності та приватизації Олександр Задорожний;  член цього ж Комітету, адвокат, доктор юридичних наук, професор Анатолій Коструба; начальник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях Ганна Миргородська; перший заступник начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській областях Анна Калініна та начальник відділу орендних відносин та оціночної діяльності. Управління забезпечення реалізації повноважень у Кіровоградській області Алла Тарасенко.

Представники РВ ФДМУ поділилося своїм досвідом та напрацюваннями щодо оренди державного майна, що є надзвичайно корисним для профільних  адвокатів.

Комітет з питань інвестиційної діяльності та приватизації при НААУ відкритий до діалогу й чекає від адвокатів конструктивних пропозиції стосовно тем круглих столів чи панельних дискусій з питань інвестиційної діяльності та приватизації.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.