12:13 Пн 21.07.25

Відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі: від теорії до практики

print version

Які «за» та «проти» заявлення до відшкодування витрат на послуги адвоката в судовому процесі, які документи необхідно подати, як заперечувати проти стягнення таких витрат і коли суд може зменшити суму?

Ці питання обговорили адвокати під час вебінару, організованого Радою адвокатів Івано-Франківської області спільно з регіональним представником Молодіжного Комітету НААУ – UNBA NextGen Лілією Іванчук. Спікером заходу було запрошено адвокатку Дарʼю Тарасенко.

Спікерка нагадала, що відповідно до п. 14 Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи (КМРЄ)  державам-членам щодо шляхів полегшення доступу до правосуддя (on measures facilitating access to justice) № R(81)7, за винятком особливих обставин сторона, яка виграла справу, в принципі має одержувати від сторони, яка програла справу, відшкодування видатків і витрат, включаючи гонорари адвокатам, котрі вона небезпідставно понесла у звʼязку із провадженням.

Порядок стягнення витрат, пов’язаних з правничою допомогою адвоката, передбачено ст. 134 КАС, ст. 137 ЦПК, ст. 126 ГПК. Касаційний адміністративний суд у справі № 240/32993/23 зазначив (постанова від 23.01.2025), що метою стягнення витрат на правничу допомогу є не тільки компенсація стороні, на користь якої прийняте рішення понесених збитків, але і у певному сенсі спонукає субʼєкта владних повноважень утримуватися від вчинення дій, що в подальшому спричиняють необхідність поновлення порушених прав та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин.

Відновлення фінансової справедливості для клієнта, профілактика порушень закону відповідачем у майбутньому, стимул для відповідача вирішити спір до ухвалення судом рішення – саме ці аргументи, на думку спікерки, повинен наводити для себе адвокат при вирішенні питання, чи стягувати витрати на правничу допомогу, надану клієнту, з опонента. Звісно, можливе й затягування розгляду справи та набрання чинності рішенням суду. Також додатковий час знадобиться для підготовки необхідних документів, а клієнт може бути розчарованим через зменшення судом суми відшкодування.

Водночас, заявити вимогу про відшкодування витрат на послуги адвоката можна у позовній заяві (для відповідача у відзиві на позовну заяву, а для третьої особи – в письмових поясненнях. Для цього необхідно подати до суду:

  • договір з адвокатом;
  • додаток до договору, яким визначено розмір гонорару (якщо такої умови не містить сам договір);
  • опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для фіксованого гонорару не вимагається – згідно з практикою Верховного Суду).

Також рекомендується подавати рахунок на оплату послуг адвоката та квитанцію про оплату послуг адвоката.

Заперечити проти стягнення витрат в повному розмірі можливо з підстав відсутності необхідних документів та несвоєчасності заявлення вимог. Заява ж про зменшення суми компенсації обов’язково має містити обґрунтування, чому розмір заявлених витрат неспівмірний зі складністю справи, ціною позову, обсягом матеріалів у справі, кількістю підготовлених процесуальних документів, кількістю засідань, тривалістю розгляду справи судом тощо.

У разі недотримання вимог частини п’ятої статті 134 КАС суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, однак саме за клопотанням іншої сторони, яка зобов’язана довести неспівмірність  витрат із наданими послугами адвоката.

Однак на практиці суди все частіше самостійно проявляють ініціативу щодо зменшення відшкодування витрат, пов’язаних із наданням правової допомоги адвоката та які стягуються на користь сторони, позовні вимоги якої задоволені судом, відзначила Д.Тарасенко. На її думку, такі дії суду суперечать законодавству, про що зазначила Велика Палата Верховного Суду у справі № 755/9215/15-ц (постанова від 19.02.2020): саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.

Спікерка надала слухачам практичні поради щодо заявлення вимоги про відшкодування витрат на правничу допомогу адвоката, розповіла про особливості стягнення в апеляційній та касаційній  інстанціях, надала зразки процесуальних документів, а також посилання на релевантні судові рішення.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.