16:34 Чт 17.07.25

Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення

print version

Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Таку думку висловив Комітет Національної асоціації адвокатів України з питань аграрного, земельного та довкілевого права у звʼязку із проектом Закону № 13204-1 «Про державне регулювання органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

Необхідність прийняття цього документу його автори обгрунтували потребою гармонізації національного законодавства з новим органічним законодавством Європейського Союзу, а також зобов’язаннями України в межах Угоди про асоціацію з ЄС.

Цікаво, що діючий закон ухвалювався у рік набуття чинності відповідним Регламентом Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 2018/848. Закон, звісно, не враховує останніх змін до Регламенту. Проте, відзначають у НААУ, їх не врахували і у запропонованому проекті.

Тож чи доцільно витрачати ресурси на переписування положень регламентів ЄС у законодавчі акти України, - ставлять запитання адвокати. Бізнес, який є експортно орієнтований для роботи у ЄС, змушений користуватися чинними там регламентами, а не законами України, які не повною мірою імплементуються у нормативних актах України.

Тим більше, що імплементувати положення регламентів складно. Це документи прямої дії, а за змістом вони є комплексними - поєднують нормативні положення про права та обов’язки (в Україні це рівень законів) з чіткими інструкціями до виконання (підзаконні акти).

Відтак, убачається за доцільне прийняти закон, який би дозволив визнавати регламенти частиною національного законодавства. Це буде більш ефективним для формування належної практики застосування, - переконані адвокати, - адже дозволить працювати з оригінальними нормами регламентів, а не їх тлумаченням.

Щодо суті пропонованих у проекті змін, то вони, з одного боку, носять скоріше технічний характер, який може виправити сама практика застосування закону. З іншого, проект жодним чином не враховує деяких важливих змін, про які зазначаєтся у пояснювальній записці.

З повним тестом зауважень і пропозицій до проекту Закону № 13204-1 можна ознайомитися за посиланням.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.