15:54 Ср 14.05.25

РАУ вимагає перевірити справжність листа СБУ про «небезпечну» адвокатуру

print version

Рада адвокатів України звернеться до голови Служби безпеки України Василя Малюка з приводу перевірки інформації про «негативні тенденції інституту адвокатури», яка поширюється від імені СБУ деякими медіа.

Відповідне рішення було ухвалене під час позачергового засідання РАУ 14 травня.

Службовий лист, який став приводом для зібрання, оприлюднив ресурс Ідальня.UA. У документі йдеться про системні заходи, які спрямовані на «забезпечення сталого функціонування інституту адвокатури», що на постійній основі начебто здійснюється Управлінням СБУ у Сумській області. Серед таких заходів називається збір інформації про адвокатів, адвокатські обʼєднання та їхніх клієнтів, виявлення ЗМІ та рекламних агентств, що розміщують рекламу послуг адвокатів (з метою подальшого на них впливу), проведення профілактичної і розʼяснювальної роботи з адвокатами, що на думку СБУ порушують адвокатську етику тощо.

Публікація такої інформації, на думку голови НААУ РАУ Лідії Ізовітової, може бути частиною цілеспрямованої кампанії з дискредитації адвокатури у публічному просторі, яка розпочалася нещодавно у звʼязку із деякими законодавчими ініціативами щодо посилення гарантій адвокатської діяльності. І схоже, що така кампанія, спрямована на делегітимацію ролі адвоката як незалежного захисника, координується тими субʼєктами (представниками грантових структур), які раніше намагалися брати участь у реформуванні судової системи, а нині прагнуть заробити політичні або фінансові дивіденди на темі реформи адвокатури.

Очільниця НААУ звернула увагу на те, що поширення в соціальних мережах «листа Управління СБУ в Сумській області», який оприлюднений без жодних офіційних атрибутів на неідентифікованому ресурсі, вимагає чіткої правової кваліфікації.

Адже у  цьому випадку йдеться, вочевидь, про цілеспрямований вкид — інсинуацію, мета якої полягає в тому, щоб надати недостовірній інформації та деструктивному наративу про «небезпечну адвокатуру» вигляду офіційної позиції державного органу. Це не лише дискредитує інститут правового захисту, а й підриває авторитет органу спеціального призначення, відповідального за державну безпеку України.

Водночас, якщо припустити, що документ був дійсно підготовлений службовцями регіонального органу СБУ, в такому випадку має місце факт розголошення інформації з обмеженим доступом. А зміст інформації, зокрема завдань, які виконують посадові особи, засвідчує факти порушення правоохоронцями Конституції та законів «Про Службу безпеки України», «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також вчинення ними низки злочинів, у тому числі, перевищення службових повноважень та втручання у діяльність захисника.

У звʼязку із цим, член РАУ від Хмельницької області Оксана Каденко нагадала, що незалежність адвокатури забезпечується інституційною відокремленістю.  Правоохоронні органи, зокрема Служба безпеки, не має важелів впливу на інститут адвокатури. У разі ж підтвердження справжності листа, йдеться про пряме втручання в діяльність конституційного інституту.

Але за будь-яких обставин (як установлення факту розміщення фейкової інформації, так і підтвердження достовірності документу) Служба безпеки України повинна в рамках службового розслідування вжити заходів для усунення виявлених порушень та покарання осіб, винних у їх вчиненні.

Таку думку висловила член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук. Вона також запропонувала, аби в СБУ дали правову оцінку законності тим заходам (оперативно-розшуковим, контррозвідувальним), які начебто здійснює регіональний орган стосовно адвокатів та адвокатських обʼєднань.

В частині розʼяснювальної роботи, член РАУ наголосила, що регіональні органи адвокатського самоврядування та Вища школа адвокатури постійно проводять заходи підвищення професійного рівня адвокатів за різними напрямами. Так за 2024-2025 рр. було проведено 74 заходи з військової тематики та 143 - з питань професійної етики. І НААУ могла б організувати навчальні заходи для співробітників СБУ в частині розуміння ними суті, мети та законодавчо визначених завдань діяльності адвокатури. Це б сприяло упередженню порушень стосовно адвокатів.

У звʼязку із явним фактом порушення гарантій діяльності адвокатів та втручання в незалежність органів адвокатського самоврядування, заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій запропонував окремим листом також звернутися до Голови Верховної Ради та міністра юстиції з вимогою негайного початку процедури підписання та наступної ратифікації Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

© 2025 Unba.org.ua Всі права захищені
"Національна Асоціація Адвокатів України". Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному веб-сайті дозволяється за умови посилання на джерело. Інтернет-видання та засоби масової інформації можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео з офіційного веб-сайту Національної Асоціації Адвокатів України на власних веб-сторінках, за умови гіперпосилання на офіційний веб-сайт Національної Асоціації Адвокатів України. Заборонено передрук та використання матеріалів, у яких міститься посилання на інші інтернет-видання та засоби масової інформації. Матеріали позначені міткою "Реклама", публікуються на правах реклами.