"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Як уберегти адвокатську таємницю під час фінмоніторингу, - РАУ визначить алгоритм

Адвокат, як суб’єкт фінансового моніторингу, зобов’язаний подавати Мін’юсту інформацію, пов’язану із протидією відмиванню доходів. Водночас, він так само зобов’язаний зберігати адвокатську таємницю. Як дотримати обидві вимоги законів?
Це питання стало предметом обговорення на засіданні Ради адвокатів України, яке сьогодні проходить в Ужгороді.
Його актуальність пов’язана із тим, що 16 червня Уряд затвердив Порядок здійснення нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення за діяльністю суб’єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснюють Міністерство фінансів, Міністерство юстиції, Міністерство цифрової трансформації (постанова Кабміну №662).
Заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій нагадав, що згідно із Законом «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» адвокати, адвокатські бюро та об’єднання, якщо вони супроводжують операції, визначені у ст. 10 (йдеться про надання юридичних послуг з купівлі-продажу нерухомості та корпоративних прав, управління активами, банківским рахунком, фондами, трастами тощо), є суб’єктами фінансового моніторингу. Відтак, мають забезпечувати організацію та проведення первинного фінансового моніторингу. Це дає можливість виявляти підозрілі фінансові операції (діяльність) та повідомляти про них Державній службі фінансового моніторингу України. Також у такий спосіб держава намагається запобігати використанню послуг адвоката для проведення клієнтами фінансових операцій з протиправною метою.
Державне регулювання у цій сфері та нагляд за діяльністю адвокатських бюро, адвокатських об’єднань та адвокатів здійснюється Мін’юстом. Тож вони у визначених випадках зобов’язані подавати Мін’юсту інформацію, що стосується виконання ними вимог законодавства із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів.
Проте статтею 22 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» закріплено також обов’язок зберігати адвокатську таємницю. Він поширюється не тільки на адвоката, але й його помічника, стажиста та осіб, які перебувають у трудових відносинах з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням. Більше того, цей обов’язок покладено навіть на осіб, стосовно яких припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю. Особи, винні у доступі сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошенні, несуть відповідальність. Також чітко визначено випадки, коли розкриття адвокатом адвокатської таємниці не є порушенням. Зокрема, це подання адвокатом інформації до Держфінмоніторингу.
Порядок здійснення нагляду (постанова №662) визначає процедуру проведення Мін’юстом планових, позапланових, виїзних та безвиїзних перевірок.
«Але ж Мін’юст та його територіальні органи не входять до переліку органів, визначених у ст. 22 Закону про адвокатуру, - зауважив В.Гвоздій, - і розкриття їм інформації, що містить адвокатську таємницю, буде вважатися порушенням. Адже згідно зі ст. 10 Правил адвокатської етики розголошення відомостей, що складають адвокатську таємницю, заборонено за будь-яких обставин. Навіть коли йдеться про спроби органів дізнання, слідства і суду, звісно незаконні, допитати адвоката про обставини, що складають адвокатську таємницю. Як за таких обставин дотримати одночасно вимоги законодавства про адвокатуру та у сфері фінансового моніторингу?»
З одного боку, пунктом 5 Порядку здійснення нагляду визначено, що Мін’юст має співпрацювати з органами самоврядування суб’єктів первинного фінансового моніторингу шляхом обміну інформацією, визначення пріоритетів ризиків і провадження спільної наглядової діяльності.
З іншого, захист професійних та інших прав адвокатів, сприяння забезпеченню гарантій адвокатської діяльності та необхідних умов для ефективного та якісного виконання адвокатами своїх професійних обов’язків є основною метою діяльності Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. Порядок дій з питань забезпечення гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів затверджений рішенням РАУ від 27.07.2013 № 183.
Тож за підсумками обговорення проблеми було вирішено доповнити цей Порядок дій новим розділом, що визначатиме дії адвокатів (як суб’єктів моніторингу), а також органів адвокатського самоврядування під час проведення Міністерством юстиції перевірок з питань фінансового моніторингу.
Документ розроблятимуть комітети НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності та з питань митного та податкового права.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.