Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Всеукраїнська виставка «Адвокати в українському державотворенні» презентована для адвокатів та студентів Львівщини, Тернопільщини і Волині

Всеукраїнська виставка «Адвокати в українському державотворенні» презентована для адвокатів та студентів Львівщини, Тернопільщини і Волині

Адвокатура 13:04 Чт 06.06.19 442 Переглядів Версія для друку

В Україні продовжуються ювілейні заходи до 100-річчя Соборності України.

Національна асоціація адвокатів України в особі Центру досліджень адвокатури і права під егідою керівника Центру Ірини Василик започаткувала презентації Всеукраїнської пересувної виставки «АДВОКАТИ В УКРАЇНСЬКОМУ ДЕРЖАВОТВОРЕННІ».

Виставка складається із 8 банерів і розповідає про: адвокатів – провісників Соборності України; адвокатів – членів Української Центральної Ради та її урядів; адвокатів в урядах Української Держави гетьмана Павла Скоропадського будівничих, адвокатів – будівничих Західно-Української Народної Республіки; адвокатів – діячів Директорії та міністрів Української Народної Республіки; адвокатів – творців Соборної України; адвокатів – президентів у боротьбі за незалежність України та адвокатів-діячів української еміграції.

Виставку презентовано на семінарах з підвищення кваліфікації у Львові та в Луцьку, а також для студентів Тернополя та Волині, де відкриті кабінети історії адвокатури та іменні навчальні аудиторії адвокатів, зокрема у Тернопільському національному педагогічному університеті ім. Володимира Гнатюка та у Східноукраїнському університеті ім. Лесі Українки.

«Період Української революції 1917–1921 років – переломний момент в історії України XX століття. Українці проголосили та відстоювали зі зброєю в руках Українську Народну Республіку – першу українську модерну державність з парламентом, урядом і законодавством, відчули свою соборність, стали державотворчою нацією. Адвокати були активними учасниками боротьби за українську державність. Значна кількість адвокатів займалась громадсько-політичною роботою на місцях – обиралися міськими головами і депутатами органів місцевого самоврядування, обіймали посади у місцевих адміністраціях, розбудовували мережу політичних партій, засновували і розвивали громадські організації –зазначила під час презентацій керівник Центру досліджень адвокатури і права при НААУ Ірина Василик.

Дослідники Центру виявили щонайменше 22 адвокати або помічники адвокатів, які були членами Української Центральної Ради (УЦР) на чолі з Михайлом Грушевським. Серед прізвищ відомих адвокатів – київський міський голова Євген Рябцов, мер Бахмута – Лев Флейшер, міський голова Липівця на Київщині – Василь Химерик, один із засновників Української Центральної Ради і заступник її голови, кооператор і голова правління Українбанку Федір Крижанівський, член УЦРади та директор її канцелярії, згодом знаний учений-історик і правник – Андрій Яковлів, міністр польських справ Української Народної Республіки – Мечислав Міцкевич.

Серед адвокатів – провісників Соборності згадуємо адвоката з Ніжина Олександра Кониського, автора слів духовного гімну українців «Молитва за Україну» («Боже великий, єдиний»); адвоката Іллю Шрага з Чернігова, громадсько-політичного і культурно-освітнього діяча, депутата і керівника української фракції І-ої Державної Думи Російської імперії від Чернігівщини (1906 р.), який був автором законопроекту про автономію України, винесеного на розгляд Думи; адвоката Миколу Міхновського з Харківщини, який ще у 1900 році видав брошуру «Самостійна Україна», адвоката, видавця і публіциста Миколу Дмитрієва.

Крім того, передвісниками соборності стали представники «Адвокатської доби» – періоду національного відродження в Галичині у 80-х роках ХІХ ст., ключову роль в якому відіграли адвокати. Представники цього покоління перетворили Східну Галичину з найвідсталішої з матеріального і культурно-освітнього погляду провінції Австро-Угорської імперії на «П’ємонт» українського національного відродження. Це, зокрема, адвокат Кирило Трильовський, організатор січового та стрілецького руху в Галичині та Буковині, адвокат Кость Левицький – голова українських фракцій у Віденському парламенті та в Галицькому крайовому сеймі, згодом прем’єр міністр ЗУНР; Микола Василько з Буковини, організатор «Буковинського віча», яке висловилося за незалежність; адвокати, Теофіл Окуневський, Степан Федак, Лонгин Цегельський та інші.

В українському державотворенні брали участь такі провідні адвокати Наддніпрянщини, як адвокат Петро Климович з Одеси – організатор і керівник «Просвіти», член Одеської міської управи, протягом багатьох років – гласний (депутат) Одеської міської думи, та міністр фінансів УНР; адвокат Григорій Степура з Хмельниччини, який був в ці роки губернським комісаром Поділля та Харківщини; адвокат Самійло Підгірський з Волині, один із засновників Українського правничого товариства, суддя Київського апеляційного суду УНР; адвокат Федір Матушевський з Черкащини, посол УНР у Греції та багато інших.

З гетьманом Павлом Скоропадським працювали такі адвокати, як міністр освіти і мистецтва, адвокат Микола Василенко; державний секретар Ради Міністрів, адвокат Ігор Кістяковський, міністр торгівлі та промисловості Української Держави, адвокат Сергій Гутник; міністр праці, адвокат Максим Славинський, член Державного Сенату, адвокат Михайло Пухтинський, посол Української Держави у Туреччині – адвокат Олександр Кістяковський.

Акт Злуки 22 січня 1919 року на Софіївському майдані, тобто об’єднання Східної і Західної України, у Києві також проголошували адвокати Лев Бачинський та Лонгин Цегельський, а для дипломатичний місій французькою мовою оголошував соборність Ярослав Олесницький.

Президенти України на еміграції протягом майже 40 років також були адвокати – Андрій Лівицький та Степан Витвицький, які об’єднали усю українську діаспору та зберегли атрибути державності – прапор, державну печатку та президентські клейноди, які повернулися в Україну після проголошення незалежності у 1991 році.

Центр чи не вперше відкриває ці імена під кутом зору ролі адвокатів в українському державотворенні. Як бачимо, попередні поколінні адвокатів проголошували незалежність України, завдання ж сьогоднішнього покоління адвокатів – зберегти її» - наголосила Ірина Василик.

Популярні новини

Вестник:Річний звіт НААУ 2018;
№7-8 серпень 2019 - Вісник;
Партнерська програма 2019;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування