Апеляційний адмінсуд визнав законним невнесення даних до ЄРАУ на підставі нелегітимного свідоцтва КМ КДКА | НААУ

Апеляційний адмінсуд визнав законним невнесення даних до ЄРАУ на підставі нелегітимного свідоцтва КМ КДКА

Cудова практика
11:46 Ср 17.04.19 4449 Переглядів
Версія для друку

Шостий апеляційний адміністративний суд визнав законним невнесення даних до ЄРАУ про адвоката, який отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю у КМ КДКА м. Києва в період заборони видачі таких свідоцтв рішенням РАУ.

Постанова ухвалена 10 квітня 2019 року за позовом адвоката до НААУ. Позивач вважав незаконними дії НААУ щодо вилучення з відкритого доступу публічної інформації стосовно нього з Єдиного реєстру адвокатів України та просив відновити такі дані.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2019 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено в повному обсязі.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку НААУ не було допущено порушень законодавства, а позивачем не надано доказів, які б підтверджували оприлюднення відомостей про нього в ЄРАУ, а також з того, що 13.06.2016 р. позивач звертався із заявою про внесення відомостей щодо нього до ЄРАУ до Ради адвокатів м.  Києва, якою такі відомості були внесені в порушення рішення Ради адвокатів України від 11.06.2016 р. №  156  про заборону вчинення саме таких дій, а також з того, що саме Рада адвокатів України як адміністратор другого рівня наділена повноваженнями щодо вилучення відомостей про особу з ЄРАУ.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на те, що рішення РАУ від 11.06.2016 р. №  156 позбавляє адвокатів можливості здійснювати адвокатську діяльність, що наявність спорів стосовно легітимності КДКА м. Києва не може бути підставою для вилучення відомостей про адвоката з ЄРАУ і що такий захід застосовується лише в разі притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.

Крім того, апелянт зазначив, що Голова НААУ та РАУ особисто привітала його з нагоди Дня адвокатури – він отримав на електронну пошту знеособлене привітання з професійним святом з сайту НААУ, яке було направлено на електронні адреси усім підписникам новин сайту. Отримана ним електронна розсилка, на його думку, заслуговує на увагу в підтвердження викладеної ним правової позиції.

Також апелянт посилався на рішення судів першої та апеляційної інстанції, що, як він вважає, ухвалені за аналогічних обставин та учасників спору.     

Відповідач наполягав на не обґрунтованості доводів апелянта та зазначив, що відомості про нього в ЄРАУ адміністратором другого рівня - РАУ не підтверджувалися на підставі рішення РАУ від 11.06.2016 р. № 156, що забезпечення ведення ЄРАУ здійснюється саме РАУ і що надання витягів з ЄРАУ адміністратором першого рівня - Радою адвокатів у м. Києві без їх підтвердження РАУ з відображенням на сайті НААУ взагалі є наданням недостовірної інформації та суперечить ст. 17 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що відповідає правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 07.11.2018 р. по справі № 607/3128/16-ц.

Апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про те, що законодавством регламентовано двоступеневу процедуру внесення даних про адвокатів до ЄРАУ: адміністратором першого рівня - Радою адвокатів регіону та адміністратором другого рівня - РАУ, якій надано повноваження здійснювати контроль за діяльністю рад адвокатів регіонів щодо внесення даних до ЄРАУ, надання витягів з ЄРАУ та забезпечення ведення офіційного веб-сайту НААУ.

При цьому, виключно після затвердження саме РАУ даних, внесених до ЄРАУ радою адвокатів регіону, вони набувають статусу відомостей (інформації), стають активними та відкритими і підлягають оприлюднення на офіційному веб-сайті НААУ.      

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2018 р. по справі № 607/3128/16-ц.

Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що дані про позивача як адвоката були внесені до ЄРАУ лише Радою адвокатів м.  Києва, тобто адміністратором першого рівня, але РАУ затверджені не були, відповідно статусу відомостей (інформації) у розумінні Закону № 5076-VI та Порядку № 26 не набули та оприлюднення на офіційному веб-сайті НААУ не підлягали.      

Разом з тим, витяг з ЄРАУ від 13.06.2016 р. № 012430, виданий Радою адвокатів м. Києва, на який посилається апелянт, не підтверджує завершення вищезазначеної законодавчо визначеної процедури внесення відомостей про адвоката до ЄРАУ та їх оприлюднення на офіційному веб-сайті НААУ як активних та відкритих, а вказує на вчинення регіональною радою певних дій як адміністратором першого рівня. Тобто, такий витяг не є належним і допустимим доказом щодо предмету доказування у цій справі, а жодних інших доказів ані до суду першої інстанції, ані в ході апеляційного провадження апелянтом надано не було.

При цьому, апеляційний суд зазначає, що на момент звернення позивача до Ради адвокатів м. Києва із заявою щодо внесення до ЄРАУ даних про нього РАУ вже було прийнято рішення від 11.06.2016 р. № 154, яким було заборонено саме Раді адвокатів м. Києва вносити до ЄРАУ відомості про осіб, які отримали які отримали свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю на підставі свідоцтв про складення кваліфікаційного іспиту, виданих неповноважним органом - Київською міською КДКА, починаючи з 12.10.2012 р.

Отже, заборона, встановлена зазначеним рішенням РАУ поширювалася на внесення Радою адвокатів м. Києва відомостей про позивача до ЄРАУ і доказів, які б підтверджувати визнання в порядку, визначеному законодавством, даного рішення РАУ протиправним та/або його скасування, позивачем суду не надано.

Разом з тим, у відповідності до вимог Закону № 5076-VI рішення РАУ  від 11.06.2016 р. № 154 було обов'язковим для виконання зазначеною радою адвокатів регіону і саме РАУ надано повноваження здійснювати контроль за діяльністю рад адвокатів регіонів, тобто й Ради адвокатів м. Києва, щодо внесення даних до ЄРАУ та надання витягів з ЄРАУ.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відомості про позивача взагалі не підлягали внесенню Радою адвокатів України до ЄРАУ, а в разі їх виявлення - підлягали негайному вилученню також саме РАУ як адміністратором другого  рівня.

Більш того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що повноваження здійснювати контроль за діяльністю рад адвокатів регіонів щодо внесення даних до ЄРАУ, надання витягів з ЄРАУ та забезпечення ведення офіційного веб-сайту НААУ надано безпосередньо Раді адвокатів України.

Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, приймаючи до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену у зазначеній постанові від 08.11.2018 р. щодо адміністративної юрисдикцій даного спору, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову у цій справі.

Доводи апелянта про те, що рішення РАУ від 11.06.2016 р. № 156 позбавляє адвокатів можливості здійснювати адвокатську діяльність, апеляційний суд до уваги не приймає, оскільки дане рішенні РАУ не є предметом спору у цій справі, відповідні позовні вимоги у суді першої інстанції не заявлялися і згідно з ч. 5 ст.  308 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Твердження апелянта про те, що наявність спорів стосовно легітимності КДКА м. Києва не може бути підставою для  вилучення відомостей про адвоката з ЄРАУ, що такий захід застосовується лише в разі притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, є необґрунтованими з огляду на вищезазначене.

Посилання апелянта на те, що Голова НААУ та РАУ особисто привітала його з нагоди Дня адвокатури, жодним чином не підтверджують наявності правових підстав для задоволення  його позову у цій справі і до уваги судом не приймаються.

Проаналізувавши всі доводи апелянта, колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, яким повно і правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Суд постановив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлено 10 квітня 2019 року.

Популярні новини

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 1178

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 1338

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 1612

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 2871

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3463

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 7973

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 7464

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 8398

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл