Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - РАУ закликала нардепів не підтримувати законопроект 9055 через загрози конституційним правам громадян

РАУ закликала нардепів не підтримувати законопроект 9055 через загрози конституційним правам громадян

Звернення 14:00 Пн 03.12.18 1415 Переглядів Версія для друку

Рада адвокатів України звернулася до народних депутатів із закликом не підтримувати проект закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055 через загрози конституційним правам громадян.

Звернення прийнято на позачерговому засідані РАУ.

У зверненні РАУ вказано на те, що законопроект 9055 приховує небезпечні наміри руйнування конституційних механізмів захисту  прав і свобод громадян. Ідеться насамперед про права на судовий захист, вільного вибору захисника своїх прав та ефективну професійну правничу допомогу. За змістом частини другої статті 64 Конституції України ці права не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану. Саме право на правничу допомогу є гарантією реалізації інших конституційних прав і свобод, їх утвердження й захисту за допомогою правосуддя.

Конституцією визначено, що адвокатура має виключне право на представництво в судах, насамперед, у кримінальних провадженнях. Проте, можливості адвоката здійснювати захист у законопроекті поставлені у залежність від довільного рішення суду. Так, зловживання процесуальними правами передбачає можливість позбавлення адвоката права на заняття адвокатською діяльністю за ініціативою суду. Такі підходи виключать принципи взаємної поваги, рівності і змагальності учасників правосуддя.

Відсутність визначених критеріїв для застосування суддями цього нового виду дисциплінарної відповідальності адвокатів перекреслить право громадян на вільний вибір захисника.

Цей вибір обмежуватиме іще одна новела законопроекту, яка дає повноваження слідчому і прокурору залучати адвоката у справу, де працює інший адвокат за угодою, не погоджуючи таке рішення з клієнтом. Таким чином, законопроект створює широкі можливості для відсторонення адвокатів від судових процесів. З такою маріонетковою роллю адвокатів громадяни опиняться беззахисними перед обвинуваченням та неспроможними відстояти свої права.  

Відтак, реалізація положень законопроекту № 9055 щодо посилених дисциплінарних стягнень за зловживання правом на адвокатський запит, процесуальними правами позбавить будь-яких реальних гарантій захисту фундаментальних прав і свобод людини, які закріплені у Розділі ІІ Основного закону України.

У разі прийняття цього законопроекту Україна втратить перспективи утвердження незалежної судової влади і адвокатури, які є ключовими ознаками правової держави. Конституційні права громадян, гарантовані Коституцією України,  Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод перетворяться на декларації.

Наведене, безумовно, потягне за собою чисельні звернення як до національних судових інституцій, так і до відповідних міжнародних судових установ, органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, зокрема, Європейського суду з прав людини.

Наразі, суспільство спостерігає за спробами тиску на народних депутатів з метою схвалення законопроекту у профільному Комітеті, навіть за відсутності кворуму, та подальшого включення законопроекту до порядку денного Верховної Ради всупереч вимогам Регламенту.

У зв’язку з цим обгрунтоване занепокоєння викликають спроби підмінити критичну думку адвокатської спільноти схвальними заявами громадських організацій, за якими стоять працівники правоохоронних органів та судів. Замість відкритої професійної дискусії відбувається політизація реформи адвокатури. Складовою цього процесу є дискредитаційна інформаційна кампанія проти НААУ. Такі кроки не можна інакше розцінювати як подальшу спробу відсторонити адвокатуру від участі в реформі з політичних мотивів та у порушення міжнародних стандартів.

Приписи Основних принципів ООН щодо ролі адвокатів (14 грудня 1990 року), Хартії основних принципів європейської юридичної професії та Кодексу поведінки європейських адвокатів передбачають, що професійна організація адвокатів має бути залучена до процесу напрацювання змін до національного законодавства про адвокатуру. 

РАУ наполягає на тому, що законопроект має пройти експертизу Венеціанської комісії аналогічно до того, як це було зроблено при прийнятті чинного закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Експертні звіти, виконані в рамках проектів офісу Ради Європи в Україні, не можуть підмінити висновки Венеціанської комісії, оскільки не презентують офіційну позицію Ради Європи, а лише особисту думку  окремих експертів.

«За таких обставин закликаємо Вас не підтримувати проект Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055 та повернутися до демократичних процедур допрацювання цього законопроекту з обов’язковим урахуванням думки Національної асоціації адвокатів України, положень альтернативних законопроектів №№9055-1 та 9055-2»,  - ідеться у зверненні.

Адвокатура України закликає організувати дискусію щодо нової редакції проекту закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” у демократичний, прозорий і професійний спосіб. Адже цей закон стосується не лише  45 тисяч українських адвокатів, а всіх громадян України. Саме такий підхід надасть можливість здійснювати реформу адвокатури із дотриманням міжнародних стандартів регулювання адвокатської професії та захисту прав людини, сприяти утвердженню конституційного права громадян на професійну правничу допомогу та вільний вибір захисника, посилювати інструментарій захисту прав, свобод і законних інтересів громадян.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Популярні новини

Вестник:№5 травень 2019 - Вісник;
Партнерська програма 2019;
Річний звіт НААУ 2017;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування