Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради | НААУ

Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради

Різне
10:17 Вт 27.09.16 1193 Переглядів
Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України стурбована системним порушенням діючого законодавства при вчиненні процесуальних дій органом досудового розслідування щодо адвокатів. Зокрема, ідеться про порушення власне гарантій адвокатської діяльності.

Ситуація, що склалась, потребує створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів порушення гарантій адвокатської діяльності в Україні, що має наслідком тиск на адвокатів, необґрунтоване порушення кримінальних проваджень у зв’язку із професійною діяльністю адвокатів, проведення обшуків за місцем здійснення професійної діяльності.

Про таку позицію заявила член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк. Вона роз"яснила, що у відповідності до ст..44, 45 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат в Україні має соціально-правовий статус (ст. ст.. 2-4 Закону), який відносить його до спеціального суб’єкту кримінального процесуального права, та його діяльність до об’єкту кримінального права (ст. 397, 398, 400 КК).

Спеціальним законом (ст. 23 Закону) регламентований порядок вчинення процесуальних дій щодо спеціального суб’єкту у зв’язку із підозрою у вчинення ним будь-якого кримінального правопорушення, передбаченою спеціальною частиною кримінального закону.

Разом з тим, «адвокатська діяльність» - це правовий термін, який визначений ст. 1, 3 Закону, та розуміється як законна професійна діяльність особи із спеціальним статусом, на підставі законодавства України. Тобто, закон визначає три основних елементи статусу адвоката – соціальний (незалежна професійна діяльність само зайнятої особи), правовий – діяльність, як така, можлива лише у межах правового поля, та спеціальний – держава узяла на себе гарантії професійної діяльності адвоката. Останнє передбачає, у тому числі, і належний рівень компетенції та відповідальність органу досудового розслідування та суду при вчиненні дій щодо адвоката.

Тобто, адвокатська діяльність, яка захищена державними гарантіями, не може бути приводом до підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки вона є законною де-юре (ст.. 3 Закону). Порушення закону адвокатом можливе лише за умови виходу ним за межі правового поля, та вчинення дій, за які настає відповідальність (дисциплінарна адміністративна, кримінальна). У такому випадку, він діє не як адвокат, а як громадянин із спеціальним правосуб’єктним статусом.

Обгрунтування органом досудового розслідування підстав для проведення обшуку, або інших процесуальних дій, зокрема тим, що «адвокат вчинив правопорушення під приводом здійснення професійної діяльності», не витримує ніякої критики, та констатує некомпетентність представників досудового розслідування та слідчих суддів, які задовольняють клопотання сторони обвинувачення, та вчинення ними посадових злочинів щодо особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, яка забезпечена конституційним гарантіями (ст. 59 Конституції).

Разом із тим, ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначене поняття потенційного конфлікту інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Та реального конфлікту інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З огляду на прийняті органом досудового розслідування рішення, та вчинення процесуальних дій щодо адвокатів, у переважній більшості випадків, може йти мова про реальний конфлікт інтересів, враховуючи, що адвокатська діяльність пов’язана безпосередньо із процесуальною противагою стороні обвинувачення.

При цьому, слід розрізняти статус адвоката у суспільно-правових взаємовідносинах, та його діяльність, яка забезпечена конституційними гарантіями, а тому, посягання на ці гарантії є посадовим злочином, за який настає кримінальна відповідальність. Вилучення адвокатського досьє та інших інформаційних носіів не допустимо з позиції не втручання у адвокатську діяльність, та є злочинним впливом на правову позицію сторони захисту у кримінальному процесі.

 

Популярні новини

Дискусія

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому…

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

17:58 Ср 17.04.24 1145

Cудова практика

Трудові спори у 2024 році: на що звертає увагу ВС

Зменшення замовлень у підприємства після введення воєнного стану на території України не свідчить про неможливість роботодавця забезпечити роботою працівника, тому призупинення трудового договору з ним є незаконним.

17:28 Вт 16.04.24 2590

Анонс

Про нові правила фінмоніторингу у ЄС розповідають адвокатам ELF та CCBE

У Європейському Союзі завершується робота над пакетом змін з питань фінансового моніторингу. Тож незабаром наберуть чинності оновлені правила запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Чого слід чекати?

14:54 Вт 16.04.24 2681

Законодавство

Свідоцтво адвоката пропонують викладати у Дію - проект закону

Зважаючи на досвід розміщення документів у Єдиному державному веб порталі електронних послуг, у Верховній Раді пропонують закріпити можливість відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката на порталі Дія.

17:14 Пн 15.04.24 4313

Привітання

У другому Турнірі із судових дебатів визначено переможців

Молодіжний Комітет НААУ – UNBA NextGen оголосив переможців другого Турніру із судових дебатів, участь у якому брали студенти юридичних вишів.

16:36 Пн 15.04.24 4266

Законодавство

Адвокати знайшли юридичний ляп в останніх змінах до КПК

Через помилки у юридичній техніці, що були допущені під час внесення чергових змін до Кримінального процесуального кодексу, можуть порушуватися права осіб, що тримаються в установах попереднього ув’язнення або виконання покарань.

13:32 Пн 15.04.24 4442

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 8537

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 8818

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл