Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради

Порушення гарантій адвокатської діяльності має розслідувати спеціальна тимчасова комісія Верховної Ради

Адвокатура 10:17 Вт 27.09.16 554 Переглядів Версія для друку

Національна асоціація адвокатів України стурбована системним порушенням діючого законодавства при вчиненні процесуальних дій органом досудового розслідування щодо адвокатів. Зокрема, ідеться про порушення власне гарантій адвокатської діяльності.

Ситуація, що склалась, потребує створення у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів порушення гарантій адвокатської діяльності в Україні, що має наслідком тиск на адвокатів, необґрунтоване порушення кримінальних проваджень у зв’язку із професійною діяльністю адвокатів, проведення обшуків за місцем здійснення професійної діяльності.

Про таку позицію заявила член Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Ганна Боряк. Вона роз"яснила, що у відповідності до ст..44, 45 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат в Україні має соціально-правовий статус (ст. ст.. 2-4 Закону), який відносить його до спеціального суб’єкту кримінального процесуального права, та його діяльність до об’єкту кримінального права (ст. 397, 398, 400 КК).

Спеціальним законом (ст. 23 Закону) регламентований порядок вчинення процесуальних дій щодо спеціального суб’єкту у зв’язку із підозрою у вчинення ним будь-якого кримінального правопорушення, передбаченою спеціальною частиною кримінального закону.

Разом з тим, «адвокатська діяльність» - це правовий термін, який визначений ст. 1, 3 Закону, та розуміється як законна професійна діяльність особи із спеціальним статусом, на підставі законодавства України. Тобто, закон визначає три основних елементи статусу адвоката – соціальний (незалежна професійна діяльність само зайнятої особи), правовий – діяльність, як така, можлива лише у межах правового поля, та спеціальний – держава узяла на себе гарантії професійної діяльності адвоката. Останнє передбачає, у тому числі, і належний рівень компетенції та відповідальність органу досудового розслідування та суду при вчиненні дій щодо адвоката.

Тобто, адвокатська діяльність, яка захищена державними гарантіями, не може бути приводом до підозри у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки вона є законною де-юре (ст.. 3 Закону). Порушення закону адвокатом можливе лише за умови виходу ним за межі правового поля, та вчинення дій, за які настає відповідальність (дисциплінарна адміністративна, кримінальна). У такому випадку, він діє не як адвокат, а як громадянин із спеціальним правосуб’єктним статусом.

Обгрунтування органом досудового розслідування підстав для проведення обшуку, або інших процесуальних дій, зокрема тим, що «адвокат вчинив правопорушення під приводом здійснення професійної діяльності», не витримує ніякої критики, та констатує некомпетентність представників досудового розслідування та слідчих суддів, які задовольняють клопотання сторони обвинувачення, та вчинення ними посадових злочинів щодо особи, що здійснює незалежну професійну діяльність, яка забезпечена конституційним гарантіями (ст. 59 Конституції).

Разом із тим, ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначене поняття потенційного конфлікту інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень. Та реального конфлікту інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

З огляду на прийняті органом досудового розслідування рішення, та вчинення процесуальних дій щодо адвокатів, у переважній більшості випадків, може йти мова про реальний конфлікт інтересів, враховуючи, що адвокатська діяльність пов’язана безпосередньо із процесуальною противагою стороні обвинувачення.

При цьому, слід розрізняти статус адвоката у суспільно-правових взаємовідносинах, та його діяльність, яка забезпечена конституційними гарантіями, а тому, посягання на ці гарантії є посадовим злочином, за який настає кримінальна відповідальність. Вилучення адвокатського досьє та інших інформаційних носіів не допустимо з позиції не втручання у адвокатську діяльність, та є злочинним впливом на правову позицію сторони захисту у кримінальному процесі.

 

Популярні новини

Вестник:№7 серпень 2019 - Вісник;
Партнерська програма 2019;
Річний звіт НААУ 2017;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування