РАУ поінформувала посольства та міжнародні організації про відступ від європейських стандартів та Конституції внаслідок прийняття законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055 | НААУ

РАУ поінформувала посольства та міжнародні організації про відступ від європейських стандартів та Конституції внаслідок прийняття законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055

Законодавство
12:25 Ср 05.12.18 1833 Переглядів
Версія для друку

РАУ поінформувала посольства та міжнародні організації про ризики відступу від європейських стандартів та порушення Конституції внаслідок прийняття законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055.

Рішення Ради адвокатів України прийнято 3 грудня.  

«У разі прийняття цього законопроекту Україна втратить перспективи утвердження незалежної судової влади і адвокатури, які є ключовими ознаками правової держави. Конституційні права громадян, гарантовані Конституцією України,  Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод перетворяться на декларації.  Конституція гарантує кожному право на професійну правничу допомогу та вільний вибір захисника. Законопроект №9055 перетворить на декларації обидві конституційні статті. Реалізація положень законопроекту № 9055 щодо посилених дисциплінарних стягнень за зловживання правом на адвокатський запит, процесуальними правами позбавить будь-яких реальних гарантій захисту фундаментальних прав і свобод людини, які закріплені у Розділі ІІ Основного закону України.  

 Стратегічно, наслідками прийняття законопроекту №9055 стане погіршення міжнародного іміджу України, фактична неможливість виконання міжнародних угод та договорів, насамперед Угоди про асоціацію з Євросоюзом, втрата позицій у міжнародних рейтингах демократії та інвестиційної привабливості України», - ідеться у листі до іноземних партнерів.

Рада адвокатів України повідомила, що проти законопроекту систематично виступають вищі та регіональні органи адвокатського самоврядування, які представляють понад 45 тисяч українських адвокатів. Авторитетні правозахисні організації Українська Гельсінська спілка з прав людини та Харківська правозахисна група зробили спільну заяву щодо проекту Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055, де закликали зупинити проходження законопроекту через ризики  для безперешкодного здійснення адвокатської діяльності. 

14.11.2018 Головне науково-експертне управління Верховної Ради надало висновок, яким рекомендує повернути законопроекту суб”єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.

21.11.2018 Комітет Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції визнав законопроект корупціогенним.

Незважаючи на такі негативні оцінки та застереження, тривають спроби прийняти законопроект у Верховній Раді без жодних змін. Із ЗМІ відомо про спроби тиску на окремих членів Комітету з питань правової політики та правосуддя. Вчиняються спроби відсторонити адвокатуру України від участі в обговоренні законопроекту в комітетах Верховної Ради та інформаційному просторі. Розгорнута дискредитаційна інформаційна кампанія проти Національної асоціації адвокатів України», - ідеться у зверненні РАУ.

У листі до іноземних партнерів повідомлено про тиск на адвокатів з боку посадових осіб Адміністрації Президента. В результаті було отримано підписи під зверненням до парламенту від двадцяти юридичних фірм, але повідомлення про це було синхронно поширено через ЗМІ від імені прес-служби Президента.  

РАУ занепокоєна тим, що владою організовано спроби заблокувати професійну відкриту публічну дискусію щодо законопроекту №9055, замовчати його ризики для конституційних прав громадян, ігнорувати позицію адвокатської спільноти щодо реформи адвокатури. Знехтувано і необхідністю отримати висновок Венеціанської комісії, думку якої підмінено звітом експертів одного з проектів Ради Європи в Україні. 

НААУ вважає, що реформа адвокатури має здійснюватися із дотриманням міжнародних стандартів регулювання адвокатської професії та захисту прав людини. Зміни до профільного законодавства мають сприяти утвердженню конституційного права громадян на професійну правничу допомогу та вільний вибір захисника, посилювати інструментарій захисту прав людини.

З урахуванням приписів Основних принципів ООН щодо ролі адвокатів (14 грудня 1990 року), Хартії основних принципів європейської юридичної професії та Кодексу поведінки європейських адвокатів, Спільного висновку Венеціанської комісії та Директорату правосуддя і захисту людської гідності Генерального Директорату з прав людини і верховенства права Ради Європи, резолюцій ПАРЄ щодо України, така ситуація викликає занепокоєння щодо щирості проголошених цілей судової реформи. Рада адвокатів України вбачає ризики для утвердження в Україні принципів верховенства права, незалежності системи правосуддя, гарантованості права кожного громадянина на професійну правничу допомогу, а також дотримання ключових цінностей адвокатської професії, якими є незалежність, самоврядність та саморегулювання.

 

 

Популярні новини

Гарантії діяльності

Ототожнення адвоката з клієнтом: хто відповідальний?

Починаючи від злочинів проти статевої свободи неповнолітніх і закінчуючи воєнними злочинами, особи, які підозрюються у їх вчиненні, майже ніколи не укладають договорів про надання правничої допомоги з адвокатами.

11:43 Пт 29.03.24 545

БПД

В Омбудсмана занепокоєні станом системи БПД

Секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини готовий долучитися до опрацювання розроблених у Національній асоціації адвокатів України пропозицій змін до нормативно-правових актів, які покращать стан функціонування системи безоплатної правничої допомоги.

18:54 Чт 28.03.24 1506

Анонс

Українських адвокатів запрошують на стажування до Німеччини

Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

13:42 Чт 28.03.24 1897

БПД

Зупинення кримінального провадження блокує виплати адвокатам БПД…

В разі зупинення кримінального провадження надання правничої допомоги підозрюваному фактично припиняється, оскільки в ній немає безпосередньої потреби. Втім, у Законі «Про безоплатну правничу допомогу» відповідна підстава для припинення надання безоплатної вторинної правничої допомоги відсутня.

17:34 Ср 27.03.24 3182

Гарантії діяльності

Коли суди ігнорують гарантію вільного вибору захисника

Якщо захист в кримінальному провадженні є успішним, сторона обвинувачення інколи намагається за підтримки суду «підмінити» захисника в окремих процесуальних діях. Для цього призначаються адвокати системи БПД.

14:23 Вт 26.03.24 4756

За кордоном

Оформлення паспортів за кордоном: про що варто знати українцям?

Через воєнні дії в Україні понад 180 тисяч українських громадян перебувають на території Великої Британії. Консульства України в цій країні надають всіляку підтримку українцям, в тому числі, і в оформленні паспортів.

13:08 Вт 26.03.24 4919

Взаємодія

Омбудсман за підтримки НААУ надаватиме правничу допомогу –…

Пілотний проект із надання професійної правничої допомоги громадянам п’яти регіонів України започаткували в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

10:17 Вт 26.03.24 4084

Гарантії діяльності

Адвокати знайшли порушення гарантій захисту у процедурі in absentia

З початком повномасштабного вторгнення істотно зросла кількість злочинів проти основ національної безпеки. Оскільки підозрювані частіше за все знаходяться за межами України, розслідування здійснюється in absentia із залученням адвокатів системи БПД.

15:42 Пн 25.03.24 4714

Вестник:№1-2 січень-лютий 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл