Медійний і політичний компонент стали домінувати над нормами права в резонансних справах — Лідія Ізовітова | НААУ

Медійний і політичний компонент стали домінувати над нормами права в резонансних справах — Лідія Ізовітова

Різне
11:49 Пт 21.09.18 3566 Переглядів
Версія для друку

Голова Наау Лідія Ізовітова бере участь у спільному засіданні Ради суддів України, Ради прокурорів України, НААУ, Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини.

У своєму виступі Голова НААУ констатувала зростання кількості порушень прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності.

Ми відчуваємо перманентне посилення тиску на адвокатів”, - констатувала Лідія Ізовітова.

Відповідно до тематичного Звіту НААУ, в єдиному реєстрі досудових розслідувань з 2013 року - 1 162 рази внесено відомості про порушення прав адвокатів. З них 75% - по ст. 397 Кримінального кодексу, втручання в діяльність адвоката. 21% - погроза або насильство щодо адвоката. При цьому провадження не розслідуються, а у понад половині випадків — закриваються.

“З 2013 року сталося 8 вбивств адвокатів, і ми пов”язуємо це з їхньою професійною діяльністю”, - сказала Голова НААУ.

Стосовно адвокатів проводяться незаконні обшуки, при цьому слідчі судді надають дозволи на такі обшуки у порушення прав адвокатів як спеціальних суб”єктів. Дані Єдиного реєстру адвокатів України є у відкритому доступі, але ані судді, ані прокурори не звіряються з даними реєстру, аби встановити, що в конкретних випадках ідеться про адвоката, права і інтереси якого захищені Конституцією і законом.

“Судовий контроль бажає кращого, адже слідчі судді часто нехтують правами адвокатів. При діючому єдиному реєстрі адвокатів ані судді, ані прокурори не приділяють хвилини, щоб переконатися, що є спеціальний суб”єкт”, - сказала Лідія Ізовітова.

Поширеною практикою є ототожнення адвоката з клієнтом, при цьому не тільки в публічних коментарях та інформаційному просторі. Відкриваються провадження, де адвокат ідентифікується як учасник злочинного угруповання, разом із своїм клієнтом.

Застосування законодавства не гарантує адвокатам реальне дотримання їхніх прав.

Коли приймали КПК у 2012 році і не передбачили окремої статті про права адвокатів а лише про обов”язки, нам весь час говорили, що ми маємо ті ж права, що і підозрюваний і обвинувачений, і ніби це добре, бо права людини ширше. Це розуміли законодавці, і не розуміють ті, хто застосовує цей Кодекс. Сьогодні це — проблема”, - сказала Лідія Ізовітова.

Окрім того, передбачено, що в одному провадженні може бути не більше 5 адвокатів, а кількість прокурорів не обмежена. “Як говорить КПК, захисників у суді може бути не більше 5. А прокурорів скільки може бути ? А не визначено — хоч вся прокуратура”, - прокоментувала Голова НААУ.

Голова НААУ наголосила на тому, що “сьогодні представники кожної інституції — і адвокатури, і прокуратури, і судової влади — відчувають професійні ризики”.

До розгляду учасників спільного засідання роздано рішення РСУ №45 “Щодо заходів для забезпечення дотримання принципу рівності перед судом і законом”. Рішення стосується притягнення до кримінальної відповідальності судді Київського районного суду м. Полтави за постановлення завідомо неправосудного рішення.

“Реакція на це рішення судді і подальші події, а саме, політичні коментарі керівництва Генеральної прокуратури, дезінформація суспільства, переслідування судді шляхом відкриття кримінального провадження — все це стало логічним продовженням тенденції порушення принципів рівності і змагальності сторін, верховенства права”, - сказала Голова НААУ.

Хоча Конституція передбачає, що судді є незалежними і керуються в своїй діяльності принципом верховенства права, цей запобіжник не спрацював. Фактично, у громадській думці суддів поділено за політичним критерієм належності до влади минулої чи діючої, а самі судді не відстоюють себе як самостійну гілку влади.

Голова НААУ наголосила на тому, що адвокатуру турбує така ситуація в судовій системі.

Адвокатурі для захисту прав людей потрібний незалежний суд”, - констатувала Голова НААУ.

Проте, політики і державні діячі дають публічні оцінки рішенням судів та кримінальним провадженням, що суперечить як національному законодавству, зокрема, презумпції невинуватості, так і практиці ЄСПЛ. Позиція Європейського суду з прав людини у кількох рішеннях вважає порушенням Конвенції публічні заяви посадових осіб державних органів стосовно проваджень, які тривають, якщо ці заяви спонукають громадськість до думки про винуватість підозрюваного та наперед суду оцінюють факти і докази.

Медійний і політичний компонент стали домінувати над нормами права в резонансних справах. Результат може бути катастрофічним для правосуддя і прав людей, які ми захищаємо”, - сказала Лідія Ізовітова, наголосивши на тому, що від публічних коментарів такого характеру необхідно утриматися.

Водночас, у ситуації із суддею Антоновим так не сталося.

“Коли в день винесення судового рішення орган, який адмініструє ЄРДР, який вносить відомості в ЄРДР, говорить про те, що суддю уже визначено винуватим, то, по-перше, це порушення презумпції невинуватості. По -друге, це порушення верховенства права і це тиск на тих суддів, які мають розглядати справу в апеляційному порядку. Це і тиск на суддю, який розглядав цю справу, і тиск на громадськість”, - сказала Голова НААУ.

Якщо ця справа буде розглядатися у ЄСПЛ, то рішення про те, що суддя діяв під тиском державних посадових осіб, буде очевидним.

Голова НААУ запропонувала створити моніторингову групу з представників кожної з інституцій-учасників спільного засідання з реалізації Резолюції, яка буде прийнята за підсумками засідання.

Фото Євген Король

Популярні новини

Взаємодія

Для надання правничої допомоги Данська рада у справах біженців…

В рамках власних проектів з допомоги біженцям та внутрішньо переміщеним особам, Данська рада у справах біженців (ДРБ) залучатиме фахівців Національної асоціації адвокатів України до надання правничої безоплатної допомоги громадянам України.

17:52 Ср 24.04.24 625

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 809

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 1084

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 2346

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3453

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 7955

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 7463

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 8395

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл