Вийшла друком нова монографія "Адвокати у судочинстві ранньомодерної держави Гетьманщини" | НААУ

Вийшла друком нова монографія "Адвокати у судочинстві ранньомодерної держави Гетьманщини"

Різне
13:12 Пн 07.08.17 4949 Переглядів
Версія для друку

5 серпня 2017 р. на засіданні Ради адвокатів України керівник Центру досліджень адвокатури і права при НААУ Ірина Василик презентувала нову історичну монографію "Адвокати у судочинстві ранньомодерної держави Гетьманщини".

Цим виданням Центр досліджень адвокатури і права започаткував монографічну серію "Загальна історія адвокатури".

Автори книги - доктор історичних наук, професор Віктор Брехуненко та кандидат історичних наук Іван Синяк на основі судових справ та документів з архівів Києва, Варшави і Кракова довели, що в період Гетьманщини адвокатура не тільки існувала, а й була важливим правовим інститутом, існувала змагальність процесу.

Їхнє дослідження грунтується на основі джерел з Центрального державного історичного архіву України у місті Києві, матеріалів Інституту рукописів Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, відділу рукописів Національної бібліотеки у Варшаві та рукописів Бібліотеки Польської національної академії наук у Кракові. Окрім того, вперше в історіографії показано персональний склад та соціальне походження адвокатів Гетьманщини; проаналізовано ознаки становлення професійної адвокатури; з’ясовано законодавче поле діяльності адвокатів; досліджено роль адвоката у судовому процесі Гетьманщини та «адвокатські будні». Автори також проаналізували промови адвокатів на судових засіданнях того часу. Дослідникам вдалося віднайти 135 адвокатів цього періоду, встановити їхнє соціальне становище, походження, клієнтів та справи, у яких вони були захисниками. Серед них стало відомо про адвокатів, які представляли в судах інтереси гетьманів Кирила Розумовського, Павла Полуботка, Михайлівського золотоверхого монастиря, Софії Київської, Києво-Печерської Лаври тощо.

У додатках уміщено список встановлених адвокатів, а також вводяться до наукового обігу шляхом археографічної публікації документи, які віддзеркалюють специфіку адвокатської діяльності середини XVII–XVIIІ ст. У книзі міститься великий масив судової документації з архівів та бібліотек Києва, Варшави і Кракова. Видання розраховано на професійну аудиторію - адвокатів, істориків, науковців та студентів.

Керівник Центру Ірина Василик у своєму виступі наголосила на тому, що за 25 років незалежності України адвокатура часів Гетьманщини не ставала об'єктом фахових наукових досліджень провідних наукових установ та профільних вузів.

“Національна асоціація адвокатів України, дбаючи про створення оптимальних умов для всебічного розвитку нашої професії та її конкурентноздатності у світовому вимірі, ініціювала кілька серій наукових досліджень з історії української адвокатури. Глибокому вивченню будуть піддані адвокатські практики кожного з історичних періодів їхнього існування. Окрім праць із загальної історії адвокатури, планується підготувати окремі монографії про особливості розвитку адвокатської справи в різних українських регіонах, розкрити діяльність провідних адвокатів у працях серії «Адвокатська біографістика», а також упорядкувати якомога повніший список українських адвокатів з давніх часів і до сьогодення”, - ідеться у передмові голови НААУ, РАУ Лідії Ізовітової до нового видання.

“У наш час, як і в середині XVII ст., Україна переживає зміну еліт, найважче випробовування для суспільства. Нині, як і тоді, глибокі суспільні трансформації докорінно змінили склад адвокатської спільноти та й самі умови її функціонування. І в Гетьманщині, і в сучасній Україні на порядку денному проблема ставлення до спадщини бездержавного періоду у правовій сфері та адекватної реакції на сучасні зовнішні впливи, що ціннісно перегукуються з тими обставинами, в яких значну частину свого історичного шляху перебувала Гетьманщина. Наукові уявлення про розвиток адвокатської справи в Гетьманщині важливі для нас ще й тому, що допоможуть краще зрозуміти чи українське суспільство принципово спроможне сприйняти функцію адвоката в європейському розумінні, тобто як уособлення не тільки змагальності судового процесу, а й правової держави загалом”, - зазначив у своїй передмові до монографії заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій.

Центр досліджень адвокатури і права готує до друку ще 8 книжок.

Популярні новини

Дискусія

Складнощі співвідношення міжнародного гуманітарного права та прав…

«Буває складно пояснити, що таке імунітет комбатанта, чому його вбивство не є воєнним злочином, чому у злочині за ст. 438 (Порушення законів і звичаїв війни) Кримінального кодексу є загальний суб’єкт».

13:59 Ср 24.04.24 194

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

9:48 Ср 24.04.24 506

За кордоном

Вчинення нотаріальних дій у Великій Британії: що варто знати…

У Великій Британії існує декілька органів, які можуть здійснювати нотаріальні дії для українських громадян, що тимчасово перебувають в цій країні, в тому числі і представники консульства України.

14:24 Вт 23.04.24 1766

Дискусія

Про ризики відновлення державної монополії на землі лісів…

Держава, передавши у процесі децентралізації землі за межами населених пунктів у комунальну власність громад, зруйнувала державну монополію на ці землі. Але після створення державного підприємства «Ліси України» ця монополія може повернутися з усіма корупційними ризиками, які звідси випливають.

13:21 Пн 22.04.24 3333

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 7936

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 7450

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 8381

БПД

Нову підставу припинення надання адвокатами БВПД пропонує НААУ

У разі, коли кримінальне провадження зупиняється, також має припинятися і надання безоплатної вторинної правничої допомоги (якщо центр БПД раніше видавав відповідне доручення).

12:14 Пт 19.04.24 7001

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл