Адвокатура вважає зміни до КПК за законопроектом 5610 наступом на права людини | НААУ

Адвокатура вважає зміни до КПК за законопроектом 5610 наступом на права людини

Законодавство
15:18 Вт 28.02.17 3170 Переглядів
Версія для друку

Адвокатура вважає зміни до Кримінального процесуального кодексу, передбачені законопроектом 5610 безпрецедентним наступом на європейські стандарти прав людини в Україні.

Таку позицію Національної асоціації адвокатів України представила під час робочої наради в Генеральній прокуратурі Анжеліка Сицько, голова Комітету кримінального права та процесу.

“Відповідно до відкритого листа голови НААУ, РАУ Лідії Ізовітової, законопроект має бути відхилений або відкликаний авторами як такий, що суперечить Конституції, зокрема, її найбільшому розділу про права і свободи”, - наголосила Анжеліка Сицько під час обговорення цього законопроекту за участі представників ГПУ.

Публічна позиція адвокатури полягає в тому, що постатейні правки на етапі другого читання в парламенті не можуть виправити небезпечну суть цього документу. Юридичний аналіз законопроекту свідчить про те, що він реально націлений на перетворення кримінального провадження на репресивний процес.

Як керівник Комітету з кримінального права та процесу, адвокат наголосила на тому, що запропонована процедура заочного повідомлення про підозру через публікації в ЗМІ покладе початок переслідуванням звичайних громадян за сфабрикованими звинуваченнями.

Окрім того, збільшення строків тримання під вартою (з 12 до 18 місяців) порушить конституційне право громадян на особисту свободу. Підозрювані особи, вина яких ще не доведена, будуть набагато довше триматися в СІЗО. Така норма дає можливість органам прокуратури продовжувати практику неефективних непрофесійних розслідувань.

Разом із запропонованим порядком обрахунку строків при об'єднанні проваджень цим будуть порушені і розумні строки кримінального провадження, закріплені у статті 28 КПК та частині третій статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Затягування розслідування дозволить тримати осіб у невизначеному статусі підозрюваних протягом кількох років. Можливість безстрокової (довічної) дії дозволу суду на затримання осіб, як передбачають зміни до статті 190 КПК, також є порушенням права на особисту свободу та принципу юридичної визначеності, що є складовим верховенства права.

Таку позицію НААУ доведе до керівництва ГПУ офіційно, а також звернеться до депутатів Верховної Ради з приводу небезпек, які породжує законопроект 5610. Присутні під час зустрічі адвокати родин Небесної сотні та представники громадськості підтримали думку про те, що законопроект може мати масштабні негативні наслідки для пересічних громадян і призведе до зворотнього ефекту ніж той, про який публічно говорять прихильники цієї законодавчої ініціативи.

23 лютого Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова відкритим листом звернулася до Голови Верховної Ради Андрія Парубія, в якому аргументувала небезпеки повернення до радянського КПК внаслідок прийняття законопроекту 5610. Голова НААУ від імені української адвокатури закликала відмовитися від його прийняття.

Популярні новини

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 1145

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 1164

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 1764

БПД

Нову підставу припинення надання адвокатами БВПД пропонує НААУ

У разі, коли кримінальне провадження зупиняється, також має припинятися і надання безоплатної вторинної правничої допомоги (якщо центр БПД раніше видавав відповідне доручення).

12:14 Пт 19.04.24 1567

Анонс

Тиждень трудового права стартує 22 квітня

З 22 по 28 квітня 2024 року Національна асоціація адвокатів України проводить четвертий щорічний тиждень трудового права.

10:11 Пт 19.04.24 1623

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 2964

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 3543

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 3296

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл