Закон про медіацію наблизить правосуддя до європейських стандартів — В. Ситюк | НААУ

Закон про медіацію наблизить правосуддя до європейських стандартів — В. Ситюк

Законодавство
14:32 Пт 11.11.16 1355 Переглядів
Версія для друку

Голова комітету НААУ з питань медіації, керуючий партнер, адвокат юридичної фірми «Владислав Ситюк і Партнери» вважає, що прийняття у першому читанні законопроекту «Про медіацію» є важливим кроком, направленим на покращення доступу громадян до правосуддя та наближення України до європейських стандартів.

Відповідний законопроект був прийнятий у Верховній Раді 3 листопада

Ефективність медіаційної процедури визнана європейським співтовариством, яке рекомендує її впровадження в якості основного методу альтернативного вирішення спорів на досудовому етапі та під час судового розгляду, що знаходить своє відображення в підписаній Україною Угоді про Асоціацію України з Європейським Союзом та європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами.

Необхідно відмітити, що законопроект відображає три головні принципи процедури медіації, які відрізняють її від переговорного процесу та від будь- якого іншого способу врегулювання спору. Це незалежність, нейтральність медіатора, конфіденційність інформації, отриманої під час медіації, адже надмірна стандартизація являє собою небезпеку для процедури медіації. Ці принципи закріплені в Європейському кодексі поведінки медіатора і використовуються європейською спільнотою медіаторів під час проведення процедури медіації.

Також, одним з позитивних моментів законопроекту є право судді або третейського судді звертати увагу сторін на можливість проведення процедури медіації на всіх стадіях судового розгляду. Реалізація цих положень на практиці може забезпечити швидке вирішення із найменшими витратами для сторін спорів у цивільних і комерційних (господарських) відносинах, а також, в деяких категоріях кримінальних справ.

Не можна оминути увагою і те, що прийнятий у першому читанні законопроект містить гарантії того, що медіатор не може бути примушений давати свідчення в судовому або третейському розгляді щодо обставин, які стали йому відомі в зв’язку з виконанням обов’язків медіатора за винятком випадків, коли це вимагається для забезпечення захисту інтересів дітей або запобігання шкоди фізичному або психологічному здоров’ю особи, або коли розкриття змісту договору за результатом медіації є необхідним для примусового виконання цього договору. Також, зазначені положення стосуються і кримінального провадження, де медіатори не можуть бути допитані як свідки щодо обставин, які стали їм відомі у зв’язку з виконанням обов’язків медіатора.

Окремо хочеться відмітити, що держава повинна гарантувати виконання домовленостей, які досягнуті сторонами в результаті медіації. Домовленості, які були досягнуті сторонами, повинні бути викладені письмово і мати статус виконавчого документа або набувати статус виконавчого документа в суді по прискореній процедурі.

Прийняття даного законопроекту в цілому стане правовим фундаментом інституту медіації, що сприятиме ефективному поширенню в суспільстві культури мирного врегулювання спорів, дасть змогу медіації бути кращою альтернативою судовому процесу.

Всі ці чинники на мій погляд можуть значно посилити інтеграційні процеси і наблизити наше суспільство до європейської спільноти.

Популярні новини

Дискусія

Про недоліки обвинувального акта слід заявити на підготовчому…

Адвокати беруть участь в абсолютній більшості підготовчих судових засідань у кримінальних справах. І пасивна поведінка сторони захисту може призвести до незворотних наслідків порушення прав клієнта. Як упередити виникнення проблем?

17:47 Пт 19.04.24 1560

За кордоном

Як українцям, працюючим у Великій Британії, заощадити кошти (поради…

Українці, які тимчасово перебувають у Великій Британії через війну та офіційно працевлаштовані, можуть заощаджувати кошти за допомогою платформи Tax-Free Childcare. Як це працює розповіли адвокати під час вебінару.

16:57 Пт 19.04.24 1566

Законодавство

За ототожнення адвоката з клієнтом слід штрафувати - проект

Однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених профільним законом, є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії, що несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави.

13:08 Пт 19.04.24 2192

БПД

Нову підставу припинення надання адвокатами БВПД пропонує НААУ

У разі, коли кримінальне провадження зупиняється, також має припинятися і надання безоплатної вторинної правничої допомоги (якщо центр БПД раніше видавав відповідне доручення).

12:14 Пт 19.04.24 1973

Анонс

Тиждень трудового права стартує 22 квітня

З 22 по 28 квітня 2024 року Національна асоціація адвокатів України проводить четвертий щорічний тиждень трудового права.

10:11 Пт 19.04.24 2025

Етика

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та…

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

14:37 Чт 18.04.24 3371

Дискусія

Проблеми мобілізації в аспекті порушення прав людини озвучили…

Сьогодні відсутні ефективні механізми протидії порушенням прав людини у питаннях мобілізації. Тому адвокатам необхідно об’єднати зусилля та узагальнити наявні факти з метою напрацювання спільних заходів реагування на виклики.

12:49 Чт 18.04.24 3941

Гарантії діяльності

Справедливість для адвокатів на ТОТ: критерії обговорили очільники…

Однією із тем, що сьогодні обговорюються професійною юридичною спільнотою, залишається проблема діяльності українських адвокатів на тимчасово окупованих територіях. Наскільки правомірними є ініціативи її криміналізації?

9:41 Чт 18.04.24 3699

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл